Close
Benzoil Peroksit Nasıl Kullanılır? Benzoil Peroksit İçeren Kremler, Jeller ve Temizleyiciler

Benzoil Peroksit Nasıl Kullanılır? Benzoil Peroksit İçeren Kremler, Jeller ve Temizleyiciler

Benzoil Peroksit Nasıl Kullanılır? Benzoil Peroksit İçeren Kremler, Jeller ve Temizleyiciler
Benzoil Peroksit İçeren Ürünler

Benzoil peroksit nedir? Benzoil Peroksit krem ne işe yarar? Benzoil peroksit nasıl kullanılır? Benzoil Peroksit hangi ürünlerde bulunur? Benzoil peroksit içeren kremler, Benzoil peroksit içeren jel ve Benzoil peroksit içeren sivilce kremi ve diğer ürünler…

Sivilce oluşumuna yatkın cildiniz varsa veya sivilceli cilde sahipseniz, ‘benzoil peroksit’ size uzak bir kelime olmayacaktır. Sivilce tedavisi söz konusu olduğunda, benzoil peroksit etkili bir bileşen olarak ortaya çıkar.

2020’nin en çok aranan cilt bakımı bileşenlerinden biri olan benzoil peroksit nedir? Benzoil peroksit, sivilce tedavisinde en çok tercih edilen bileşenler arasındadır. Ayrıca ciltteki fazla yağı azaltan ve gözenekleri tıkayan ölü hücreleri ortadan kaldıran Benzoil peroksit nasıl kullanılır? Bu bileşenin faydaları nelerdir? Benzoil peroksit sivilcelere iyi gelir mi? Hangi tür sivilcelerin tedavisinde etkilidir? Hangi kremler Benzoil peroksit içerir? Kimler Benzoil Peroksit kullanmamalı?….. Tüm bu soruların cevapları ve Benzoil Peroksit İçeren Ürünler yazımızda!

Benzoil Peroksit Nedir?

Benzoil peroksit, akne tedavisinde etkili bir bileşendir. Salisilik asit gibi, benzoil peroksit de reçetesiz (OTC) jeller, temizleyiciler ve leke tedavilerinde kullanılır.

Benzoil peroksit, gözeneklerinizi tıkayan bakteri ve ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur. 

Genellikle leke tedavisinde kullanılan benzoil peroksit; jel, krem veya sabun formunda olabilir.

Kırmızı, iltihaplı sivilcelerde etkili kimyasal bileşendir. Benzoil peroksit, fazla yağı ve ölü deri hücrelerini giderir. Ciltte sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye yarar.

Benzoil Peroksit Krem Ne İşe Yarar?

Benzoil Peroksit Nasıl Kullanılır? Benzoil Peroksit İçeren Kremler, Jeller ve Temizleyiciler

Benzoil peroksit cildinize iyi gelir mi? Benzoil Peroksit Faydaları Nelerdir?  Sivilceniz varsa evet.  Benzoil peroksit, yağ üretimini azaltmaya yardımcı olur. Gözenekleri tıkayan ölü deri hücrelerden cildi arındırır. İltihaplı sivilcelere sahipseniz; kızarıklık ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. 

Cildinizi aknelerden temizlemede etkilidir. Aynı zamanda bu ürün etkili olduğu için cilt kuruluğuna neden olabilir. Hassas veya kuru cilde sahipseniz; bu ürünü az kullanmalı ve sık sık kullanmamalısınız. 

Sivilceler için kullanılan Benzoil peroksit, beyaz nokta ve siyah noktalardan çok iltihaplı sivilcelerde etkilidir. 

Kistik sivilce tedavisinde benzoil peroksit kullanılır. En ciddi sivilce türlerinden biri olan kistik sivilce, benzoil peroksitin reçeteli ilaçlarla kombinasyon halinde tedaviye yardımcı olur. Bu tür sivilceniz varsa, öncelikle bir dermatoloğa danışın.

Siyah noktalar ve beyaz başlıklar için benzoil peroksit kullanmak yerine salisilik asit kullanmanız, daha etkili sonuç almanızı sağlar.

Benzoil Peroksit Ne Tür Sivilceleri Tedavi Eder?

Benzoil peroksit; siyah noktalar, beyaz noktalar, ve kistik sivilceler dahil olmak üzere her türlü akneyi tedavi edebilir. Ancak özellikle iltihaplı kırmızı sivilcelerde etkilidi. 

Ayrıca siyah nokta ve beyaz noktalarda bir benzoil peroksit ürünü kullanıyorsanız ve işe yaramıyorsa, bunun yerine bir salisilik asit ürünü veya bir retinoid tedavisi deneyin.

Benzoil Peroksit Nasıl Kullanılır?

Benzoil Peroksit Nasıl Kullanılır? Benzoil Peroksit İçeren Kremler, Jeller ve Temizleyiciler

Benzoil peroksit, birçok akne tedavisinde kullanılır. 

Cilt bakımı endişeniz ve tercihiniz için doğru olanı seçmek önemlidir. Örneğin, vücudunuzdaki akneler için yıkama suyu veya jel formlu temizleyici kullanabilirsiniz.

Uygun konsantrasyonu seçmek de oldukça önemlidir. Kullanmayı seçtiğiniz konsantrasyon cildinize bağlı olabilir. Bazı insanlar ciltlerinde yüksek oranda benzoil peroksit (yüzde 10’a kadar) içeren ürünleri tolere edebilir. Bazılarında ise tahrişe neden olabilir. Hangi konsantrasyonun kullanılacağı, benzoil peroksiti hangi tür sivilceye uyguladığınıza da bağlıdır.

Benzoil peroksit daha yüksek bir oranda kullanıyorsanız, ürün doğrudan etkilenen cilt bölgesine uygulanmalıdır. Kremi uygulayacağınız bölgeyi bir temizleyici ve suyla yıkayın. Sorasında cildi kurulayın. Ürünü etkilenen bölgelere ince bir tabaka halinde sürün.Jeli genellikle günde bir veya iki kez kullanabilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa yatmadan önce günde bir kez kullanabilirsiniz.

Reçetesiz satılan daha düşük oranlı benzoil peroksit içeren ürün kullanıyorsanız, tedavi edeceğiniz bölgeyi su ile ıslatın. Nemli iken ürünü uygulayın. 1-2 dakika ürünü yüzünüzde bekleyin. Sonrasında suyla iyice durulayın. Cildinizi nazikçe kurulayın. Genellikle günde 1 veya 2 kez kullanmanız yeterli olacaktır.

Benzoil Peroksit Yüzde Kaç Kullanılmalıdır?

Benzoil peroksit, reçetesiz ürünlerde içerik yüzdesi 2,5 ile yüzde 10 arasındadır. Fakat oranı arttıkça, daha fazla tahriş edici olabilir. Bu nedenle düşük yüzdelerde kullanarak başlanmalı; cildin reaksiyonu ve ihtiyaca göre doktora danışılarak oranı artırılmalıdır.

Yani, günde iki kez uygulanan yüzde 2,5 konsantrasyon içeren ürünler kullanın. Aknelerinizin azalma oranına göre ilerleyin. Bunun için birkaç hafta ürünü kullanmanızı öneririz.

Hafif sivilceniz varsa, %2,5 – 5 oranında benzoil peroksit içeren bir jel tercih edebilirsiniz. . Örneğin beyaz nokta salgınları yaşıyorsanız asit bazlı yüz yıkamaları yararlıdır.Sivilceniz daha şiddetliyse, benzoil peroksit oranı artırılabilir. Öncelikle bir hekime danışılmalıdır.

Yüz oldukça hassastır, bu bölgede yüzde 5 oranına kadar benzoil peroksit içeren ürünler kullanmayı tercih ederken, göğüs ve sırt gibi bölgelerde daha yüksek konsantrasyonda benzoil peroksit içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Benzoil Peroksit Hangi Ürünlerde Bulunur?

Benzoil peroksit, akne tedavisi ürünlerinde sıkça kullanılır. Yüz temizleyiciler, sabunlar, yüz maskeleri, leke kremlerinde bulunur: 

Benzoil Peroksit İçeren Kremler

Sivilce kremleri ve losyonları: Hem sivilce önleme hem de sivilce tedavisinde Akne Karşıtı Benzoil Peroksit İçeren Sivilce Kremleri kullanabilirsiniz. Günde bir veya iki kez uygulanır.

Benzoil Peroksit İçeren Temizleyiciler

Yüz yıkama jelleri ve köpükler: Akneyi önlemeye ve mevcut sivilceleri tedavi etmeye yardımcı olmak için Akne Karşıtı Benzoil Peroksit İçeren Temizleyicileri günde bir veya iki kez kullanabilirsiniz.

Benzoil Peroksit İçeren Duş Jelleri ve Sabunlar

Vücut jelleri ve sabunları: Sırt, göğüs veya vücudun diğer bölgelerindeki aknelerin tedavisinde kullanılır. Akne Karşıtı Benzoil Peroksit içeren duş jelleri ve sabunlar:

Benzoil Peroksit Yan Etkileri Nelerdir?

Benzoil peroksit kullanmanın cilt üzerinde bazı yan etkileri olabilir. Çoğu insan için güvenli kabul edilse de, özellikle ilk kullanımlarda benzoil peroksit yan etkilere neden olabilir.

Günde bir kez kullanmak ve ardından cildiniz tolere edebiliyorsa, uygulama sıklığını artırmanız faydalı olacaktır.  

Sivilce tedavisinde benzoil peroksit içerikli ürünler kullananlar, yan etkileri ve önlemleri hakkında bir mutlaka bir dermatologa danışın.

  • Benzoil peroksit, ölü deri hücrelerinden, aşırı yağdan ve altına sıkışabilecek bakterilerden kurtulmak için cildi soyarak çalışır. Bu durum, kuruluk, kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.
  • Güneş yanığı olan ciltlerde tahrişe neden olabilir. Güneş yanığı olan ciltler benzoil peroksit içeren ürünler kullanmamalıdır.
  • Benzoil peroksit, kıyafetleri ve saçları boyayabilir. Her kullanımdan sonra ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.
  • Hassas bir cildiniz varsa benzoil peroksit içerikli ürünler kullanmanız pek önerilmez. Çünkü bu cilt tipi kızarıklık ve tahriş gibi yan etkilere daha yatkındır.
  • Egzama veya seboreik dermatit gibi cilt hastalıklarınız varsa benzoil peroksit içeren ürünler kullanmamalısınız.
  • Benzoil peroksitten kaynaklanan alerjik reaksiyonlar nadir de olsa görülebilir. Uyguladığınız bölgede  kızarıklık ve tahriş olması halinde ürünü kullanmayı hemen bırakın. Alerjik reaksiyon belirtilerinden şiddetli şişlik ve nefes alma güçlükleriniz varsa hemen acil servise gitmelisiniz.

Kimler Benzoil Peroksit Kullanmamalı?

Benzoil peroksit, kızarıklık, kuruluk veya tahrişe neden olabilir. Bu nedenle hassas cilde sahip olanların mümkün olduğunca kullanmaması tavsiye edilir. Kullanılacak ise en düşük konsantrasyonlara sahip ürünleri kullanmaları önerilir.

Ayrıca eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, bu malzemeden de tamamen kaçınmak isteyeceksiniz.  Genel olarak, doktora danışılmadan hamilelik döneminde ve sırasında kullanılmamalıdır.

Benzoil peroksit alerjisi de nadir olarak görülür. Alerjiniz varsa mutlaka dermatolaga danışın.


SALİSİLİK ASİT VE BENZOİL PEROKSİT İÇEREN DUŞ JELLERİ VE SABUNLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close