Close
Fondöten Nedir? Likit, Krem, Toz Fondöten Çeşitleri: Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten Nedir? Likit, Krem, Toz Fondöten Çeşitleri: Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten Nedir? Likit, Krem, Toz Fondöten Çeşitleri: Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten Nedir? Fondöten Çeşitleri Nelerdir? Fondöten Ne İşe Yarar? Fondöten Nasıl Sürülür? Fondöten Sürmeden Önce Ne Sürülür?

Kusursuz bir cilt görünümü yaratmak için gereken ilk makyaj ürünü: Fondöten. Neredeyse her gün kullandığınız bu makyaj ürünü, birçoğumuz için vazgeçilmez ürünlerin başında gelir. Günlük makyajdan gece makyajına ten makyajının temelini oluşturan fondötenler hakkında neler biliyorsunuz?

Makyaj söz konusu olduğunda iyi bir ten makyajının ilk adımı fondötendir. Maskara ve dudak parlatıcısıyla birlikte makyajı makyaj yapan ürünlerdendir. 

Cilt kusurlarını kapatan ve cilt tonunu eşitleyen günlük makyajın olmazsa olmazı Fondötenler… Kuru cilt, yağlı cilt veya karma cilde sahip olun, likit, krem, renkli nemlendirici gibi çeşitleri ile fondötenler her cilt tipine uygun seçenekler sunuyor. Dilediğiniz şekilde ister mat ister parlak bitişli makyajlar yapmanızı sağlıyor.

Makyajın temeli olarak adlandırılan Fondötenler, pürüzsüz cilt görünümünde önemli rol oynar. İşte ister makyaja yeni başlamış olun isterseniz profesyonelleşmiş olun, kusursuz makyaj görünümüne ulaşmanıza yardımcı olacak Fondöten ve Fondöten Uygulamalarına dair ipuçları!

Fondöten Nedir?

Fondöten Ne Demek? Fondöten yani makyaj altı kremi, cilt kusurlarını kapatmak ve cilt tonunu eşitlemek için yüze uygulanan kozmetik ürünüdür. Fransızca  ‘Fond de teint’ kelimesinden gelmektedir. Likit ve pudra formları bulunur. Tercih edilmesinin temel sebebi kapatıcılık olsa da, ayrıca nemlendirici, güneş koruyucu ve sıkılaştırıcı etkiye sahip çeşitleri de oldukça popülerdir. 

Formülasyonlarına göre de fondötenler su bazlı, yağ bazlı, pudra bazlı gibi çeşitlilik gösterir. Mat veya parlak bitişli seçenekleri bulunur. 

Yüzdeki kusurları örtmek veya yüze canlılık kazandırmak için farklı kapatıcılık seviyeleri bulunur. Genellikle kapatıcılık derecesi ‘sheer, light, medium ve full coverage’ olarak 4’e ayrılır. Farklı cilt tipleri için farklı fondöten çeşitleri vardır. Krem fondöten, likit fondöten, stick fondöten…  

Özetle, günlük makyajın önemli bir adımı olan fondöten, ciltteki kusurları kapatan, cildi daha canlı ve aydınlık gösteren makyaj ürünüdür.

Fondöten Ne İşe Yarar?

Fondöten, tüm ciltte eşit bir renk oluşturmak, sivilce, gözenek veya kızarıklık gibi kusurları kapatmak için yüze uygulanır. Ayrıca makyaj için temel bir baz oluşturur. 

 • Cilt rengini eşitler ve cilde canlı ve parlak bir görünüm sağlar.
 • Gözenek,cilt lekeleri ve sivilce gibi cilt kusurlarının görünümü azaltır.
 • Makyaj için baz oluşturur. 
 • SPF içerikli fondötenlerin cildi güneşin zararları etkilerinden korur.
 • Nemlendirici özellikli fondötenler cildin gün boyu nemli kalmasını sağlar.

Fondöten Çeşitleri Nelerdir?

Fondöten Nedir? Likit, Krem, Toz Fondöten Çeşitleri: Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondötenler, formülasyonlarına göre 4 ana kategoriye ayrılır: su bazlı, yağ bazlı, yağsız ve su içermeyen. Bu formülasyonların yanı sıra bitiş ve kapatıcılığa bağlı olarak 7 Çeşit Fondöten vardır.

1. Likit Fondöten

Orta veya tam kapatıcılığa sahip likit fondötenler, sünger veya fırça yardımıyla uygulanabilir.

2. Krem Fondöten

Yüksek pigmentasyona sahip krem fondötenler, cildi nemlendirme özelliği ile kuru ciltler için idealdir. Kapatıcılığı yüksektir.

3. Stick Fondöten

Kapatıcılığı ile oldukça tercih edilen fondöten, fırça veya el ile uygulanabilir. Cilt kusurlarını kapatmada etkilidir.

4. Toz Fondöten

Pudra ve kompakt versiyonları mevcuttur. Ciltteki fazla yağı emer. Yağlı ciltler için idealdir. Kuru ciltlerde kırışıklık ve ince çizgi görünümünü arttırdığı için tercih edilmemelidir. 

5. Renkli Nemlendirici

Tinted Moisturizer yani renkli nemlendiriciler, kuru ciltlerde parlak bir görünüm sunar. Yağlı ciltlerde ise doğal bir görünüm yaratır.

6. Köpük Fondöten

Hafif yapılı bu fondöten çeşidi, yağlı ciltler için idealdir. Gözenek tıkanıklığını önler. Sünger ile uygulanabilir.  

7. Serum Fondöten

Özellikle nemlendirici ile karıştırılarak kullanılan bu fondöten çeşidi, az kapatıcılığa sahiptir. Doğal ve ışıltılı bir görünüm için tercih edilir.

Fondöten Nasıl Kullanılır?

Cilt kusurlarını gizleyen, cildi daha pürüzsüz ve canlı gösteren fondöten nasıl kullanılmalı? 

Fondöten, ten makyajında genellikle nemlendirici ve primerdan sonra uygulanır. Öncelikle makyaja cilt temizliği ile başlanmalıdır. Ardından cilt tipine ve ihtiyacına uygun nemlendirici ve isteğe bağlı makyaj bazı kullanılabilir. Bu adımlardan sonra fondöteni uygulayarak makyajınızı yapmaya devam edebilirsiniz.

Bazı makyaj artistleri cilt makyajından önce göz makyajı yapmayı daha pratik bulmaktadır.. Siz de makyaj yaparken cilt makyajını göz makyajından sonra yapmayı tercih edebilirsiniz. Önemli olan fondöten uygulamasından önce cildin temizlenmiş ve iyice nemlendirilmiş olmasıdır. 

Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten Nedir? Likit, Krem, Toz Fondöten Çeşitleri: Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten uygulaması 3 farklı şekilde yapılabilir. Fondöten uygularken sünger, fırça veya parmaklarınızı kullanabilirsiniz.  Fondöten Uygulama Teknikleri, fondötenin yapısına ve bitişine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Likit ve krem fondötenleri uygulamanın en iyi yolu fondöten fırçası kullanmaktır. Yüzde daha doğal bir görünüm sunar. Ayrıca ıslak bitişli bir uygulama için de fırça ideal bir seçimdir. Pudra formlu fondötenleri uygulamanın en iyi yolu ise makyaj süngeri kullanmaktır. Stick fondöten uygulamanın en iyi yolu ise parmaklarınızı kullanmaktır. Bu sayede fondöten yumuşar ve kolayca sürülür. 

Fondöten Sürme Teknikleri

Fondöten Fırçayla Nasıl Uygulanır?

Fondöten Fırçası fondöten sürme tekniklerinden en çok tercih edilen yöntemdir. İşte Fırçayla Fondöten Nasıl Sürülür? Fondöten Fırçası Nasıl Kullanılır? sorularının cevapları!

 1. Temiz bir fondöten fırçası kullanın. Makyajda en önemli nokta her zaman kullanılan malzemelerin temiz olmasıdır. Aksi halde bakteri ve kir fırçada birikir ve sonrasında cildinizde iltihaplanma veya sivilcelere sebep olabilir.
 2. Fırça ile en kolay uygulanan fondöten sıvı fondötendir. Elinizin arkasına bir miktar ürün sıkın.
 3. Az miktarda ürünü fırçayla alın bölgesine, göz altına, burnunuza ve çenenize uygulayın. 
 4. Yüzün ortasından başlayın ve fondöteninizi saç çizginize, boynunuza doğru yayın.

Ürünü her zaman az miktarda alarak fırçayla uygulayın. Gerekli durumlarda ürün miktarını artırın. Aynı bölgeye defalarca fırça ile uygulama yapmayın. Bu çizgilenmelere neden olabilir.

Fondöten Süngerle Nasıl Uygulanır?

Makyaj süngeri, fondöten uygulamasında kullanılan bir diğer yöntemdir. Makyajda sünger kullanımını rahat ve pratik bulanlar için Süngerle Fondöten Nasıl Sürülür? sorusunun cevabı!

 1. Temiz bir makyaj süngeri kullanın.
 2. Süngeri ıslatın. 
 3. Elinize bir miktar fondöten sıkın.
 4. Fondöteni sürgerle cildinize tampon hareketlerle uygulayın.
 5. Yüzünüzün ortasından başlayın ve saç çizginize doğru ilerleyin.
 6. Yüzünüzde ulaşılması zor bölgeler olan burun kenarı ve göz çevresine uygulama yaparken makyaj süngerinin sivri tarafını kullanın.

Makyaj süngerini her kullanımdan sonra mutlaka temizleyici veya sabunla yıkayın. Havlu kağıt veya havlu yardımıyla kurulayın.

Fondöten Parmaklarınızla Nasıl Uygulanır?

Fondöten sürme tekniklerinden biri de onu elle uygulamaktır. Kimi zaman pratik olduğu için birçok makyaj ürünün parmaklarımızla uygularız. İşte Elle Fondöten Nasıl Sürülür? sorusunun cevabı!

 1. Ellerinizin temiz olduğundan emin olun. 
 2. Fondöteni elinizin dış tarafına sıkın.
 3. İşaret parmağınız ile bir miktar ürün alın ve tüm yüzünüze ürünü noktalar halinde uygulayın.
 4. Parmaklarınızı birbirine sürterek parmaklarınızdaki ısıyı arttırın. Bu ürünün daha homojen yayılmasını sağlayacaktır.
 5. Fondöteni yüzün merkezinden dışarıya doğru parmaklarınızla yayın. Bu uygulamayı nemlendirici sürüyormuş gibi düşünebilirsiniz.
 6. Tüm yüze yeterli ürünü uyguladıktan sonra işaret ve orta parmağınızla tampon hareketlerle ürünü eşit miktarda yaydığınızdan emin olun.

Fondöten Sürmeden Önce Ne Sürülür?

Kullandığınız fondötenin kalitesi kadar, fondöten öncesi ve sonrası kullanılan ürünler de oldukça önemlidir. 

Fondöten Sürmeden Önce

 1. Cildinizi uygun temizleyici ürün ile temizleyin.
 2. Cildi nemlendirin. 
 3. Makyaj bazı uygulayın ve ten makyajının kalıcılığını arttırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close