Close
Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

Sağlıklı bir cilt herkesin hayali… Bunun için her yaşta cilt bakımı günlük hayatımızın bir parçası olmalıdır. Cilt bakımının doğru yapılabilmesi için öncelikle cilt tipine uygun ürünlerle yapılmalıdır. Kullanılan cilt bakım ürünlerinin yanı sıra bu ürünlerin hangi sırayla uygulandığı da oldukça önemlidir. 

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?
Cilt Bakımı

Peki Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı? Bu yazımızda cilt bakım rutininde kullanılması gereken ürünler ve bu ürünlerin hangi sırayla uygulanması gerektiğine değindik. Cilt Bakımı uygulamalarında neleri doğru neleri yanlış yapıyorsun, merak ediyorsan Cilt Bakımı Ürünleri Hangi Sırayla Kullanılmalı araştırmamıza birlikte göz atalım:

1. Yüz Temizleyici

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

Cilt bakım ürünlerinin kullanım sırasında ilk ve en önemli adım cilt temizliğinin yapılmasıdır. Kullanılan ürünlerden en yüksek verimi almak için köpük, jel veya krem formlu yüz temizleme ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Krem formlu temizleyicileri kuru bir cilde, köpük ve jel temizleyicileri ise nemli cilde uygulamalısınız. Cilt temizleyici seçerken cilt tipinize uygun ürün kullanımı cilt bakım rutininde dikkat etmeniz gereken önemli bir noktadır.

2. Tonik

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

Cilt bakım ürünlerinin uygulanmasında 2. adım: Cilt temizliğinin ardından pek çoğumuzun atladığı adım olan Tonik uygulaması gelir. Cilt gözeneklerini derinlemesine temizleyerek yağ ve kirden arındıran tonik, cilt temizleyicilerinin üzerine uygulandığında etkisi artar. Tonik seçiminde önemli nokta cilt endişenize göre uygun ürünü kullanmaktır. 

3. Lokal Uygulama

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

Cildi yağ ve kirden arındırdıktan sonra lokal bakım yapılmalıdır. Cilt endişenize göre örneğin sivilceli bir cilde sahipseniz akne kremi veya cilt lekeleri için leke kremi bu adımda uygulanabilir. Akne, leke kremlerini uyguladıktan sonra 5 dakika beklenmesi ve daha sonra uygulanacak diğer ürünlere geçilmesi tavsiye edilmektedir.

4. Serum

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

Cilt endişesine göre tercih edilmesi gereken serumlar, konsantre yapıları ile kolay emilen ürünlerdir. Üzerine uygulanan ürünün etkisini artırırlar. Bu nedenle Serum mu önce sürülür krem mi sorusunun cevabı serumdur. Nemlendiricinizden önce mutlaka serum kullanmalısınız. Serum uygularken daha çok verim almanız için nemli-ıslak bir cilde uygulamanız tavsiye edilir.

5. Nemlendirici

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

Cilt bakım rutininin en önemli adımlarından olan nemlendirici adımına, cilt tipinize uygun nemlendiriciyi seçerek başlamalısınız. İster yağlı, ister kuru bir cilde sahip olun her cilt neme ihtiyaç duyar. Cildinizi nemlendirerek sağlıkla parıldayan bir cilde kavuşabilirsiniz. Ayrıca cildinize ışıltı katmak için bakım rutininizde cilt bakım yağlarına da yer verebilirsiniz. Özellikle yağlı ciltler için nemlendirici seçimi çok önemlidir. Yağlı ciltler için uygun nemlendiriciyi seçerken Yağlı Ciltler için En İyi 10 Yağsız Nemlendirici yazımıza göz atın.

6. Göz Altı Kremi

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

Cilt bakım ürünlerinin uygulanmasında son adım ise cildin en hassas bölgesi olan göz çevresi bakımıdır. Göz çevrenizdeki sorunlarınıza bağlı olarak uygun göz kremini seçmelisiniz. Göz kremi veya serumu yüzük parmağınızla tampon hareketlerle uygulamanız tavsiye edilir. İnce kırışıklıklar, morluklar veya göz altı torbalarından kurtulmanıza yardımcı olacak Göz Serumları: En Etkili 8 Ürün yazımızı mutlaka okuyun.

Shine By Coco ile parıldamaya devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close