Close
Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem…

Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem…

Bepanthol, Bioderma, Loreal marka kremler…. Yüz ve Vücut için en iyi nemlendirici önerileri!

Nemlendirici nedir? Nemlendirici Çeşitleri? Nemlendirici kremler ne işe yarar? Nemlendirici Nasıl Kullanılır?Kuru ciltler hangi nemlendiricileri kullanmalı? Nemlendirici Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? ….

Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem...

Nem, cildin en temel ihtiyaçlarından biridir. Gün içerisinde güneş, rüzgar, hava kirliliği ve diğer çevresel faktörler biraraya gelince cilt yorulur ve nemsizleşir. Nemsiz kalan cilt kurur ve cildin erken kırışmasına yol açabilir. Hem yüz hem de vücut ihtiyacı olan nemi doğru beslenme, yeterli su tüketimi ve destekleyici ürünlerle alabilir. 

Yüz ve el nemlendirmesi kadar vücut nemlendirmesi de oldukça önemli. Vücut bakımını nedense arka planda bırakırız. Oysa tüm cildimiz, çevresel etkenlere maruz kalır. Tüm bu etkenleri yüzümüzden ayaklarımıza kadar cildin her bölgesinde kuruma, hassasiyet yaratabilir. Mevsimsel etkenler de cildin nemsizleşmesinde oldukça etkilidir.

… ciltler nemlendirici kullanmalı mı? Her cilt tipi için bu soruyu duyarız. Ya da akneli cilde nemlendirici sürülür mü? gibi sorularla karşılaşırız. İster kuru ciltli ister yağlı bir cilde sahip olun, cildiniz neme ihtiyaç duyacaktır. Hem de her mevsim!  Yüz ve vücut nemlendirmesi için ihtiyacınız olan tüm bilgiler ve yüz ve vücut nemlendirici önerileri bu yazımızda sizlerle! 

Nemlendirici Nedir? Nemlendiriciler Hangi Formlarda Bulunur?

Nemlendirici, cildin nem dengesini koruyan, su kaybını önleyerek cilt yaşlanmasını engelleyen bakım ürünüdür. Nemlendirici ürünler krem, serum, jel veya balm formda bulunur. Cilt tipi ve endişelerinize göre uygun nemlendirici tercih edilmelidir.

Nemlendirici Çeşitleri Nelerdir? Su Bazlı Nemlendirici Nedir? Yağ Bazlı Nemlendirici Nedir?

Nemlendiriciler, su bazlı ve yağ bazlı nemlendirici olarak ikiye ayrılır. Hangi cilt tipine sahip olursanız olun; her cilt belli oranda neme ihtiyaç duyar. Bu noktada cilt tipine uygun olarak su bazlı veya yağ bazlı ürün tercih edilmelidir. Fakat hangi ürünün su bazlı hangi ürünün yağ bazlı olduğunu bilmiyor olabiliriz.

Bir nemlendirici su bazlı nemlendirici mi yağ bazlı nemlendirici mi nasıl anlaşılır?

Bunun için ürünün içeriğine bakmak yeterli olacaktır. Ürün içeriğinde ‘Aqua’ varsa bu nemlendirici su bazlı; ‘ yağ’ varsa yağ bazlı nemlendiricidir. Bunun dışında iki baz da temelde aynı içeriğe sahiptir.

Su bazlı nemlendiriciler ile yağ bazlı nemlendirici arasındaki farklar nelerdir?

Su bazlı nemlendiriciler hafif yapılıdır. Ciltte ağırlık hissi oluşturmaz. Yağ bazlı nemlendiriciler ise daha yoğun yapılıdır. Su bazlı nemlendiricilere göre daha fazla nem verme özelliğine sahiptir. Kalın yapıları sebebiyle yağ bazlı nemlendiricinin gözenek yapma ihtimali su bazlı nemlendirici göre daha yüksektir. Nemlendirici tercihi cilt tipinin ihtiyaçlarına göre yapılmalıdır. Su bazlı ürünler, cilt makyajı öncesi baz olarak tercih edilebilir. Cilt tarafından emilimi daha hızlı olduğu için günlük kullanıma uygundur. Yapıları sebebi ile su bazlı nemlendirici kremler ilkbahar ve yaz aylarında; yağ bazlı nemlendirici kremler ise soğuk ve kuru kış aylarında daha etkilidir.

A. Su Bazlı Nemlendirici Önerileri

L’Oréal Paris 3 Etkili Günlük Bakım Kremi, Bepanthol Cilt Bakım Kremi, La Roche-Posay Effaclar Matt , Simple Hyrating Moisturiser, Caudalie Vinosource Moisturizing Cream su bazlı nemlendiricilere örnektir.

B. Yağ Bazlı Nemlendirici Önerileri

CeraVe Moisturising Cream, Bioderma Atoderm Cream, Kiehl’s Ultra Facial Cream yağ bazlı nemlendiricilere örnektir.

Nemlendirici Kremler Ne İşe Yarar?

Nemlendirme cilt bakım rutininin en önemli ve en etkili adımlarından biridir. Cildin en temel problemlerinden biri nemsizliktir. Cilde ihtiyacı olan nemi kazandırmak için doğru beslenme, su tüketmenin yanı sıra cilt dışarıdan nemlendirici ile desteklenmelidir. Peki yüze nemlendirici sürmek ne işe yarar? Cilt yaşlanmasını önler, cildin nem dengesini sağlar ve pürüzsüz sağlıklı bir cilt sunar.

Nemlendirici Ne İçin Kullanılır? Nemlendiricilerin Faydaları Nelerdir?

Nemlendirici kremler sağlıklı bir cilt görünümü vadeder. Cilt tipi, yaş ve cilt endişelerine göre cilde uygun nemlendirici tercih edilmelidir. Nemlendirici krem kullanmanın birçok faydası bulunmaktadır. 

Nemlendiricilerin faydaları:

 • Nemlendirici ürünler, cilt yüzeyinde ince bir tabaka oluşturarak suyun ciltte kalmasını sağlar.
 • Nemsizlik özellikle kuru ciltlerde pullanma ve dökülmeye sebep olur. Nemlendiriciler ile ciltteki kuruluk ve pullanma önlenebilir.
 • Karma ve yağlı ciltlerde parlamayı önler ve sebum dengesi sağlar. 
 • Cilde taze ve canlı bir görünüm kazandırır.
 • Cilt bariyerini güçlendirir, yaşlanma belirtileri ve kırışıklıkların oluşumunu önler.

Nemlendirici Kremler Zararlı Mı? Varsa Nemlendirici Kremlerin Zararları Nelerdir?

Yüz kremleri zararlı mı? sorusu nemlendiriciler ile ilgili en çok merak edilen konulardan biridir. Nemlendiriciler zararlıdır denemez. Fakat her bakım ürününde olduğu gibi nemlendirici seçimi de oldukça önemlidir. Cilt kullanılan ürün yanlış olduğunda reaksiyon verebilir. Özellikle hassas, alerjik ve sivilceli ciltler, nemlendirici seçimi yaparken bir hekime danışmalıdır.

Nemlendirici Nasıl Kullanılır? Nemlendirici Kremler Nasıl Sürülmeli?

Yüz nemlendirmede tercih edilen ürün ve nemlendiricinin sürülme şekli üründen alınacak verimi arttırır. Peki nemlendirici nasıl sürülmeli? Nemlendirici krem uygulama teknikleri aşağıdaki gibidir:

 • Nemlendirici sürmeden önce cildinizi temizleyin. İlk ve en önemli nokta nemlendirici öncesi cilt temizliğinin yapılmasıdır. Duş sonrası gözenekler açılır ve cilt ürünü daha çabuk emer. Bu nedenle nemlendirici uygulamasını duştan sonra yapmak da üründen daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. 
 • Nemlendirici uygularken fazla ürün kullanmak yerine kremi ince bir tabaka halinde yüze uygulayın. 
 • Nemlendiriciyi yüzünüze masaj yaparak yukarı doğru dairesel hareketlerle yedirin. Boyun bölgesinde ise aşağı doğru hareketlerle ürünü cildinize sürün. 
 • Nemlendirici kremi daha önce de belirttiğimiz gibi yüze uygularken boyun bölgesine de uygulamayı ihmal etmeyin.

Nemlendirici Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem...

Nemlendirici alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Nemlendirme adımı, cilt bakımının en önemli, olmazsa olmazlarındandır. Cilde taze ve sağlıklı bir görünüm sunan nemlendiricinin cilde uygun olması ve doğru uygulanması oldukça önemlidir. Yanlış nemlendirici uygulamak cildinize fayda sağlamak yerine cilt problemlerine neden olabilir. Sivilcelenme, siyah nokta veya gözenek tıkanıklığı… Bu problemlerin oluşmaması ve cildin ihtiyacı olan nemi alması için nemlendirici alırken neler dikkat etmeliyiz? İşte cevapları:

1. Doğru ürün seçimi 

İlk ve en önemli ipucu seçeceğiniz üründür. Cildinize iyi gelecek ürünü seçerken dikkat etmeniz gereken cilt tipiniz ve yaşınızdır. 

Cilt tipine uygun nemlendirici nasıl seçilir?

Cilt tipine göre nemlendirici seçimi cilt nemlendirme adımının en kilit noktasıdır. Çünkü, nemlendirici etkisini ancak cildinizin ihtiyacına uygun ise gösterir. Nemlendirici ürünler cildimiz için oldukça önemlidir. Doğru krem, cildi nemlendirir, cildi dış etkenlerden korur, cilt direncini artırır ve cildi yenileyerek kırışıklık görünümünü azaltır. Peki doğru nemlendirici nedir? Doğru nemlendirici, cilt tipinize ve yaşınıza uygun nemlendiricidir. Bu şekilde üründen maksimum verimi alabilirsiniz. 

Peki senin cilt tipine en uygun nemlendirici hangisi ?

 • Kuru ciltler, neme ihtiyaç duyar. Kuru ciltler, yoğun ve yağ bazlı nemlendirici tercih etmelidir. 
 • Normal ciltler, nem dengesi en ideal cilt tipidir. Doğal nem dengesini korumak için su bazlı nemlendirici tercih etmelidir.
 • Karma ciltler, iki farklı tipte nemlendirici tercih etmelidir. Karma ciltte yağlı bölgeler -T bölgesi ve çene bölgesi- için su bazlı nemlendirici; kuru bölgeler için ise yağ bazlı nemlendirici tercih etmelidir.
 • Yağlı ciltler, bilinenin aksine neme ihtiyaç duyar. Akne ve sivilce gibi cilt problemlerine yatkın olan bu cilt tipi için yağsız (oil-free) nemlendiriciler tercih etmelidir. Bu nemlendiriciler hafif yapılıdır.
 • Hassas ciltler; kızarıklık, tahriş ve kaşıntı gibi cilt problemlerine meyilli ciltlerdir. Yatıştırıcı ve kızarıklık önleyici, parfümsüz nemlendiriciler tercih etmelidir.

2. Fazla Ürün Uygulamak

Nemlendirici krem ne kadar çok sürülürse o kadar etkili olur düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Sanılanın aksine fazla ürün uygulamak, cildinizde tahriş, sivilcelenme, yağlanma, siyah nokta oluşumu gibi cilt sorunlarına neden olabilir. Nemlendirici ürünleri ince bir tabaka halinde cilde uygulamaya ve fazla ürün kullanmamaya özen gösterin.

Nemlendirici sivilce yapar mı?

Cilde nem veren ve sebum dengesini sağlayan nemlendirici kremler; cilt tipine uygun ürün tercih edilirse sivilce yapmaz. Aksine sivilce oluşumunu önlemeye yardımcıdır. 

Nemlendirici gözenek tıkar mı? 

Cilt bakımının olmazsa olmazı nemlendiriciler, cilt tipine uygun olmayan ürün tercih edildiğinde gözeneklerin tıkanmasına, siyah nokta oluşumuna neden olabilir. Gözenek ve siyah nokta problemi yaşayan karma veya yağlı bir cilde sahip iseniz yoğun, yağlı ve parfümlü nemlendiriciler tercih etmemelisiniz. Gözenek tıkamayan nemlendiriciler, su bazlı ve hafif yapılı nemlendiricilerdir. 

Nemlendirici tüylenme yapar mı?

Cilt bakımı ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlardan biri de nemlendiricilerin yüzde tüylenmeye sebep olmasıdır. Nemlendirici kremler kıl köklerini beslemezler. Yüzde tüylenme veya kıllanmanın sebepleri hormonal sorunlar, ilaç kullanımı veya bir sağlık problemi olabilir.

3. Güneş Koruyucu – SPF İçeren Nemlendirici 

Güneş koruyucu ürünler sadece yazın değil tüm yıl boyunca kullanılmalıdır. Cilt, her mevsim güneşin zararlı ışınlarına maruz kalır. Bu nedenle cilt bakım ürünlerinden en az birinin SPF içerikli olması cilt yaşlanması ve lekelenmeyi önlemek için gereklidir. Cilde makyaj bazı olarak da sürülebilen günlük nemlendiricinizi SPF içerikli seçerek cildinizi nemlendirirken, zararlı güneş ışınlarından da koruyabilirsiniz.

Bu maddelere ek olarak gün içerisinde bol su tüketmeye özen gösterin.

Nemlendirici Günde Kaç Kere Kullanılır?

Uzmanlara göre cilt günde 2 defa nemlendirilmelidir. Gündüz ve gece yatmadan önce uygulanması tavsiye edilir. Buna ek olarak gün içerisinde duş aldıktan sonra da nemlendirici uygulaması yapabilirsiniz.

Tonik Üzerine Nemlendirici Sürülür Mü?

Islak cilde nemlendirici uygulanmamalıdır. Cilt öncelikle temizlenmeli, sonrasında tonik uygulanmalıdır. Tonikten önce krem sürülmemelidir. Tonik cilt tarafından emildikten sonra uygun nemlendirici krem cilde masaj uygulayarak sürülmelidir.

En İyi Nemlendiriciler – Nemlendirici Önerileri

Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem...

L’Oréal Paris 3 Etkili Günlük Bakım Kremi

L’oreal 3 etkili krem, karma ve yağlı ciltler için uygundur. İçeriğindeki seramid ve C, E vitamini, cilt bariyerinin onarılmasını ve cildin nem dengesini geri kazanmasını sağlar. krem-jel formda günlük bir nemlendiricidir. Ciltte yağlı ve yapışkan bir his bırakmaz. L’oreal Paris 3 Etkili Günlük Bakım Kremi’ni Gratis, Watsons, Trendyol gibi birçok mağaza ve online satış sitelerinden satın alabilirsiniz.

Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem...

Bepanthol Cilt Bakım Kremi

İçeriğindeki Provitamin B5 sayesinde gün boyu cildi nemlendirir. Su bazlı bir nemlendiricidir. Ciltte yağlı his bırakmaz. Gün içerisinde çevresel etkilerden kuruyan cildinize canlı bir görünüm kazandırır. Günlük kullanım için uygundur. Yumuşak hareketlerle kremi cildinize günde 1-2 defa uygulayabilirsiniz. Bepanthol nemlendirici krem el ve yüz için kullanılabilir. Bepanthol ürünlerine eczanalerden ve Watsons, Trendyol gibi offline ve online satış noktalarından ulaşabilirsiniz.

Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem...

CeraVe Nemlendirici Krem

Kuru ve hassas bir cilde sahipseniz cilt nemlendirmesinde bu ürünü tercih edebilirsiniz. CeraVe Moisturising Cream parfümsüzdür. Seramid ve hyaluronik asit içerir. Yoğun kıvamlıdır, yüz ve vücut için uygundur. Cildinize ihtiyacı olan yoğun nemi sunar. Cildinizi nemlendirirken yumuşatır ve pürüzsüz bir cilt görünümü vadeder. Doktor tavsiyesi üzerine kullanmanız önerilir. CeraVe nemlendirici kremleri yalnızca yetkili eczanelerden satın alabilirsiniz.

Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem...

Bioderma Atoderm Cream

Hassas ve kuru ciltler için yoğun nem sağlayan Bioderma Atoderm, cildin kaybettiği nemi ve esnekliği kazandırır. İçeriğindeki vazelin ve gliserin ile cildi nemlendirirken yatıştırır. Yüz ve vücut için kullanılabilir. Yetişkinler, çocuklar ve bebekler için uygundur. Bioderma Atoderm nemlendirici kremi temiz ve kuru cilde masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bioderma Atoderm kremi eczanelerden satın alabilirsiniz.

Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem...

Diadermine Kuru Ve Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Bakım Kremi

Diadermine, tüm cilt tipleri için nemlendirici kremlere sahiptir. Kuru ve Hassas ciltler için koruyucu kremde Provitamin B5 ve UVA/UVB filtreleri içerir. Karma ve yağlı ciltler için dengeleyici kremde cildi nemlendirirken parlamayı önler. Diadermine Nemlendirici günlük bakım kremi Gratis, Watsons, Trendyol gibi birçok mağaza ve online satış sitelerinden satın alabilirsiniz.

Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem...

Clinique Moisture Surge Nemlendirici Krem

Cilde ihtiyacı olan nemi sağlayan Clinique Moisture Surge, tüm cilt tipleri (Çok Kuru Cilt Tipi, Kuru Cilt Tipi, Karma Cilt Tipi, Yağlı Cilt Tipi) için uygundur. Cilde 72 saat nem sunan jel formlu nemlendirici, cilde nem sağlar. Cildin parlak ve ışıltılı görünmesini sağlar. Ciltteki su kaybını önleyerek nem ciltte tutar. Akne oluşumuna sebep olmaz ve parfümsüzdür. Clinique nemlendirici kremi Clinique mağazalarından veya Trendyol, Boyner gibi online satış mağazalarından satın alabilirsiniz. 

Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem...

Avene Hydrance Riche Nemlendirici Krem

Cildi nemlendirirken cildi yenileyen ve kırışıklık görünümünü azaltan Avene Hydrance nemlendirici, su bazlıdır. Yoğun kıvamlı krem, hassas ve kuru ciltler için uygundur. SPF 30 içerikli krem, cildi güneşin zararlı etkilerinden korur. Avene nemlendirici kremleri eczanelerde ve Trendyol gibi online satış mağazalarından satın alabilirsiniz.

Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem...

The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5 Serum

Son dönemlerin en popüler cilt bakım markalarından biri haline gelen The ordinary, kadınların yeni gözde markası! Tüm cilt tipleri için uygun olan bu nemlendirici etkili ürün, özellikle kuru ciltlerin favorisi olmaya aday. Cildi nemlendirirken, nemi cilde hapsederek ışıltılı ve canlı bir cilt görünümü sağlar. Kuru ve temiz cilde günde 2 defa (sabah ve akşam) uygulayın. Nemlendirici krem ve yağlardan önce The Ordinary serumu uygulayarak cildinize ihtiyacı olan nemi sağlayabilirsiniz. The Ordinary ürünlerini Trendyol, GittiGidiyor gibi online alışveriş sitelerinden alabilirsiniz.

Yüz ve Vücut İçin En İyi Nemlendirici Önerileri: Bepanthol, Bioderma Krem...

Babe Nemlendirici Kremler

Babe Laboratories markası, tüm cilt tipleri için uygun ürünleri ile son günlerde öne çıkmakta. Kuru ve hassas ciltler için nemlendirici jel kremi günlük kullanıma uygundur. Cildi nemlendirirken, yenilenmesine ve yatışmasına yardımcı olur. Ürün, cilde masaj yaparak uygulanmalıdır. Akneli ve Yağlı ciltler için nemlendirici jel kremi ise ciltteki sebum dengesini sağlar. Ciltteki parlamayı önler. Ayrıca çocuk ve bebekler için de nemlendirici krem ve losyon çeşitleri bulunan Babe ürünlerini Trendyol, Hepsi Burada gibi online alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz.

Vücut nemlendirmesi için en etkili nemlendiricileri için En İyi Vücut Nemlendiricileri yazımıza göz atın!

Siz de etkili bakım önerileri ve krem önerileri ile cildinize hak ettiği canlı ve sağlıklı görünümü sunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close