Close
Vücut Akneleri Neden Oluşur? Akneler Nasıl Geçer?

Vücut Akneleri Neden Oluşur? Akneler Nasıl Geçer?

Vücut akneleri neden oluşur? Vücuttaki akneler nasıl geçer?

Boyun, sırt, göğüs çevresinde oluşabilen vücut akneleri, özellikle yaz aylarında ter ve çevresel faktörlerle daha çok oluşmaktadır. Bir cilt hastalığı olan bu aknelerin neden oluştuğu ve nasıl önlenebileceği ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Vücut Akneleri Neden Oluşur? Akneler Nasıl Geçer?

1. Vücut Akneleri Neden Çıkar?

Özellikle yaz aylarında, özel davetlerde vücudumuzdaki akneler (sivilceler) ve lekeler canımızı sıkar.  Peki, Vücutta Akne Neden Çıkar? Farklı cevaplar olmakla birlikte sebepler her bireye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu istenmeyen aknelerin temelde nedenleri aşağıda listelenmektedir:

  1. Hormonlar: Her türlü akne probleminde temel sebeplerden biri hormonlar olabilmektedir. Beslenme düzeni burada kilit etmendir. Şekerli, trans yağ içeren hazır gıdalar akne oluşumuna yol açabilmektedir. 
  1. Stres: Hormonlara yiyecekler gibi etki eden bir diğer faktör olan stres de akne oluşumuna sebep olabilir. Bunun yanı sıra uyku düzeni, günlük alışkanlıklar stres maddesinde etken rol oynamaktadır. 
  1. Terleme: Özellikle yaz dönemlerinde vücut sivilcelerinde artış gözlemlenir. Salgılanan ter vücutta kaldığında gözenekleri tıkar ve akne oluşumuna yol açar. %100 Koton ürünler tercih edilerek terlemenin yol açtığı aknelere çözüm sağlanabilir.
  1. Kozmetik Ürünler: Yumuşatıcı, duş jeli veya nemlendirici tercihleriniz de cildinizdeki aknelerin sebebi olabilir. 
  1. Saç: İlginç görünse de saçta doğal yağ, gün içerisinde biriken kirler ve kullandığınız saç ürünü cildinizle temas ettiğinde hassasiyet yaratabilir. 

2) Vücuttaki Akneler Nasıl Geçer?

Hormonlar, stres, terleme, kozmetik ürünlerinin yanlış tercih edilmesi, saçlarda kullanılan ürünler vücut aknelerinin oluşumunda etkilidir. Bu aknelerin sebepleri de göz önünde bulundurularak bazı uygulamalar ile akne oluşumu azaltılabilir veya önlenebilir.

Vücut Akneleri Neden Oluşur? Akneler Nasıl Geçer?

Anti- Blemish ( Akne Karşıtı) Ürün Kullanımı

Vücut bakım ürünleri tercih edilirken özellikle anti- blemish özellikli olanlar seçilmelidir. Akne karşıtı bu ürünler parfümsüz ve yağsız içeriklidir. Böylece vücudu nemlendirip, kirden arındırırken akne oluşumunu önler. Clinique Anti- Blemish Sivilce Karşıtı ürünler tüm cilt tipleri için uygundur.

Vücut Akneleri Neden Oluşur? Akneler Nasıl Geçer?

Vücut Peelingi Yapma

Evde hazırlayabileceğiniz peelingler veya hazır peeling jel veya maskeleri ile cildinizi temizleyerek kir, ölü deri ve yağdan arındırabilirsiniz. Kan dolaşımını hızlandırarak aknelerden kurtulabilir, yeni akne oluşumunun önüne geçebilirsiniz. 

Vücut Akneleri Neden Oluşur? Akneler Nasıl Geçer?

Kozmetik Ürün Seçimi 

Su bazlı ve akne giderici vücut kremleri, jelleri kullanabilirsiniz. Şampuan ve kremleri kullanırken mümkün olduğunca cildinizle temas etmemesine, iyice durulanmasına dikkat etmelisiniz. Bu ürünleri tercih ederken içeriklerine bakılarak alınması da akne oluşumunun önlenmesinde etkilidir.

Vücut Akneleri Neden Oluşur? Akneler Nasıl Geçer?

Kuru Fırçalama

Ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak cildin yenilenmesini, ölü derilerden temizlenmesini sağlayan kuru fırçalama tekniği ile vücutta akne oluşumunu önleyebilirsiniz. Kuru Fırçalama Tekniği ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları Kuru Fırçalama yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close