Close
Nemlendirici Seçimi: Cilt Tipinize Göre En İyi Nemlendirici Hangisi?

Nemlendirici Seçimi: Cilt Tipinize Göre En İyi Nemlendirici Hangisi?

Nemlendirici Seçimi: Cilt Tipinize Göre En İyi Nemlendirici Hangisi?

Cilt Tipine Uygun Nemlendirici Seçimi Nasıl Yapılır?

1. Kuru Ciltler İçin Nemlendirici

Kuru cilt, genellikle sert kış koşullarından kaynaklanır. Soğuk, kuru, dışarıdaki hava ve içerideki ısıtılmış havanın birleşimi cildin kurumasına ve hasar görmesine neden olabilir. Gergin ve rahatsız hissederken genellikle pul pul ve çekici olmayan görünen kuru cilt, nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Susayan cildinizi doğru nemlendirici ile nemlendirin.

Kuru Ciltler için nemlendirici seçerken, Shea yağı, hyaluronat, seramidler ve lanolin gibi nemlendirici maddeler içeren ürünler arayın. Bu nemlendiriciler kuru cildin anında parlamasına ve mükemmel pürüzsüzlüğe sahip olmasına yardımcı olacak.

2. Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici

Yağlı cilt, sürekli olarak kurutma kağıdına ve pudra rötuşlarına ulaşmanıza neden olabilir. Güzellik rutininize nemlendirici eklemenin yalnızca sorunu daha da kötüleştireceğinden korkuyorsanız endişelenmenize gerek yok. Cilt genellikle kuruluk nedeniyle fazladan yağ üretir, bu nedenle doğru türü kullanırsanız nemlendirme yağın azalmasına yardımcı olabilir. 

Gliserin, veya hyaluronik asit gibi nemlendiriciler içeren, yağsız olarak etiketlenmiş su bazlı nemlendirici bir losyon veya jel arayın. Komedojenik olmadığından emin olun. Yağsız nemlendiriciler seçerek yağlı cildinizi kontrol edin. 

3. Karma Ciltler İçin Nemlendirici

Karma bir cilde sahipseniz doğru yüz nemlendiricisini bulmak zor olabilir. Hafif ve yağsız bir nemlendiriciyi tercih etmek ve onu en çok ihtiyaç duyduğunuz alanlara uygulamaya özen gösterin. 

Özellikle T-Bölgesi (burun, alın ve hatta çene) çevresinde hem kuru hem de yağlı bölgelere yatkınsanız, her ikisini de tedavi edebilen bir nemlendirici almak isteyeceksiniz. Yanaklar ve çene çizgisi gibi tipik olarak kuru bölgelere daha fazla, alnınızın ve burnunuzun doğal olarak yağlı T bölgesine daha az nemlendirici uygulayın. Cildiniz normalden karmaya dönükse daha hafif bir su bazlı nemlendirici harika bir seçenektir.

4. Hassas Ciltler İçin Nemlendirici

Hassas bir cilde sahipseniz, cildinizi tahriş eden maddeler içeren ürünler can sıkıcı olabilir. Tahriş riskinizi azaltmak için kokusuz seçenekler seçin ve çinko veya titanyum dışında herhangi bir güneş koruyucu madde kullanan nemlendiricilerden kaçının. 

Hassas cilt kolayca tahriş olduğundan aloe veya papatya gibi yatıştırıcı maddeler içeren nemlendiriciler iyi seçimlerdir. Hipoalerjenik olarak etiketlenmiş hafif nemlendiriciler arayın. Her zaman doğal maddeler içeren yumuşak, kremsi nemlendiricilere dikkat edin ve yeni ürünleri yama testi yapmayı unutmayın.

5. Olgun Ciltler İçin Nemlendirici

Olgun bir cilde sahipseniz, cildiniz her gün kuruyan ve zarar veren durumlarla karşılaşır. Güneşten ve klimadan kirlilik ve bakterilere kadar her şey cildinizin sağlığına zarar verebilir. Bu elementlere zamanla maruz kalmak erken yaşlanmaya, koyu lekelere ve kırışıklıklara neden olabilir.

Retinoidler, antioksidanlar, peptitler veya diğer bileşenleri içeren yaşlanma karşıtı ürünleri tercih edin. Yaşlanma karşıtı nemlendiriciler cildi nemlendirmek ve genç görünmesini sağlamak için harikalar yaratır. Bu nemlendiriciler, yaşlanma belirtileriyle savaşmak ve çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmak için çalışır. Ayrıca cildi aydınlatır ve esnekliği arttırır. Cildinizdeki saati geri almak için zengin, kremli nemlendiriciler seçin ve cilt en iyi siz uyurken yenilendiğinden bir gece kremi kullanmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close