Close
Erkekler İçin Cilt Bakımı ve En İyi Cilt Bakım Ürünleri: Erkek ve Kadın Cildi Arasındaki Fark Nedir?

Erkekler İçin Cilt Bakımı ve En İyi Cilt Bakım Ürünleri: Erkek ve Kadın Cildi Arasındaki Fark Nedir?

Erkekler İçin Cilt Bakımı ve En İyi Cilt Bakım Ürünleri: Erkek ve Kadın Cildi Arasındaki Fark Nedir?

Kadınlar ve erkekler aynı cilt ürünlerini kullanabilir mi? Erkekler hangi cilt bakım ürünlerini kullanmalıdır? 

Vücudun en büyük organı deridir. Cinsiyetiniz ne olursa olsun, cildin sağlıklı olması için bakıma ihtiyacı vardır.

Peki Erkek cildi ile kadın cildinin farklı cilt bakımlarına ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz? Kadınlar ve erkekler birçok açıdan farklılıklara sahiptir. Cilt konusunda sadece görünüş açısından değil aynı zamanda cilt yapısı bakımından da farklı özelliktedir. 

Erkekler ve kadınlar saçlarından kıyafetlerine kadar farklılık gösterirken fizyolojik açıdan ciltlerinin farklı olması da bir o kadar doğal bir durumdur.

Kadın ve erkeklerin ciltleri arasındaki farklılıklara değineceğiz. Fakat elbette benzerlikler de bulunmaktadır. Kısaca değinirsek, cilt endişeleri açısından hem kadınlar hem de erkekler aynı sorunlarla karşılaşmaktadır. Örneğin; akne, siyah nokta, kırışıklıklar veya cilt hassasiyeti. Tüm bunlar herkesin hayali sağlıklı cilt görünümünü tehdit eden cilt sorunlarıdır.

Bu yazımızda Kadın bakım ürünlerini erkekler kullanabilir mi?, Kadınlar ve erkekler aynı cilt ürünlerini kullanabilir mi?, Erkekler hangi cilt bakım ürünlerini kullanmalıdır? 

Erkek cilt bakım ürünleri nelerdir? sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Erkek ve kadın cildi arasındaki farklar, sağlıklı bir cilt görünümü için ipuçları ve ürün önerileri için yazımızı okumaya devam edin.

Erkek ve Kadın Cildi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kadın bakım ürünlerini erkekler kullanabilir mi?, Kadınlar ve erkekler aynı cilt ürünlerini kullanabilir mi? soruları ile sıkça karşılaşıyoruz. Peki cevabı nedir?

Kadın ve erkekler farklı cilt yapılarına sahip olmaları nedeni ile hem aynı hem de farklı ürünleri kullanmalıdır.  Gelin önce bu farklılıklara bir göz atalım.

Farklı cilt özelliklerinin temelinde hormonlar yatmaktadır. Erkeklerde erkeksi özelliklerin gelişmesinden testosteron; kadınlarda ise östrojen kadın özelliklerinin gelişmesinde rol oynar. Hormonlar, erkeklerin hem yüz hem de vücut bölgesindeki derinin yapısını etkiler. Erkeklerin derisi kadınlara göre kalın ve yağlıdır. Erkek ve Kadın Cildi arasındaki temel farklılıklar:

1. Cilt Dokusu

Cilt dokusu iki cinsiyet arasında en temel farklardan biridir. Kadınlar daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahiptir. Yüz kılları ve tıraş, erkeklerin cildinin sert olmasına yol açar. Cildin dış koruyucu tabakası hormonlar, ter ve yağ bezleri, tıraş gibi farklılıklar sebebiyle değişiklik göstermektedir.

2. Cilt Kalınlığı

Dermatologlara göre erkek cildi, kadınların cildine göre yaklaşık %25 daha kalındır. Aynı zamanda erkeklerde bulunan kolajen miktarı kadınlara göre daha fazladır. Bu  kadınlarda yaşlanma belirtilerinin daha çok ortaya çıkmasının sebebidir. 50’li yaşlara kadar cilt fazla incelmez. Menopoz ile birlikte ise ciltteki kolajen miktarı ciddi oranda azalır. Erkeklerde cilt kalınlığı daha fazla olduğu için yaşlılık belirtileri cilt incelmesine rağmen daha geç ortaya çıkar. Daha az ince çizgi oluşur fakat tekrarlayan yüz ifadeleri sebebiyle derin kırışıklıklara yatkındır. Kadınlarda kolajen azalmasının etkileri daha belirgin olmakla birlikte kadınların cildi güneşin zararlı UVA ışınlarına karşı daha hassastır. Bunun sebebi de cilt kalınlığının az olmasıdır.

3. Sebum(Yağ) Oranı

Kadınların cildi ile erkeklerin cildi arasındaki farklardan bir diğeri de sebum seviyesidir. Erkekler daha büyük gözeneklere ve daha fazla yağ bezine sahiptir. Bundan dolayı sebum üretimi erkeklerin cildinde yaklaşık 2 kat daha fazladır. Ciltleri akne, leke ve siyah noktaya daha yatkındır.

Doğal yağlar cildi pürüzsüz ve yumuşak görünmesine yardımcı olur. Cildin yağ üretimi kadınlarda 20’li yaşlardan itibaren azalmaya başlar. Menopoz ile birlikte ciltteki kuruluk problemi daha sık yaşanır. Erkeklerde iste siyah ve beyaz nokta problemleri daha sık görülür.

4. Nem ve pH Seviyesi

Laktik asit, nem tutma özelliği ile cilt için doğal bir nemlendirici olarak bilinir. Erkeklerin terindeki laktik asit oranı kadınlara göre daha fazladır. Bu nedenle erkeklerin cildi kadınlara göre daha parlak ve nemli görünür. pH seviyesi erkeklerde daha düşüktür. Bu da terleme ve nem tutma özelliği sunsa da olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Kadınlara göre ciltleri yağlı ve akneye daha yatkındır. Erkeklerde pH değeri yaşla birlikte artar.

5. Yaşlanma

Yaşlanma erkek ve kadın cildi arasında farklılık gösterir. Kolajen oranı, erkek ve kadınların deri kalınlığını belirleyici etmenlerdendir. Kadınlara göre daha yüksek kolajen yoğunluğuna sahip olan erkekler, yaşlanma belirtilerini daha geç gösterir. 

Kadınlar yaşlanma belirtilerini aynı yaştaki bir erkeğe göre daha hızlı gösterir. Kırışıklık gibi yaşlanma belirtileri erkeklerin cildinde daha sonra ortaya çıkmasına rağmen, daha yoğun olurlar. Cildin gevşemesi ile birlikte göz altı torbaları ve koyu halkalar daha belirginleşir.

6. Yüz Kılları

Erkeklerin cildi ile kadınların cildi arasındaki belirgin farklardan biri de yüz kıllarıdır. Kadınların yüzünde belirli bir oranda kıl bulunur. Fakat erkeklerde bulunan kıllar kalın ve yoğundur. Sakal, ergenlik dönemi ile birlikte ortaya çıkar. Tıraş, ciltte tahriş, sıyrıklara, hassasiyete, iltihaplanmalara neden olabilir.

Erkekler Hangi Cilt Bakım Ürünlerini Kullanmalıdır? 

Erkekler İçin Cilt Bakımı ve En İyi Cilt Bakım Ürünleri: Erkek ve Kadın Cildi Arasındaki Fark Nedir?

Cilt tipini bilmek ve ona uygun ürün seçmek tüm cinsiyetler için gereklidir. Cildin sağlıklı görünmesini sağlamak için cilt tipinize, yaşınıza ve cilt endişelerinize göre ürünler tercih etmelisiniz.

Kadın bakım ürünlerini erkekler kullanabilir mi?, Kadınlar ve erkekler aynı cilt ürünlerini kullanabilir mi? Erkek cilt bakım ürünleri nelerdir? soruları en çok merak edilen konular arasındadır.

Genellikle cilt bakım reklamlarında veya ambalajlarında sadece kadınlara yönelik çalışmalar görürüz. Peki kadın cilt bakım ürünleri yalnızca kadınlar için midir? Aslında hayır. Bu ürünler kadınlara yönelik pazarlansa da sadece kadınlara uygun olduğu anlamına gelmez. Erkekler de cilt endişelerine ve cilt tiplerine uygun olan ürünleri rahatlıkla kullanabilir. Özetle, kadınlar için tasarlanmış cilt bakım ürünlerini erkekler de kullanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken kadın ve erkek cildi arasındaki farklılıkları göz ardı etmemek olacaktır. 

Peki ya cilt bakım rutinleri? Erkek ve Kadınların Cilt Bakım Rutinleri Aynı Mıdır?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için değildir. Erkeklerin de cilt bakımına ihtiyacı vardır. İşte sağlıklı bir cilt görünümü için ipuçları ve ürün önerileri sizlerle:

Erkekler İçin Cilt Bakımı X Kadınlar İçin Cilt Bakımı

Erkeklerde Sağlıklı Bir Cilt Görünümü İçin Cilt Bakım İpuçları

 1. Cilt tipinize uygun kaliteli tıraş ürünleri tercih edin. Özellikle hassas cilde sahipseniz ve akne gibi sorunlarınız varsa pürüzsüz ve güvenli tıraş oldukça önemlidir.
 2. Tıraş sonrası hassasiyeti azaltmak ve tahrişten korumak için antibakteriyel temizleyiciler kullanın.
 3. Jilet yanıkları ve çarpmalarını önlemek için her zaman temiz ve keskin tıraş bıçağı kullanın.
 4. Yakın tıraş için bilinenin aksine her zaman kılların uzadığı yönde tıraş olmaya dikkat edin.
 5. Cilt bakım rutininize temizlik ve nemlendirmeyi ekleyin. Uygun nemlendirici ve yaşlanma karşıtı ürünler tercih edebilirsiniz. Ayrıca hafif yapılı ürün tercih etmeye özen gösterin.
 6. SPF içerikli güneş koruyucu kullanmayı unutmayın.
 7. Bol bol su için, alkol ve sigara kullanımını azaltın.

Kadınlarda Sağlıklı Bir Cilt Görünümü İçin Cilt Bakım İpuçları

 1. Uyumadan önce mutlaka makyajınızı çıkarın. 
 2. Cilt tipinize uygun temizleyiciler tercih edin. Ardından cildi makyaj kalıntılarından derinlemesine arındırmak için tonik uygulayın.
 3. Tonik sonrası C vitamini içeren serum kullanmayı deneyin.
 4. Güneş koruyucusu kullanın. Yüz, el ve boyun bölgenize dışarı çıkarken mutlaka SPF içerikli ürünler uygulayın.
 5.  Nemlendirme adımını atlamayın.
 6. Bol bol su için, alkol ve sigara kullanımını azaltın.

Erkekler İçin En İyi Cilt Bakım Ürünleri 

Sağlıklı ve genç bir cilt görünümü için düzenli bakım yapılmalıdır. İşte erkekler için günlük bakım rutinin eklenmesi gereken en iyi cilt bakım ürünleri:

 1. Clinique for Men Göz Altı Kremi

Sabah uyandığınızda göz altında oluşan şişlik ve kırışıklar için etkili bir üründür.

 1. The Body Shop Green Tea & Lemon Erkekler İçin Matlaştırıcı Cilt Nemlendiricisi

%100 Vegan içerikli, 24 saat cilde nem veren, hafif yapılı bu nemlendirici erkeklere özel tasarlanmıştır.

 1.  Kiehl’s Facial Fuel Daily Energizing Moisture Treatment for Men

Hem nemlendirici hem de SPF içerikli bir ürün isteyenler için ideal bir seçim. Cilde canlı ve sağlıklı bir görünüm sunar. SPF 20 koruması ile cildi güneşin zararlı etkilerinden korur.

 1. Toni&Guy Şampuan 

Derinlemesine temizlik sunan bu saç bakım ürünü vazgeçilmeziniz haline gelecek.

 1. L’occitane Cade After Shave Balm – Cade Tıraş Sonrası Kremi 

Tıraş sonrası oluşan kızarıklık, yanık ve gerginlik hissini ortadan kaldırı. Kesik ve kıl dönmelerini yatıştırır. 

 1. Kiehl’s Sakal Bakım Yağı

Gür sakallarınız varsa daha canlı ve yumuşak olmasını sağlayan bu ürünü masaj yaparak uygulayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close