Close
Göz Altı Kırışıklıkları: Nedir, Nasıl Giderilir?

Göz Altı Kırışıklıkları: Nedir, Nasıl Giderilir?

Göz Altı Kırışıklıkları: Nedir, Nasıl Giderilir?

Göz altı kırışıklıklarından nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre!

Yaşlandıkça cildimiz değişmeyen başlar. Zamanla esnekliğini kaybeder. Çevresel ve genetik faktörler ile göz altı kırışıklıkları ve göz altı çizgileri gibi yaşlanma belirtileri kendini göstermeye başlar. Bu süreç her bireyde farklılık gösterir. Göz bakımına ne kadar önem verdiğiniz ve cildinize ne kadar iyi baktığınıza bağlı olarak erken yaşlanma belirtileri ortaya çıkabilir.

Göz altı çizgileri yaş almanın bir parçasıdır. Yine de bu kırışıklıkları azaltmanın veya önlemenin yolları da vardır. Siz de göz çevresi kırışıklıklarına ne iyi gelir ve nasıl giderilir? merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

İşte göz altı kırışıklıklarının nedenleri ve kırışıklıkları önleyerek genç bir cilt görünümüne ulaşmanıza yardımcı olacak bakım ipuçları!

Göz Altı Kırışıklıkları Nedir?

Göz altı kırışıklıkları, gözün altı ve çevresinde beliren kırışıklıklardır. Göz altı kırışıkları veya çizgilerin oluşmasının belirli bir zamanı yoktur. 20’li yaşlardan itibaren göz çevresinde yaşlanma belirtileri görülmeye başlanabilir. Yaşlandıkça cilt elastikiyetini kaybeder. Çevresel etkiler ve genetik faktörler göz çevresi kırışıklıklarının oluşmasına neden olur. 

Göz çevresindeki cilt, ince bir cilttir. Bu da yaşlanma belirtilerini daha erken gösteren bir alandır. Göz çevresine bakımı ile göz altı kırışıklıkları nedenine bağlı olarak belirli oranda yavaşlatılabilir. Peki göz altı kırışıklıkları neden olur? merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Göz Altı Kırışıkları Neden Olur?

Göz çevresindeki ince çizgi ve kırışıklıkların en yaygın nedeni yaş faktörüdür. Göz çevrenizdeki cilt, yüzünüzün geri kalanındaki deriden daha ince olduğu için önce gözlerinizin altındaki bölgede yaşlanma belirtileri görülür. Bunun yanı sıra kırışıklık oluşmasına katkıda bulunan diğer faktörler şunlardır:

 • Mimik Kullanmak: Tekrarlayan hareketler ve ifadeler kırışıklık oluşumuna neden olabilir. Gülümseme, kaş çatma gibi belirli yüz ifadeleri ince çizgilerin oluşumunda etkilidir. Ayrıca uyku sırasında yüzü yastığa bastırarak uyumak göz altında ince çizgilere sebep olabilir.
 • UV Işınlarına Maruz Kalmak: Güneşten gelen zararlı UV ışınları, ciltteki kolajeni parçalar. Kolajenin cilt yenilenmesi için etkili bir protein olduğu düşünüldüğünde, güneş ışınlarına maruz kalmak göz altı çizgileri ve kırışıkların ortaya çıkmasına neden olur.
 • Sigara İçmek: Kadın ve erkek cildinde kırışıklıkların en yaygın nedenlerinden biri de sigara içmektir. Sigara, ciltte kolajen ve elastin proteinlerinin miktarını azaltır. Kan damarlarını daraltarak, protein ve vitaminlerin yüzünüze ulaşmasını engeller. Bu da kırışıklıklara yol açar.

Yukarıdaki nedenlerin yanı sıra genetik faktörler de göz altı çizgilerinin oluşumunda etkilidir. Ayrıca ciltte azalan kolajen, elastin ve hyaluronik asit gibi bileşenler, göz çevresindeki cildin kurumasına ve kırışıklık oluşumuna neden olabilir.

Çevresel ve genetik faktörlere rağmen, göz kenarı ve çevresinde kırışıklık görünümü kontrol altına alınabilir.  Göz altı kırışıklıklarının ve ince çizgilerin oluşmasını önlemek için neler yapabileceğimize gelin birlikte bakalım.  

Göz Altı Kırışıkları Nasıl Giderilir?

Göz Altı Kırışıklıkları: Nedir, Nasıl Giderilir?

Göz altı kırışıklarını, cilt bakım rutininize ekleyebileceğiniz adımlarla ve yaşam tarzınızda yapacağınız birkaç değişiklikle azaltabilirsiniz. Göz altı kırışıklığına ne gelir? Göz altı çizgileri nasıl geçer? sorularının cevabı: İşte alışkanlıklardan, bakım ürünlerine kadar göz çevresindeki yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı önerilerimiz! 

 • Göz Çevresini Nemlendirin.

Nem eksikliği, göz çevresinde ince çizgi ve kırışıklık görünümünü artırabilir. Göz altı kırışıklığından kurtulmak için en etkili cilt bakım bileşenlerinden ikisi Retinol ve Hyaluronik Asittir. A vitamini türevi olan Retinol, cildin kolajen üretimini destekler. Nem verme özelliği ile bilinen hyaluronik asit göz çevresine yoğun bakım sağlar. Bu nedenle bakım rutininize göz kremi veya serum eklerken, retinol, hyaluronik asit, E vitamini, C vitamini ve peptitler gibi kırışıklık karşıtı bileşenler içermesine özen gösterin.

 • Göz Altı Bakım Maskesi veya Serum Kullanın.

Göz çevresini beslemek ve nemlendirmek için, günlük bakımınızı göz altı maskeleri ile destekleyin. Kırışıklıktan, koyu halkalara kadar birçok soruna yönelik uygun göz maskesi bulmak oldukça kolay. İçeriğinde hyaluronik asit, kafein veya yeşil çay gibi kolajen ve nem desteği sağlayan ürünler tercih edin. Ayrıca maske yerine göz serumları da tercih edebilirsiniz. Her iki ürün çeşidi de konsantre ve yoğun bakım sunar. Çoğu göz altı maskesi serum bazlı içeriğe sahiptir.

Göz Serumu almadan önce yazımıza göz atın.

 • Göz Çevresini Güneşten Koruyun.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi UV ışınları kırışıklık oluşumunun temel nedenlerinden biridir. Bu nedenle uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçının. Ayrıca özellikle güneş ışınlarının yoğun olduğu sabah 10- öğlen 3 arasında güneş koruyucu kullanın. SPF 30 veya üzeri güneş koruması sunan, geniş spektrumlu ürünler tercih edin.

 • Göz Çevresine Nazikçe Bakım Yapın.

Ürünleri uygularken nazik davranarak, göz altı ve çevresinde kırışıklıkları önleyebilirsiniz. Deriyi çekiştirmek veya ovalamak göz kapağı derisini gevşetebilir ve derin çizgi ve kırışıklıklara neden olabilir. Makyajınızı çıkarırken veya bakım ürünü uygularken göz çevresine hassas davranın.

 • Sağlıklı ve Dengeli Beslenin.

Anti-aging özellikli cilt bakım ürünlerinde A, C ve E vitamini sıklıkla kullanılır. Bu vitaminlerin eksikliği cilt yenilenmesini yavaşlatabilir. Bakım ürünlerinin yanı sıra diyetinize de bu vitaminler açısından zengin besinleri dahil edin. Ayrıca omega-3 yağ asidi açısından zengin besinleri de düzenli tüketmeye özen gösterin. Bu sayede cildinizi besleyerek, genç ve esnek kalmasını ve kırışıklık oluşmasını önleyebilirsiniz.

 • Alkol ve Sigara Tüketimini Sınırlandırın.

Alkol tüketimi iltihaplanma ve dehidrasyona neden olur. Uyku düzenini bozar ve cildin dolgun görünümünü olumsuz yönde etkiler. Cildin nemsiz kalmasına neden olur. Aynı şekilde sigara da ciltte kolajen ve elastin proteinlerinin miktarını azaltır. Kan dolaşımını yavaşlatarak donuk ve solgun cilt görünümüne yol açar. Tüm bunlar hücre yenilenmesini yavaşlatarak zamanla göz altı çizgileri ve kırışıklıklarına neden olur. Bu nedenle alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınızı sınırlandırarak, yaşlanma belirtilerini azaltabilirsiniz.

 • Yüz Masajı ve Egzersizlerini Deneyin.

Kan akışını hızlandırarak, cildi sıkılaştıran yüz egzersizleri ile kırışıklık oluşumunu önleyebilir veya çizgi görünümünü azaltabilirsiniz. Lenfatik drenajı uyararak cildi rahatlatan ve kan akışını hızlandıran egzersizler yapın. Cilde öncesinde masaj yağı, nemlendirici serum veya krem uygulayın. Göz çevresine nazikçe masaj yapın. Tercih ettiğiniz ürünlerin göz altı ve çevresi için uygun olmasına özen gösterin. Yüz kremlerini göz altınıza uygulamaktan kaçının.

Yukarıdaki adımlara ek olarak eğer düzenli bakım ve alışkanlıklara rağmen cildinizde kırışıklıkların arttığını düşünüyorsanız, bir hekime danışmayı ihmal etmeyin. Bunun yanı sıra cerrahi yöntemlere başvurmayı düşünüyorsanız, öncesinde mutlaka hekiminizden tavsiye alın.

Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Göz bakımına erken yaşlarda başlayarak, ince çizgi ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini önleyebilirsiniz. Göz altlarınızın daha uzun süre genç ve dolgun görünmesini sağlayacak bazı ipuçlarını listedik. İşte Göz Altı Kırışıklıklarını Önlemek İçin İpuçları:

 • Sağlıklı beslenin. Diyetinize A,C, ve E vitamini açısından zengin havuç, ıspanak, portakal, brokoli gibi besinleri ekleyin.
 • Güneş koruyucu krem kullanın. Göz çevresine uygun güneş koruyucu kullanın. Güneş gözlüğü takın.
 • Hafif ve yağsız göz kremi kullanın. Hyaluronik asit, peptitler ve retinol gibi bileşenlere sahip nemlendiriciler tercih edin.
 • Bakım rutininize serum veya göz maskeleri ekleyin. 
 • Sırt üstü uyumaya özen gösterin. Tek bir yöne doğru veya aynı pozisyonda uyumak çizgilenmelere neden olabilir.
 • Hipoalerjenik ve kokusuz göz altı ürünleri tercih edin. Sert kimyasallar içeren ürünleri kullanmaktan kaçının.
 • Nem eksikliği, ince çizgilerin ve kırışıklıkların daha erken ortaya çıkmasına neden olabileceğinden, gün boyunca yeterli miktarda su tüketmeye özen gösterin.
 • Alerjik reaksiyonlara neden olan gıdaları tüketmekten kaçının. 
 • Sigara ve alkol tüketimini azaltın. 
 • Göz bakım ürünlerini aşırı miktarda kullanmayın. Bu gözenekleri tıkayarak tahriş ve kızarıklığa neden olabilir. Göz kremini doğru uygulamak için ‘Göz Kremi Nasıl Sürülmeli?’ yazımızı okuyun.
 • Stres seviyenizi azaltın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close