Close
Kantaron Yağı: Faydaları ve Kullanımı

Kantaron Yağı: Faydaları ve Kullanımı

Kantaron Yağı: Faydaları ve Kullanımı

Cilt ve saç bakımında kullanılan bitkisel yağlardan Kantaron Yağı ve Faydaları!

Cilt ve saç bakım ürünlerinde kullanılan doğal bir bileşen: Kantaron Yağı. Güçlü nemlendirme özelliği ile bilinen bu doğal yağın faydalarına birlikte göz atalım!

Sağlıklı ve pürüzsüz cilt görünümü için doğal içerikler tercih ediyorsanız, Kantaron yağı sizin için ideal olabilir. Kantaron bitkisinden elde edilen bu bitkisel yağ, hassas ciltlerden akneli ciltlere kadar tüm cilt tipleri için ideal bir bakım ürünü. Siz de özellikle yanık, yara, lekeler veya yaşlanma belirtilerinden şikayetçiyseniz, kantaron yağına şans verebilirsiniz.

Bakım rutininize eklemeden önce Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır? sorularınızın cevabı bu yazımızda!

Kantaron Yağı Nedir?

Şifalı bitkisel yağlardan biri olan kantaron yağı, cilt onarıcı özelliğe sahiptir. Yara, leke ve güneş yanığı gibi cilt problemlerinde tercih edilir. 

Kantaron bitkisi, cilt bakımında sıklıkla kullanılan doğal bileşenlerden biridir. Kantaron bitkisinin yapraklarının dokusunda parlak yağ noktacıkları bulunur. Bu yapraklardan elde edilen kantaron yağı, cilde ve saça olan faydaları ile çok yönlü bir bileşendir.

Kantaron yağı, kantaron bitkisinin çiçeklerinin yaz aylarında toplanarak kurutulması ya da taze olarak işlenmesi sonucunda elde edilir. Sarı kantaron, mavi kantaron ve kırmızı kantaron yağı gibi farklı türleri bulunur. Üretim şekillerine göre farklı türlere ayrılsa da bu yağların cilde benzer etkileri vardır.

Sarı ve Kırmızı Kantaron Yağı

Kantaron yağının farklı çeşitleri olsa da en bilinen iki tanesi Sarı ve Kırmızı Kantaron Yağıdır. Kantaron yağı kullanmaya başladığınızda sıkça karşınıza bu iki tür çıkar. Peki sarı ve kırmızı kantaron yağının arasındaki fark nedir? Aslında iki yağ da kantaron bitkisinden elde edilir. Aralarındaki fark ise; kırmızı kantaron yağının taze kantaron bitkisinden, sarı kantaron yağının ise kuru kantaron bitkisinde elde edilmesidir. Bu iki yağın faydaları neredeyse aynıdır. 

Peki bu doğal yağın faydaları hakkında daha detaylı bilgi almaya ne dersiniz?

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Kantaron yağının cilde ve saça birçok faydası vardır. Özellikle yanık, yara, kesik tedavilerinde kullanılır. Ayrıca sarı kantaron yağı yaşlanma karşıtı özelliği ile tercih edilir.

Kantaron yağı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saç ve cilt sağlığını korur. Cilt bakım rutininizde doğal içerikli ürünler arıyorsanız, kantaron yağının faydalarına göz atın!

Kantaron Yağı Cilde Faydaları

  1. Cilt Hücrelerini Yeniler.

Kantaron yağı, hücre yenileyici bitkisel yağlardandır. Cildin kendini yenileme ve onarma sürecini destekler.  Hücre onarıcı ve yenileyici etkisi ile yara, yanık ve akne izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. 

  1. Yaşlanma Karşıtıdır.

Cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandıran kantaron yağı, yaşlanma belirtilerini geciktirir. Kırışıklık ve ince çizgi oluşumunu azaltıcı bileşenler içerir. Özellikle sarı kantaron yağı yaşlanma karşıtı özelliği ile bilinir.

  1. Akne Oluşumunu Azaltmaya Yardımcı Olur.

Antiseptik, antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri ile kantaron yağı, sivilce ve diğer cilt iltihaplanmalarını önlemeye yardımcı olur. Sivilce kurutucu etkisi yaratan bu bitkisel yağ, ayrıca leke tedavilerinde de etkilidir.

  1. Güneş Lekeleri ve Yanıklarında Etkilidir.

Kantaron yağı, güneş lekesi ve yanıklara iyi gelir. Ciltte oluşan lekelenmeler, bu yağın düzenli kullanımı ile azaltılabilir. Yine de bu yağı içeren bakım ürünü uyguladıktan sonra güneşe çıkmadan önce bir süre beklemeye özen göstermelisiniz.

  1. Cildi Nemlendirir.

Mavi ve sarı kantaron yağı, cilde etkili nem sağlar. Nemlendirirken, cilt bariyerini güçlendirir ve cildi besler. Canlı ve pürüzsüz cilt görünümü sağlar.

Ayrıca yaşlılık, hamilelik, güneşe maruz kalma gibi nedenlerle ciltte oluşan lekelenme renk eşitsizliklerini gidermeye ve cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.

Kantaron Yağı Saça Faydaları

Kantaron yağının faydaları sadece cilt ile sınırlı değil. Bu bitkisel yağ, saç sağlığını korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Düzenli kullanıldığında saç kırıklarını azaltarak, saçların sağlıklı uzamasını destekler. Saçların uzamasını destekleyen diğer bitkisel yağlara göz atmak için ‘Saç Uzatan Yağlar‘ yazımıza göz atabilirsiniz. Saçların dökülmesini azaltıcı özelliği ile de bilinen kırmızı kantaron yağı, saç derisini besler. Saç derisinde oluşan pullanma, kepek veya egzama gibi deri sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Saç ve saç derisine bakım yapar.

Kantaron İçeren Cilt Bakım Ürünü Önerileri

Kantaron Yağı: Faydaları ve Kullanımı

Garnier Besleyici Çift Fazlı Micellar Temizleme Suyu

Garnier Micellar Makyaj Temizleme Suyu, mavi kantaron özleri ile güçlendirilmiş formüle sahiptir. Suya dayanıklı ve uzun süre kalıcı makyajı nazikçe temizler. Cildi makyaj ve kirden arındırır. Hassas ciltler dahil tüm cilt tiplerine uygun, yatıştırıcı ve kokusuz bir formüle sahiptir. Cildi besler. Ciltte yağlı bir his bırakmaz.

Kantaron Yağı: Faydaları ve Kullanımı

Klorane Anti-Yellow Şampuan

Klorane şampuan içeriğindeki kırmızı kantaron içeriği ile sarı ve gri saçlarda etkilidir. Saça parlaklığını geri kazandırır. Mavi renk tonuna sahip bitki bazlı bir pigment olan siyanocentaurein ile formüle edilmiştir. Vegandır.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Birçok cilt bakım ürününde yer alan bir bileşen olan kantaron yağı, gündüz veya gece cilt bakımında tercih edilebilir. Diğer tüm bitkisel yağlar gibi kantaron yağı da cilde doğrudan uygulandığında gözenekleri tıkayabilir. Yine de bir pamuğa damlatılarak kuru ve temiz cilde uygulanabilir. 

Kantaron bulunan bir ürün tercih edecekseniz ‘komedojenik’ olmasına özen gösterin. Nemlendirme özelliği ile bilinen bu bitkisel yağ, cilde fazla uygulanmamalıdır. Fazla miktarda veya aşırı uygulanması halinde ciltte yağlanma ve gözenek tıkanıklıklarına neden olabilir. 

Eğer hassas bir cilde sahipseniz kantaron yağını her gün kullanmamaya özen gösterin. Kullanımını haftada 1-2 gün ile sınırlandırabilirsiniz. 

Saç bakımına kantaron yağını ekleyebilirsiniz. Sarı veya kırmızı kantaron yağını haftada 1-2 kez saçınıza uygulayarak yaklaşık 20-30 dakika bekletebilirsiniz. Sonrasında saçınızı şampuanlayarak yağdan arındırmalısınız.

Her bitkisel ürün gibi kantaron yağı da dikkatli kullanmanız gerekir. Olası risklere karşı kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışın.

Kantaron Yağı Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm bitkisel içeriklerde olduğu gibi kantaron yağının da bazı yan etkileri görülebilir. Özellikle aşırı miktarda kantaron yağı kullanımı, karıncalanma, ağrı veya alerjik reaksiyon gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Bu durumda ürünün kullanımı bırakılmalı ve bir uzman hekime başvurulmalıdır.

Kullanacağınız ürünü uygun koşullarda üretim yapan güvenilir markalardan almaya özen gösterin. Ürünün son kullanma tarihini kontrol edin. Ürünü kullanmadan önce, kullanım talimatlarını mutlaka okuyun. 

Ayrıca bu yağın kullanımı her birey için uygun olmayabilir. Düzenli ilaç kullanımı, cilt hastalıkları veya hamilelik gibi durumlarda kullanım öncesi hekim onayı alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close