Close
Saç Neden Yağlanır? Saç Yağlanması Nasıl Önlenir? Yağlı Saçlar İçin Evde Doğal Yöntemler

Saç Neden Yağlanır? Saç Yağlanması Nasıl Önlenir? Yağlı Saçlar İçin Evde Doğal Yöntemler

Saç Neden Yağlanır? Saç Yağlanması Nasıl Önlenir? Yağlı Saçlar İçin Evde Doğal Yöntemler
Saç Yağlanması Neden Olur?

Saç neden yağlanır? Saç yağlanmasına ne iyi gelir? 1 günde saç neden yağlanır? Saçlar neden çabuk yağlanır? Saç yağlanması saçı döker mi? Saç yağlanması nasıl önlenir?

Yağlı saçlar, birçok kadının ve erkeğin günlük hayatını olumsuz etkiliyor. Kepek gibi yağlı saç görünümü de can sıkıcı bir durum olabilir. Hepimiz zaman zaman yağlı saçlara kavuşuruz; bu doğal bir süreçtir. Ancak bu, bir gün sonra yağlı saçlara sahip olmayı daha az sinir bozucu hale getirmez.

Sağlıklı saç, saç derisini nemlendirmek ve korumak için belirli miktarda sebum veya yağ üretir. Ürettiği yağ miktarı saç tipinize, alışkanlıklarınıza ve diğer yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Bazen bu doğal yağ saçınızda, özellikle de saç diplerinde birikebilir. Bu da saçınızın kirli görünmesine neden olabilir.

Saçınızın neden yağlandığını ve yağlanmasını önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin! İşte saç yağlanmasının nedenleri, saçların yağlanmasının önlemenin yolları ve evde saç yağlanmasını önlemenin doğal yöntemleri…

Saç Neden Yağlanır?

Yağlı saç ve saç derisinin nedenleri nelerdir? Saç yağlanması saçı besler mi? Yağlı saç, çok fazla sebum üreten aktif yağ bezlerinin bir sonucu olarak oluşur. Sebum saçın kurumasını ve kırılmasını engeller. Pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlar. Fakat fazla sebum saç derisinde rahatsızlık ve saçta yağlı görünüme sebep olabilir. 

Saçınızdaki yağ, saç derinizin hassas saçları için vücudunuzun savunma sisteminin bir parçasıdır. Bu yağ ter ve kirle karışarak kafa derinizi kaplar. Bu normal bir durumdur. 

Saç derisini yıkamak yağı temizler. Ancak bazı saç tipleri yağ birikmesine yatkındır. Yağ, 24 saatten daha kısa bir sürede gözle görülür bir seviyeye gelebilir. Bazen yoğun egzersiz, saç ürünlerinin aşırı kullanımı ve hatta aşırı nemli havada dışarı çıkmak yağlı bir saçı tetikleyebilir. İşte saç yağlanmasının sebeplerini sizler için derledik.

Yağlı Saçların Yaygın Nedenleri Şunlardır:

 1. Hormonal Değişiklikler: Ergenlik veya hormonlardaki diğer değişiklikler, doğal yağların aşırı üretimine neden olabilir.
 2. Saç Tipi: Özellikle düz saç, yağlanmaya oldukça meyillidir. Ayrıca ince telli saçlar da sıkça yağlanır. Bunun nedeni, saç telinin bir dokusu olmamasıdır. Yağ saç telinden aşağıya ilerler ve saç yağlanır. 
 3. Hava Durumu: Havaların ısınması ile terleme oranı artar. Bu da saçların daha çabuk yağlanmasına neden olabilir. 
 4. Aşırı Yıkama: Yağlı saçların bir sebebi de aşırı sık saç yıkamaktır. Saçı şampuanlamak, saç derisinin sebum üretimini artırır. Çok sık saç yıkamak sebum dengesini bozar. Saçınızı iki günde bir veya haftada 2-3 kez yıkamayı deneyin. 
 5. Saça Çok Sık Dokunmak: Saçla oynadığınızda parmak uçlarınız saç tellerini yağlandırır. Sebum üretimini artırır.
 6. Saçı Çok Fazla Taramak: Saçı fırçalamak, saç tellerinin yağlanmasını hızlandırır. Saçınızı yıkamadan önce taramak, ölü deriyi atmanıza yardımcı olur. Saçları duştan sonra nemliyken, geniş dişli bir tarakla nazikçe tarayın. Gün içerisinde sürekli saçınızı taramayın.
 7. Yanlış Ürün Uygulamak: Yağlı saçların bir diğer nedeni de kullandığınız ürünlerin türüdür. Saçınıza uygun olmayan şekillendirici ürün kullanıyor olabilirsiniz. Hafif yapılı ürünler tercih edin. 
 8. Saç Kremini Yanlış Uygulamak: Saçınızın yağlı görünmesine neden olabileceği için saç köklerine saç kremi sürmekten kaçının. Saç derisi kendi doğal yağını üretir, bu nedenle köklerinize saç kremi sürmeniz sadece saçlarınızın daha çok yağlanmasına sebep olur.
 9. Saçı Sıcak Suyla Yıkamak: Saç derisi aşırı sıcak suya maruz kaldığında kuruyabilir, bu da cildin kurumasına ve aşırı yağ üretimine neden olabilir. Ilık su ile saçınızı yıkayın. Son durulamanızı soğuk su ile yapın. Bu sayede daha parlak saçlara sahip olabilirsiniz.
 10. Saç Fırçasının Kirli Olması: Kirli saç tarağı, saçların yağlanmasını hızlandırır. Fırçada biriken yağ ve kir, saçınıza bulaşır.
 11. Saçı Sıkça Şekillendirmek: Saç şekillendirici ürünlerin temiz olmaması saçlarının yağlanmasının nedenleri arasındadır. Saçı çok sık düzleştirmek, saçın yağlı görünmesine neden olabilir.

BONUS: Tarak ve Saç Fırçası Nasıl Temizlenir? 

Mevsimsel değişiklikler, hormonal dalgalanmalar ve stres de saçın yağlanmasını etkileyebilir.

Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

Saç Neden Yağlanır? Saç Yağlanması Nasıl Önlenir? Yağlı Saçlar İçin Evde Doğal Yöntemler
Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

Saç yağlanması nasıl engellenir? Saç yağlanmasını tedavi etmek için öncelikle nedeni belirlenmelidir. Daha ciddi durumlarda, bir dermatolog ile görüşülmelidir. Bununla birlikte, çoğu durumda, yağlı saçlar için doğru ürünleri kullanmak, sorunun günlük olarak kontrol edilmesine ve yönetilmesine yardımcı olacaktır. İnce veya düz saçlı kişilerin yağ birikmesine karşı duyarlıdır. 

Deniz yosunu veya at kuyruğu, biberiye, öksürük otu, ısırgan otu, papatya ve salvia gibi bitkiler sebum üretimini düzenler ve yağlı saçlardan kurtulmaya yardımcı olur. Tıbbi katranlı şampuanlar ayrıca sebum salgısını da düzenleyebilir. Yağ veya silikon gibi protein veya lipit yenileyici maddeler içeren ürünlerden kaçının! Bu ürünler sadece saçı ağırlaştırır, eskisinden daha yağlı bir görünüme sebep olur.

Saç Yağlanmasının Önlemenin Yolları:

 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Karbonhidrat ve doymuş yağ tüketimini azaltın. Meyve sebze tüketimini artırın.
 • Bol su için.
 • Yarı saydam görünümlü şampuanlar kullanın ve kremsi şampuanlardan kaçının.
 • Saçınızı daha çok sabah saatlerinde yıkayın. Yağ bezleri özellikle geceleri çok çalışır.
 • Saçınızı ılık su ile yıkayın. Sıcak su sebum üretimini uyarır.
 • Saç kurutma makinesi ve saç düzleştiricileri çok sık kullanmaktan kaçının.
 • Sıkı örgüler yapmaktan, çok sık bere ve şapka kullanmaktan kaçının.
 • Çok sık saç fırçası kullanmayın. Fırçalama, sebumu sadece saçınızın köklerinden uçlarına kadar dağıtacaktır. 
 • Saçı çok sık yıkamayın ve kuru şampuan kullanın.
 • Saç kremini haftada 1-2 kez uygulayın. Saç köklerine saç kremi uygulamayın.
 • Yastık kılıflarınızı değiştirin. Yastık kılıflarını sık sık yıkamayı unutmayın. Haftada bir değiştirmeye özen gösterin.
 • Saçınıza çok sık dokunmayın. Saçlarınızla oynamak, saçın yağlanmasına sebep olabilir.

Evde Saç Yağlanmasını Önlemenin Doğal Yolları Nelerdir?

Evde saç yağlanmasını önlemenin yolları:

 • Elma sirkesi, saç derinizin pH dengesini düzeltmeye ve dolayısıyla yağ üretimini kontrol etmeye yardımcı olabilir. 10 çay kaşığı sirkeyi, 1 bardak su ile karıştırın. Birkaç dakika saçınızda bekletin ve durulayın.
 • Nane yağı ve çay ağacı yağı, saçınızı derinlemesine temizler. Elinizde saç için sağlıklı yağlar bulundurmak, saç derinizde yağ birikimini en aza indirmek için harikalar yaratabilir. Doğrudan cildinize uygulamamaya dikkat edin.
 • Aloe vera kullanmak fazla sebumu ortadan kaldırır ve ayrıca kafa derinizin etrafındaki dolaşımı artırabilir.
 • Siyah çay yaprağını da saçınıza uygulayabilirsiniz. Beş dakika bekletin, durulayın ve saçlarınızı hafif bir şampuanla yıkayın. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

1 yorum

 1. tesekkurler cok yardim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close