Close
Makyaj Fırçaları: Makyaj Fırçası İsimleri ve Kullanımları

Makyaj Fırçaları: Makyaj Fırçası İsimleri ve Kullanımları

Makyaj Fırçaları: Makyaj Fırçası İsimleri ve Kullanımları

Fondöten, Far, Allık Fırçası Çeşitleri… Yüz, göz ve dudak makyajınıza Makyaj Fırçaları ile profesyonellik katın!

Makyaj yaparken temelde ihtiyacınız olan makyaj fırçaları ve kullanımları hakkında merak ettikleriniz bu yazımızda!

Bir makyajı iyi gösteren, kullanılan ürünlerin kalitesi ve makyajın uygulanış şeklidir. Makyaj yaparken doğru ürünleri, doğru uygulamak önemlidir. Kimimiz makyajı fırça yardımıyla, kimimiz makyaj süngeri kimimiz de parmaklarımızla uygularız. Temelde pürüzsüz bir makyaj görünümüne kavuşmanız için çok fazla fırçaya ihtiyacınız yok. Siz de profesyonel makyaj yapmak için aşağıda bahsedeceğimiz 10 Makyaj Fırçasına göz atın. Fırça seçiminde kılların kalitesi ve kullanım alanına dikkat edilmelidir. Her bir makyaj fırçasının ne işe yaradığını ve nasıl kullanabileceğinizi öğrenin. Böylece ister günlük makyajınızda isterseniz yoğun makyaj yaptığınız günlerde kusursuz görünüme kolayca kavuşabilirsiniz.

İşte cilt makyajını kusursuz yapmanıza yardımcı olacak makyaj çantanızda olması gereken Makyaj Fırçaları ve Kullanımları!

10 Makyaj Fırçası

1. Fondöten Fırçası

Fondöten, cilt tonu eşitsizliklerini gidererek cildi pürüzsüz göstermek için kullanılan makyaj ürünüdür. Fondöten uygulamasının doğru yapılması için önce cilt tipine uygun ürün seçimi yapılmalıdır. Fondöten çeşitleri ve uygulaması hakkında merak ettikleriniz Shine By Coco Fondöten Uygulaması yazısında!

Mat bitişli, su ve yağ bazlı kompakt ve likit fondötenleri uygulamak için 3 tip fırça bulunmaktadır. 

Yassı Fırça: Kullanımı diğer fırçalara göre daha zor olan bu fırçalar, yüksek kapatıcılık isteyenler için uygundur. Bu sivri uçlu fırça ile fondöten uygularken dairesel hareketler ile uygulamak yerine fırçayı aşağı yukarı hareket ettirmelisiniz. Böylece ürünün çizgilere dolmasını önleyebilirsiniz.

Yuvarlak Fırça: Doğal bir görünüm elde etmek isteyenler için uygundur. Yumuşak ve geniş ucu sayesinde fondöten uygulamasını kolaylaştırır. Dairesel hareketler ile ürünü uygulamanız için elverişlidir. Kullanımı diğer fırçalara göre daha kolaydır.

Kabuki Fırça: Diğer fırçalara göre daha sert kılları olan bu küt formdaki fırçalar, ince yapılı fondöten uygulamaları için uygundur. BB Krem, CC Krem gibi kapatıcılığı fondötene göre daha az olan ten ürünlerin uygulamasında kullanılabilir. Bu tip ürünlerin el ile uygulamasına göre daha yüksek kapatıcılık sağlamaktadır.

2. Far Fırçası

Çarpıcı bakışlar elde etmek istiyorsanız bunu doğru far seçimi ve uygulaması ile sağlayabilirsiniz. 

Far fırçası seçimlerinizde, göz kapağınızın şekli ve kullanacağınız far belirleyici etkenlerdir.  Oval far fırçalarını ,göz kapağınıza baz ürün veya açık renk far sürerken kullanabilir ve bu tip fırçalar ile farın eşit dağılmasını sağlayabilirsiniz. Krem, likit, simli veya koyu renk far uygulamaları için düz ve sert kıllı far fırçaları tercih etmelisiniz. Bu sayede ürünleri göz kapağınıza sabitlemeniz kolaylaşacaktır. Yumuşak kıllı ve düz fırçalar ise toz far uygulamalarınızda sizin için doğru bir tercih olacaktır. Alt kirpikleriniz için ince uçlu fırçalar ile uygulama yapabilirsiniz. 

Buğulu bakışlar elde etmek için göz kaleminizi ve farı dağıtmak için sık ve kısa kıllı Far Dağıtma fırçalarını tercih edebilirsiniz. Göz kapağınızın çukur kısmı olan katlanma bölgesine (Crease bölgesi) far fırçasını yerleştirerek yatay hareketlerle farınızı dağıtarak istenen o etkili bakışları elde edebilirsiniz. Kullandığınız tüm renkleri homojen hale getirmek ve doğal bir görünüm elde etmek için ise kullanmanız gereken fırça Far Karıştırma Fırçası’dır. Derin bakışlar yaratmanızı sağlayan bu fırçalar yumuşak ve geniş uçludur.

3. Allık Fırçası 

Yüzünüzü renklendirerek daha canlı ve sağlıklı göstermekte etkili makyaj ürünlerinden biri allıktır. Cilt tonunuza uygun allık seçiminden sonra en önemli adım doğru uygulamadır. Allığı doğru uygulamak için yumuşak ve esnek bir fırça tercih edilmelidir.

En Doğru Allık Uygulaması için Allık Nasıl Sürülür? yazımıza göz atın.

Yüz şeklinize göre yassı veya kesik uçlu fırça kullanılabilir. Elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek istiyorsanız Kesik Uçlu Allık Fırçası sizin için uygun olacaktır. Aynı zamanda bu fırça ile belirgin elmacık kemiklerinizi daha da belirgin hale getirebilirsiniz. Açılı Allık Fırçası ise elmacık kemiklerinizi ön plana çıkarmadan yanaklarınızı eşit bir şekilde renklendirerek soft bir görünüm elde etmenizi sağlar.

4. Kaş Fırçası

Bakışlarınızın en önemli tamamlayıcısı kaşlar. Kaşlarınızı şekillendirerek veya seyrek kaşlarınız varsa kaş farları ile doldurarak daha etkileyici bakışlara sahip olabilirsiniz. Kaş kalemi veya kaş farı uygulaması sonrası farı dağıtmak için Kaş fırçası kullanarak homojen ve doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Herhangi bir kaş ürünü kullanmasanız da kaşlarınızı kaş fırçası ile tarayarak daha düzenli görünmesini sağlayabilirsiniz. Tarak şeklinde ve kirpik tarayıcı formunda olmak üzere İki farklı tipte kaş fırçası bulunmaktadır. Her ikisi de kaşları belirginleştirmek ve tek tek ayırarak çarpıcı bakışlar elde etmenizi sağlar.

5. Eyeliner Fırçası

Çekici ve buğulu bakışlar için ihtiyacınız olan iyi uygulanmış Eyeliner. Makyajın en zor ama en etkili adımlarından olan Eyeliner çekmeyi doğru fırça kullanımı ile kolaylaştırabilirsiniz. Kalem ve likit formda olan eyeliner için sert, ince ve kesik uçlu bir fırça tercih edilmelidir. Böylece düz ve keskin çizgiler çekebilir ve istediğiniz uzunlukta eyeliner görünümü elde edebilirsiniz.

Kolay Eyeliner Çekmek İçin Eyeliner Nasıl Çekilir? yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

6. Kontür Fırçası

Makyajınızın son ve en etkili adımlarından olan Kontür uygulamasını yüz hatlarınızı belirginleştirmek ve daha keskin yüz hatları için tercih edebilirsiniz. Teninize uygun kontür rengini belirlemek bu uygulamanın ilk adımı. Ürünü uygulamak için ise açılı uçlu ve sık kıllı bir fırça kullanmalısınız. İster pudra bitişli ister likit veya krem formda ürün kullanın bu açılı fırça sayesinde ürünü yüzünüze eşit şekilde dağıtabilirsiniz. Fırçayı elmacık kemiklerinizin altına yerleştirerek aşağıdan yukarıya yumuşak hareketler ile kontür ürününüzü yayabilir ve elmacık kemiklerinizi belirgin hale getirebilirsiniz.

7. Highlighter Fırçası 

Yüzünüze sağlıklı, doğal bir ışıltı vermek için Aydınlatıcı tercih edebilirsiniz. Likit ve krem formda olan aydınlatıcılar, yüzünüzde vurgulamak istediğiniz noktaları öne çıkarmak için kontür ürünleri ile beraber en çok tercih edilen ürünlerdir. Cildinize ışıltıyı doğal bir şekilde vermek için aydınlatıcınızı Yelpaze fırçalar ile uygulayabilirsiniz. Fırçanızı yatay bir şekilde tutarak elmacık kemiğinize eşit miktarda ürün dağıtabilirsiniz. Ayrıca burun, kaş altı ,dudak üstü ve göz pınarlarınız gibi daha küçük bölgelere aydınlatıcı uygularken küçük uçlu fırçalar kullanabilir ve daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. 

8. Kapatıcı Fırçası

Göz altı morluklarından kurtulmak, sivilce izlerini gizlemek için tercih edilen makyaj ürünü Kapatıcılar: Cilt tonu eşitsizliklerini gidermek ve aydınlık bir görünüm için concealer’ı yassı ve yumuşak kıllı fırçalarla uygulayabilirsiniz. Tampon hareketler ile concealerın uygulanması fırçadan beklenen performansı artırır.

Göz altı morluklarını azaltmak için Etkili Göz Altı Maskesi Önerilerimiz!

9. Pudra Fırçası

Doğal bir görünüm elde etmek ve fondöteninizi sabitlemek için kurtarıcı makyaj ürünü Pudralar: Pudranın doğru uygulanması ve kapatıcılığı arttırması için uzun kıllara sahip yumuşak ve geniş açılı bir fırça tercih etmelisiniz. Böylece cildinize ürünün eşit dağılmasını sağlayarak istenilen doğal ve pürüzsüz cilt görünümünü elde edebilirsiniz. Geniş açısı sayesinde yüzünü kavrayarak uygulama kolaylığı sağlayan bu fırçaları yüzünüze baking uygulaması yaparken de kullanabilirsiniz. Pudra fırçasını seçerken yüz büyüklüğünüze uygun olanı tercih ederek pudra uygulamasından en iyi sonucu elde edebilirsiniz. 

10. Ruj Fırçası

Makyajın en etkili adımlarından biri Ruj seçimleriniz. Dikkat çekici ve seksi dudaklara sahip olabilmenin yolu size yakışacak rengi seçmek ve doğru uygulama ile sonuca ulaşmaktır. Mükemmel görünüm için gereken sık kıllı, sert ve küçük bir fırça…Fırçanın küçük olması sayesinde dudak çizgilerinize kolaylıkla ruj uygulaması yapabilir ,pürüzsüz ve daha kalıcı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Dolgun Dudaklar İçin 10 Dudak Dolgunlaştırıcı Ruj Önerimize göz atın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close