Close
Erkekler İçin En Etkili Saç Uzatma Yöntemleri: Hızlı Saç Uzatmanın 10 Yolu

Erkekler İçin En Etkili Saç Uzatma Yöntemleri: Hızlı Saç Uzatmanın 10 Yolu

Erkekler İçin En Etkili Saç Uzatma Yöntemleri: Hızlı Saç Uzatmanın 10 Yolu

Saç uzatmak, kadınlar kadar erkeklerinde merak ettiği konulardan biri. Peki Erkekler İçin Saç Uzatma Yöntemleri hakkında neler biliyorsunuz?

Saçlarınız çok kısaysa, saç dökülme problemi yaşıyorsanız veya saçlarınız sağlıklı uzamıyorsa, saçlarınızın uzaması için size yardımcı olacak detayları bu yazımızda derledik.


Berberle son randevunuzda saçınız istediğinden kısa mı oldu? Ya da uzun saç stilini mi deniyorsunuz?  Saçlar nasıl hızlı uzatılır, erkek saç uzatma yolları nelerdir?  İşte saç uzatmakla ilgili püf noktalar…

Erkek Saçı Nasıl Hızlı Uzatılır?

Erkeklerde saç uzatma yöntemleri de kadınlardakine benzerdir. Saç bir haftada hızlı bir şekilde uzayamaz. Saçlar ayda en fazla 1-1,5 cm uzayabilir. Fakat saçların sağlıklı uzaması farklı yöntemlerle desteklenebilir. Peki erkekler için saç uzatma yöntemleri nelerdir?

Saçların uzamasını etkileyen faktörler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Saç uzamasını etkileyen temel faktörler:

 • beslenme
 • yaş
 • saç tipi
 • stres seviyesi
 • kullanılan ilaçlar
 • tıbbi durumlardır.

Erkekler İçin Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Saçları hızlı uzatmak için doğrudan bir yol olmasa da, saçların kırılmasını ve dökülmesini önleyerek saçların sağlıklı bir şekilde uzaması sağlanabilir.

İşte saçlarını uzatmak isteyen erkekler için saç uzatma yöntemleri ipuçları:

1. Dengeli ve Sağlıklı Beslenin.

Beslenme şekli, saçların büyümesini etkileyen maddelerden biridir. Dengeli bir beslenme ile saçın uzamasını sağlayan biotin, folik asit, A, C, D ve E vitaminleri alınır. Özellikle E vitamini, saçların uzamasını hızlandırır. Bu bileşikler açısından zengin gıdalar, saçın daha hızlı büyümesini sağlar. Erkekler için saç uzatmanın yollarından biri sağlıklı beslenmek için;

 • Her gün yaklaşık 1,5-2 litre su içmeye özen gösterin.
 • Saç protein temellidir, bu nedenle günlük protein ihtiyacınızı karşılayan besinler tüketin.
 • Somon, istiridye, avokado gibi biotin kaynağı besinler tüketin.
 • Kolajen üretimini artırmak için C vitamini içeren besinler tüketin.

2. Duş Bakım Rutininizi Değiştirin.

Çoğu erkek saçlarını her gün hatta bazen günde 2 kez yıkar. Saçı her gün yıkamak, saçın ürettiği doğal yağları yok eder. Bu nedenle saçları haftada 2-3 kez yıkayarak saçın uzamasını destekleyebilirsiniz. 

3. Ilık Su İle Duş Alın.

Erkekler genellikle çok soğuk suyla veya çok sıcak suyla duş alır. Ancak hem sıcak su hem de soğuk su saça zarar verebilir. Sıcak suyla saçlarını yıkadığınızda hem saç telleri hem de saç derisi kuruyabilir. Soğuk su ise saç derisindeki besinleri taşıyan ve cilt yüzeyinden atık ürünleri toplayan kılcal damarları daraltabilir. Bu nedenle çok soğuk olmayan ılık su ile saçlarınızı yıkayarak kırılmaları önleyebilir. Saçların büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

4. Doğru Şampuan Ve Saç Kremi Kullanın.

Şampuanla yıkamak saçın daha kuru ve kırılgan olmasına neden olabilir. Sağlıklı saç uzamasını sağlamak için cildinize ve saç derinize iyi baktığınızdan emin olun.

 • Saçınızı her gün şampuanlamaktan kaçının. Bu saç derisini kurutabilir ve doğal yağlarından arındırabilir. 
 • Saç tipine uygun saç şampuanı kullanmaya özen gösterin. 
 • Saç için yeni bir ürün satın alırken her zaman malzemeleri okuyun.
 • Silikon, sülfat ve alkol içermeyen şampuan tercih edin. 
 • Hindistan cevizi, avokado, jojoba, aloe vera yağlarının yanı sıra, keratin, protein içeren saç bakım ürünleri kullanmaya özen gösterin.
 • Saç kremi kullanın. Saç kremi kırılmaları önler. 

BONUS: ERKEKLER İÇİN EN İYİ SAÇ BAKIM ÜRÜNLERİ

5. Saçlarınızı Tarayın.

Nazik bir saç fırçasıyla, saçınızı düzenli olarak fırçalamak, saç uzamasını çeşitli şekillerde hızlandırmaya yardımcı olabilir. Saçınızın doğal yağlarını uçlara kadar dağıtmaya yardımcı olarak saçınızın görünümünü iyileştirir. Ayrıca saçları taramak, saç derisine kan akışını sağlar. Saçınızı ıslakken taramamaya özen gösterin. Öncesinde havluyla saçınızı kurutun. Bu saçınızın kırılmasını ve dökülmesini önlemede etkilidir. Ayrıca saçı çok fazla taramamaya da özen gösterin.

Erkekler İçin En Etkili Saç Uzatma Yöntemleri: Hızlı Saç Uzatmanın 10 Yolu

6. Saç Derisine Masaj Yapın.

Saç derinize düzenli olarak yağ ile masaj yapın. Badem, hindistan cevizi, hint yağı gibi doğal yağlar, saç dökülmesini azaltmak ve saç büyümesini hızlandırmak için iyi bir çözümdür. Düzenli bakım rutininizin ekleyin. Masajlar saç dökülmesini büyük ölçüde önleyebilir ve kafa derisine masaj yapmak saç köklerini uyarır.

Sıcak yağ masajı yapmak için, yağı ısıtın ve saç derinize 10 dakika sonra uygulayın. 20-30 dakika yağı saçınızda bekletin. Ardından ılık su ile durulayın.

7. Saç Şekillendirici Kullanmayın.

Şekillendirme araçları, özellikle ısı kullananlar saça çok zarar verebilir ve bu nedenle saçın uzamasını engelleyebilir. Fön makineleri saçı zayıf ve kırılgan hale getirebilir. Fön makinesi kullanıyorsanız, sıcaklığı düşük tutun ve saçı yalnızca hafifçe nemlenene kadar kurutun.Ayrıca herhangi bir saç şekillendirici kullanmaktan kaçının.

8. Saçlarınızı Düzenli Olarak Kestirin.

Saç tellerinin güçlü uzamasını sağlamak için düzenli olarak saçlarınızı kestirin. Saç kesimleri, saç uçlarının kırılmasını önler. Saç tellerinin hasarlı uçlarını kestirmek, daha hızlı büyümelerini sağlar. Uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak için her 2-3 ayda bir saçlarınızı kestirmeye özen gösterin.

9. Stresten Kaçının.

Stres saç büyümesini engelleyen nedenlerden biridir. Stres ve endişe saç hücrelerini zayıflatır ve saç dökülmelerine neden olabilir. Bu nedenle stresi kontrol altına almak için düzenli egzersiz yapabilir, müzik dinleyebilir veya meditasyon yapabilirsiniz.

BONUS: STRES VE SAÇ DÖKÜLMESİ

10. Düzenli Uyuyun.

Saçın sağlıklı ve hızlı büyümesinde uyku da önemli bir bileşendir. Günde en az 6-8 saat uyunmalıdır. Uyku döngüsünde vücut, hücre çoğalmasını hızlandıran büyüme hormonlarının salgılanmasını artırır. Uyurken cildin ve dolayısıyla saç köklerinin dolaşımı da artar. Uyku, sağlıklı bir saç büyüme hızına katkıda bulunabilir.

Ayrıca, yastık kılıfının kumaşı saçınızın dökülmesine neden olur. Çünkü sert kumaşlar saç ile sürtünmeye neden olur. Bu nedenle saten yastık kılıfları kullanmaya özen gösterin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close