Close
Hyalüronik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Hyalüronik Asit İçeren Ürünler

Hyalüronik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Hyalüronik Asit İçeren Ürünler

Hyalüronik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Hyalüronik Asit İçeren Ürünler
Hyaluronik asit nedir? Hyalüronik asit nasıl kullanılır?

Cilt bakımında adını sıkça duyduğumuz ‘Hyaluronik asit’ hakkında neler biliyorsunuz?

Değişen trendler göz önüne alındığında Hyaluronik asit için günümüzde oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. 

Peki ya Hyaluronik asit nedir? Hyaluronik asit nasıl kullanılır? Hyaluronik asit faydaları nelerdir? Kimler Hyaluronik Asit Kullanmalıdır? Hyaluronik asit hangi besinlerde bulunur? Hyaluronik Asit Göz Çevresine Sürülür Mü? Vücuttaki Hyalüronik Asit neden azalır? tüm bu soruların cevabı yazımızda!

Özellikle nemsiz, kuru ciltler için doğal bir nem kaynağı olan hyaluronik asit cilt hücrelerimiz tarafından üretilir. Nem seviyesini korumada etkili bu bileşen, yaşlılık ve çevresel etmenler sebebi ile zamanla azalır. Günlük olarak üretilen miktarın değişimi cildi olumsuz etkiler.

İşte pürüzsüz, nemli ve canlı cilt görünümü sağlayan Hyaluronik asit(HA) hakkında merak ettikleriniz ve cevapları!

1. HYALURONİK ASİT (HA) NEDİR?

Cilt bakım ürünlerinin içindekiler kısmında ‘HA’ etiketini görmüş olabilirsiniz. HA yani hyalüronik asit, cildimizde doğal olarak bulunan, ciltteki suyu tutan ve nemini korumaya yardımcı bir bileşendir. Hyaluronan olarak da bilinir.

Vücutta bulunan  hyaluronik asidinin ortalama olarak yarısı ciltte bulunur. Ancak kemiklerde, kıkırdakta, tendonlarda, bağlarda ve dudaklarda da bulunabilir. En büyük miktarda ciltte, bağ dokusunda ve gözlerde bulunur.

Cildin dolgun ve canlı görünmesine yardımcı olan asit, aynı zamanda nemlendirici özelliklidir. Cildi nemlendirir ve esneklik kazandırır. 

Kolajen ve elastin gibi vücudumuzda doğal olarak oluşan hyaluronik asit miktarı yaşlandıkça azalır. Ciltte hyaluronik asit seviyesinin azalması, yüzde hassasiyete, ince çizgilere, ton eşitsizliklerine sebep olabilir. 

Hyaluronik asit nerelerde kullanılır? Hyaluronik asidin çeşitli kullanımları vardır. Takviye olrak alınabildiği gibi topikal serumlarda, göz damlalarında ve enjeksiyonlarda da kullanılır.

Güzellik ve cilt bakım rutininizde mutlaka olması gereken hyalüronik asit hakkında tüm detaylar için okumaya devam edin!

2. HYALURONİK ASİDİN FAYDALARI NELERDİR?

Hyalüronik asit nedir? sorusunun ardından cildimize faydalarına değinelim. Peki Hyalüronik asit ciltte nasıl etkiler yaratıyor? Cilt bakım ürünleriniz neden hyaluronik asit içermelidir?

Hyalüronik Asit Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Hyalüronik Asit İçeren Ürünler

Hyaluronik Asit (HA) Faydaları

Nemlendirici: Doğal bir nemlendiricidir. Ciltteki nem oranını artırarak, sıkı, canlı ve parlak cilt görünümünü destekler. Ciltteki nem seviyesini korur.

Yaşlanma ve Kırışıklık Karşıtı: Nemlendirme özelliği sayesinde hyalüronik asit, ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltır. Anti-aging ürünlerinde en çok tercih edilen hyalüronik asit, gençleştirici yaşlanmayı geciktirici özelliğe sahiptir.

Yara iyileştirme: Antioksidan özelliğe sahiptir. Bu sayede cildi dış etkenlere karşı koruyarak yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Yaraların enfekte olmasını, iltihaplanmaları önler.

Sivilce Karşıtı: Hyalüronik asit; salisilik asit ve benzoil peroksit gibi sivilce izlerinin yok olmasını sağlarken, sivilce oluşumunu da engellemeye yardımcı olur. 

Yukarıdaki maddelerin yanı sıra hyaluronik asidin faydalarından biri de cilt hassasiyetini azaltmasıdır. Cilt elastikiyetini koruyucu özelliktedir. Antibakteriyel özelliği sayesinde yaraların ve diğer dış etkenlerden cildi korur. Cilde doğallık ve canlılık kazandırır.

3. HYALURONİK ASİT NASIL KULLANILIR?

Her gün hyaluronik asit kullanabilir miyim? Evet. Hyaluronik asit cildin temel ihtiyaçları arasında yer alır. 

Hyalüronik asit hangi besinlerde bulunur? Hyalüronik asit kolajen içeren et suyu, tavuk gibi yiyeceklerin yanı sıra C vitamini bakımından zengin meyve sebzelerde de bulunur.

Cilt bakım ürünlerinde özellikle krem ve serum formundaki ürünlerin ana maddesi olarak kullanılır. 

Mevsim geçişlerinde cilt kurur ve sertleşir. Özellikle bu dönemlerde HA içerikli bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Hyaluronik asit içeren serumları sabah ve akşam; kremleri ise genellikle günde bir kere pamuk yardımıyla yüze uygulayabilirsiniz.

Hyaluronik Asit Göz Çevresine Sürülür Mü?

Evet. Hyaluronik asit ile formüle edilmiş olan göz çevresi bakım kremleri, şişkinlik, ince çizgiler, kırışıklıklar ve koyu halka görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Sabah ve gece, gözünüzün etrafına küçük noktalar halinde uygulayın ve emilene kadar pürüzsüz hale getirin.

4. KİMLER HYALURONİK ASİT KULLANMALIDIR?

Hyaluronik asidi kimler kullanabilir? Kullanmaması gereken biri var mı?

Hyaluronik asit tüm cilt tipleri için uygundur. Su bazlı olması sebebiyle özellikle akne, tahriş, egzama veya alerjik cilt sorunlarına sebep olmaz. 

Özellikle kuru ve nemsiz ciltler için oldukça yararlıdır. Ayrıca yaşlanma belirtileri yaşayan kişiler için de uygundur. 

Hamileyseniz veya emziriyorsanız asidi cildinize uygulamak da güvenlidir.Dermatologlara danışılarak cilt tipinize uygun ürünleri tercih edebilirsiniz.

Hyaluronik Asit Kaç Yaşında Kullanılır?

Uzmanlara göre cilt 20 yaş civarında yaşlanmaya başlar. Cilt yavaş yavaş kolajen kaybetmeye başladığından 20’li ve 30’lu yaşlarında yaşlanmayı geciktirici hyalüronik asit içeren cilt bakım ürünlerini kullanmaya başlanabilir.

5. HYALURONİK ASİT HANGİ SIKLIKLA KULLANILMALIDIR?

Aldığınız/ kullandığınız ürün talimatlarını takip etmelisiniz. Genel olarak, hyalüronik asidin hem sabah hem de gece kullanıma uygundur.

6. HYALURONİK ASİT YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Hyaluronik asit zararları nelerdir? “Asit” kelimesi bazı insanları korkutabilir, ancak bu cilt bakımı bileşeni hakkında endişelenmenize gerek yok!

Vücudumuzun halihazırda ürettiği bir madde olduğundan, hyalüronik asidin yan etkisi fazla görülmemektedir. Ciltte tahriş veya kızarıklığa sebep olmayan bir içeriktir.  Doğal nem özelliği ile hassa ve özenli cilt bakımı sunar.

Yine de her yeni ürün denemesinde olduğu gibi hyalüronik asit içeren ürün kullanırken de test etmelisiniz. Bunun için ürünü tüm yüzünüze yaymadan önce küçük bir bölgede test edebilirsiniz.

Herhangi bir olumsuz etki yaşarsanız, tavsiye için bir dermatoloğa veya başka bir sağlık uzmanına ulaşın.

7. HYALURONİK ASİT İÇEREN ÜRÜNLER NELERDİR?

Hyaluronik Asit İçeren Ürünler Nelerdir? Hangi ürünleri kullanmalısınız? Nemlendiriciler ve serumlar gibi birçok cilt bakım ürününde hyaluronik asit bulunur. Hyalüronik asit ismini içindekiler kısmında her zaman görmeyebilirsiniz. Bunun yerine farklı formlarından en yaygın olanı ‘sodyum hiyalüronat’ yer alır. Her ikisi de cildi nemlendirme ve canlandırma etkilidir.

8. EN İYİ HYALURONİK ASİT İÇEREN ÜRÜNLER NELERDİR?

Hyaluronik Asit İçeren Serum Önerileri:

  • The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5
  • Neutrogena Hydro Boost Nemlendirici Serum
  • Skinceuticals Hydrating B5 
  • Vichy Cilt Serumu (Mineral 89% Mineralizing Water + Hyaluronic Acid)

Hyaluronik Asit İçeren Nemlendirici Önerileri:

  • Neutregena Hydro Boost Jel Krem
  • CeraVe Nemlendirici Krem
  • Belif Aqua Bomb Nemlendirici Krem
  • L’Oréal Paris Nem Terapisi 

Hyaluronik Asit İçeren Maske Önerileri:

  • Neutrogena Hydro Boost Yoğun Nemlendirici Hidrojel Maske
  • Garnier Nem Bombası Kağıt Maskeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close