Close
Transparan Pudra: Nedir, Ne İşe Yarar?

Transparan Pudra: Nedir, Ne İşe Yarar?

Transparan Pudra: Nedir, Ne İşe Yarar?

Transparan Pudra Nedir?

Transparan pudra, renksiz pudra çeşididir. Günlük makyajlarda kullanılan diğer pudralara göre açık renktedir. İnce yapısı ile makyaj üzerine uygulandığında farkedilmez. Bakıldığında beyaz renkli görünse de yüz renk vermeyen bir pudra çeşididir.

Transparan pudra renksiz veya saydam pudra olarak da bilinir. Genellikle beyaz renkte olan transparan pudranın buğday ve esmer tenliler için açık sarı ve ten rengi seçenekleri de vardır.

Bu pudra çeşidi, her cilt tipi için uygundur. Transparan pudralar, kompakt veya toz şeklinde olabilir. Ayrıca parlak ve mat bitişli transparan pudra seçenekleri vardır. Kuru bir cilde sahipseniz de aydınlatıcı parlak bitişli; karma veya yağlı cilde sahipseniz matlaştırıcı bitiş sağlayan pudraları tercih edebilirsiniz. 

Transparan Pudra Ne İşe Yarar?

Transparan pudra makyajda birçok farklı şekilde kullanılabilir. Özellikle ten makyajında sabitleyici olarak kullanılması ile bilinir. Bu nedenle ‘sabitleme pudrası’ olarak da bilinir. Gün içerisinde cildin parlamasını ve göz altı kapatıcısının çizgilere dolmasını önler. Ayrıca strobing ile makyajın kalıcılığını artırır. 

Transparan Pudralar,

  • Ten makyajını sabitler.
  • Cildin parlamasını önleyerek, canlı ve mat cilt görünümü sağlar. 
  • Aydınlatıcı etkili ve ışıltılı seçenekleri ile fondötenin mat görünmesini önler.
  • İnce çizgi, gözenek gibi cilt kusurlarının görünümünün azaltır. 
  • Pürüzsüz ve isteğe bağlı parlak veya mat makyaj görünümü sunar.

Transparan Pudra Nasıl Uygulanır?

Transparan Pudra: Nedir, Ne İşe Yarar?

Yarı saydam pudra, fondöteninizi sabitlemek ve daha uzun süre dayanmasını sağlamak için fondötenden hemen sonra uygulanır. Ayrıca fondöten kullanmadan da cilde uygulanabilir. Ten üzerine sürülerek parlamayı önler, cilt tonunu eşitler veya yüze doğal bir parlaklık verir. Daha önce transparan pudra kullanmadıysanız, endişelenmeyin. Uygulaması oldukça pratik! Öncelikle, cilt tipinize uygun pudra formunu seçin. 

Toz formda transparan pudra tercih ediyorsanız, büyük kabarık bir fırça kullanın. Fırçayı pudraya daldırın, fazlalığı hafifçe vurarak alın ve alnınıza, yanaklarınıza, veya çenenize uygulayın. Göz altlarına yarı saydam pudra uygularken makyaj süngeri de tercih edebilirsiniz. Pudrayı uygularken, süngeri cildinize nazikçe bastırın ve pudra fırçası ile fazlalığı alın. 

Kompakt formda transparan pudra tercih ediyorsanız, fırça veya sünger kullanın. Likit makyaj ürünlerinin üzerine yumuşak uçlu bir pudra fırçası ile ürünü uygulayın. Gün içerisinde yağlanan T bölgesi, yanaklara az miktarda ürün uygulayın. Fazla ürünü temiz bir makyaj fırçasıyla süpürün. Bu sayede makyajın doğal görünmesini sağlayabilirsiniz.

Transparan Pudra Nasıl Kullanılır?

  • Baking (Makyaj pişirme): Bu popüler yöntem için yarı saydam pudra kullanabilirsiniz. Kusursuz bir makyaj elde etmek için öncelikle cildi nemlendirin. Ardından fondöten veya bb krem uygulayın. Concealerı göz çevresine sürdükten sonra büyük bir pudra fırçası ile pudrayı cildinize uygulayın. 4-5 dakika ‘makyajın pişmesini’ bekleyin. Ardından fazla tozu süpürün.
  • Makyaj Sabitleme: Makyajınızın gün boyu kalıcı olmasını mı istiyorsunuz? Yarı saydam pudralar ile gün boyu parlamayan ve kusursuz makyaj görünümü elde edin.
  • Kirpik Dolgunlaştırma: Maskarayı uygulamadan önce az miktarda transparan pudrayı bir farı fırçası kullanarak çıplak kirpiklere uygulayın. Yarı saydam pudra, kirpikleri dolgunlaştırarak hacim kazandırır. Ardından rimelinizi uygulayın. Daha hacimli ve dolgun kirpik görünümü elde edin.
  • Ruj Sabitleme: Yarı saydam pudra sadece cilt makyajı için değil, dudak makyajı için de ideal bir baz görevi görür. Bunun için öncelikle dudaklarınızı nemlendirin. Rujunuzu uygulayın. Ardından dudaklarınızın üzerine mendil koyun ve transparan pudra geçin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close