Close
Eyeliner Nasıl Çekilir? 3 Farklı Eyeliner Çekme Yöntemi

Eyeliner Nasıl Çekilir? 3 Farklı Eyeliner Çekme Yöntemi

Eyeliner Nasıl Çekilir? 3 Farklı Eyeliner Çekme Yöntemi
Eyeliner Nasıl Çekilir?

Eyeliner Nasıl Çekilir? Kalem Eyeliner, Gel Eyeliner ve Likit Eyeliner Nasıl Sürülür? Kolay Eyeliner Çekmek İçin İpuçları…

Kusursuz eyeliner çekmek için ihtiyacınız olan tüm ipuçları bu yazımızda. Artık tek seferde mükemmel eyeliner görünümüne kavuşabilirsiniz.

Eyeliner, göz makyajını ortaya çıkaran makyaj ürünlerinden biridir. Eyeliner görünümü kadınların vazgeçilmezi olsa da uygulaması ile biraz zorlayıcıdır. Peki kusursuz eyeliner çekmenin yolları nelerdir?

Mükemmel eyeliner çekebilmek için, öncelikle biraz pratiğe ve el yatkınlığına ihtiyacınız olacak. Ayrıca göz yapınıza en uygun eyeliner modelini belirlemek ve en rahat kullandığınız eyeliner çeşidini bulmak en önemli adımlardan biridir. Sonrasında doğru tekniklerle en güzel eyeliner uygulamalarını yapabilirsiniz. 

Siz de göz kalemini uyguladıktan sonra tekrara tekrar siliyor ve mükemmel eyeliner çekmekte zorlanıyorsanız, işte farklı eyeliner çeşitleri ile en kolay eyeliner çekme yöntemleri!

Eyeliner Çeşitleri

3 temel eyeliner çeşidi vardır. Bunlar jel, likit ve kalem formdadır.

 1. Gel Eyeliner:

Jel eyeliner, göz kalemi ile eyeliner arasında bir kıvama sahiptir. Likit eyelinera göre daha kalın ve kremsi formdadır. Minik bir kavanoz içerisinde ve fırçasıyla birlikte satılır. Fırçayla uygulanması gereken bir eyeliner çeşididir. İnce veya kalın eyeliner uygulamak için uygundur. Buğulu göz makyajı için idealdir. Kirpik diplerine eyeliner çekmeyi sevenler için uygulaması kolaydır.

 1. Likit Eyeliner:

Cat eye veya kuyruklu eyeliner gibi görünümler için likit eyeliner idealdir. Jel eyelinerdan daha yumuşak yapıya sahiptir. İncecik bir eyeliner görüntüsü için tercih edilen likit eyeliner, uygulaması için pratik yapmanız gerekebilir. Hem şişe hem de kalem formunda çeşitleri  vardır. Jel eyelinera göre daha sulu kıvamlıdır ve hemen kurumaz. Bu nedenle sürdükten sonra birkaç dakika kuruması beklenmelidir.

 1. Kalem Eyeliner:

Kullanımını en kolay eyeliner çeşididir. Diğer eyelinerlara göre daha sert uçlu fırçaya sahiptir. Kalem formlu yapısı ile dağılmaz. Jel ve likit eyeliner kadar net ve siyah bir eyeliner görünümü sunmasa da buğulu görünüm yaratmak için uygundur. Eyeliner kullanmaya yeni başlayanlar için idealdir. İnce uçlu, kalın uçlu, grafik uçlu seçenekleri ile istediğiniz kalınlıkta uygulama yapmanıza olanak sağlar.

Eyeliner Nasıl Çekilir?

Eyeliner çekmek için öncelikle göz kapağı rengi eşitlenmelidir. Ardından uygulayacağınız eyeliner çeşidine göre farklı teknikler kullanılabilir.

Gel Eyeliner Nasıl Sürülür?

Eyeliner Nasıl Çekilir? 3 Farklı Eyeliner Çekme Yöntemi
Gel Eyeliner Çekme Adımları

Jel eyeliner çekmek için,

 1. Doğru eyeliner fırçası kullanmaya özen gösterin. Kuyruklu bir görünüm için açılı bir fırça tercih edin. Alt kirpiklere uygulama yaparken düz bir fırça kullanın.
 2. Fırça ile uygularken az miktarda ürün alın. Fazla ürün, eyeliner sürmeyi zorlaştırabilir.
 3. Öncelikle kirpik çizgisinin ortasını hizalayın ve fırçayı yassı şekilde tutarak gözün dış köşesine doğru hareket ettirin.
 4. Ardından, göz pınarından başlayarak iç köşeye de uygulama yapın. Çizgiyi dış köşede kalın, iç köşede ince çekmeye özen gösterin.

Cat eye görünümü için ideal bir eyeliner olduğundan daha önce bahsetmiştik. Pürüzsüz ve uzun süre kalıcı makyaj yapmak istediğinizde jel eyeliner tercih edebilirsiniz.

Kalem Eyeliner Nasıl Sürülür?

Eyeliner Nasıl Çekilir? 3 Farklı Eyeliner Çekme Yöntemi
Kalem Eyeliner Çekme Adımları

Kalem eyeliner çekmek için,

 1. Göz kapağının rengini far bazı veya pudra ile eşitleyin. Bu sayede daha kalıcı ve net bir eyeliner görünümü elde edebilirsiniz.
 2. Uygulamaya başlarken işaret parmağınızla kaşınızı hafifçe kaldırarak göz kapağınızın daha gergin olmasını sağlayın. Bunu yaparak daha düz bir çizgi çekebilirsiniz.
 3. Üst kirpik çizgisinin ortasında dış köşeye doğru bir çizgi çizin. Düz bir çizgi çizemediyseniz endişelenmeyin. Çizgi çekemiyorsanız birkaç nokta koyarak da bu uygulamayı yapabilirsiniz.
 4. Üst kirpik çizgisinin ortasında bu sefer iç köşeye doğru bir çizgi çizin. Bu çizginin ince olmasına özen gösterin. Noktalar oluşturduysanız, bir çizgi oluşturacak şekilde noktaları birleştirin.
 5. Ardından iç köşeden dış köşeye doğru istediğiniz eyeliner şeklini dış köşeye kadar uygulayın. İnce veya kalın bir çizgi veya kuyruklu bir eyeliner çekebilirsiniz.
 6. Kuyruklu eyeliner çekecekseniz üst göz kapağından dış köşeye doğru bir üçgen oluşturup, sonrasında içini doldurabilirsiniz.

Kalemtıraşla açılan kalem eyeliner kullanıyorsanız, eyeliner çekmeden önce ucunu açmaya özen gösterin. Bu sayede daha düz ve net çizgiler çekebilirsiniz. 

Likit Eyeliner Nasıl Sürülür?

Eyeliner Nasıl Çekilir? 3 Farklı Eyeliner Çekme Yöntemi
Likit Eyeliner Çekme Adımları

Likit eyeliner çekmek için,

 1. Eyelinerı iyice çalkalayın. Böylece daha pürüzsüz ve belirgin bi renk ortaya çıkacaktır.
 2. Göz kapağının ortasından başlayarak dış köşeye doğru fırçayı hareket ettirin. Üst kirpik çizginiz boyunca ince bir çizgi oluşturun. Bu kirpiklere yoğunluk vermek için yeterlidir.
 3. Daha belirgin bir eyeliner istiyorsanız, çizginin kalınlığını kademeli olarak arttırın. Çok fazla çizginin üzerinden geçmemeye özen gösterin.
 4. Kuyruklu eyeliner çekmek istiyorsanız, kirpik çizgisine yakın göz kapağınızın ortasında bir çizgi oluşturun. Çizgiyi dış köşeye uzatın. İstediğiniz uzunlukta çizgiyi üçgen halinde uzattıktan sonra merkeze doğru çizgi çekin.

Gözlerinizin daha büyük görünmesi için alt kirpik diplerine de eyeliner uygulayabilirsiniz. Gözün iç köşesinden başlamak yerine, dış köşeden başlayın. Alt kirpiklerinizin ortasına kadar çizgi çekin. Dilerseniz fırça ile biraz dağıtın.

Eyeliner Çekmenin Püf Noktaları

Mükemmel bir eyeliner uygulaması için, aşağıdaki ipuçlarına mutlaka göz atın.

 • Eyeliner uygulamasına başlamadan önce göz kapağınıza far bazı veya concealer uygulayın. Bu sayede cilt pürüzsüz ve eşit renkte olacaktır. Yağlı göz kapaklarınıza varsa pudra da uygulayabilirsiniz.
 • Size en uygun eyelinerı seçmeye özen gösterin. Eyeliner çekmeye yeni başladıysanız, keçe uçlu kalem formlu eyelinerları tercih edebilirsiniz. 
 • Göz şeklinize uygun eyeliner modeli tercih edin. Her model her göz yapısında iyi durmaz. Bu nedenle göz şeklinize en uygun model ile istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz. 
 • Eyeliner sürerken karşıya doğru bakın. Gözleriniz kapalıyken eyeliner sürmek yamuk çizgiler ve kötü bir görünüme neden olabilir. Göz hizasını doğru ayarlamak için karşıya bakarak eyeliner sürmeye özen gösterin.
 • Eyeliner çekerken kolunuzu sabitlemeye özen gösterin. Bu sayede daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.
 • Simetrik eyeliner çekmek her zaman zordur. Bu nedenle sağlaksanız, önce sol gözünüze; solaksanız önce sağ gözünüze eyeliner sürün. Böylece size zor gelen tarafı önce bitirerek her iki gözü simetrik yapmanız kolaylaşacaktır.
 • Eyelinerdaki minik hataları düzeltmek için için kulak çubuğu veya fırça kullanın. Bir miktar concealerı çubuğa sürerek, eyelinerlarınızı eşitleyin ve temiz bir göz makyajı elde edin. 

Göz şeklinizi öğrenmek istiyorsanız, GÖZ ŞEKLİ NASIL BELİRLENİR? yazımıza göz atın.

Kolay Eyeliner Çekme Yöntemleri

1. Eyeliner Çekme Aparatı İle Kuyruklu Eyeliner Nasıl Çekilir?

Eyeliner çekme aparatları farklı şablonlar içerir ve genellikle setler halinde satılır. Siz de kendi göz şeklinize ve istediğiniz eyeliner modeline göre bu ürünlerden kullanabilirsiniz. Göz kapağına tutarak bu aparatın hatlarını takip edin. Elinizi fazla hareket ettirmemeye özen gösterin.

2. Kaşık İle Kuyruklu Eyeliner Nasıl Çekilir?

Kaşığın düz olan sap kısmını eyeliner kuyruğu, kavisli kısmını göz kapağı için kullanabilirsiniz. Kaşığın sapını gözün dış köşesinde çapraz bir şekilde tutun. Bu çizgiyi takip ederek açılı bir çizgi oluşturun. Kaşığı ters çevirin ve yuvarlak kısmını göz kapağına yerleştirin. Dış köşeden göz kapağının ortasına doğru bir çizgi çekin. İki çizginin arasında kalan kısmını doldurun.

3. Bant İle Kuyruklu Eyeliner Nasıl Çekilir?

Bant veya kredi kartı bu işlem için uygun olacaktır. yaklaşık 2 cmlik bir bant kesin ve gözün dış köşesine açılı bir şekilde yapıştırın. Bantı takip ederek, açılı bir kuyruk çekin. Çizgiyi üst kirpik boyunca uzatın.

BONUS: Tel toka ile de kuyruklu eyeliner çekebilirsiniz. Bunun için bir miktar eyelinerı tokanın ağız kısmına sürün. Gözün dış köşesini kaş ile hizalayarak tokayı yerleştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close