Close
Tatlı Krizi Neden Olur? Sürekli Tatlı Yeme İsteği Nasıl Önlenir? Tatlı Krizine Çözüm Önerileri

Tatlı Krizi Neden Olur? Sürekli Tatlı Yeme İsteği Nasıl Önlenir? Tatlı Krizine Çözüm Önerileri

Tatlı Krizi Neden Olur? Sürekli Tatlı Yeme İsteği Nasıl Önlenir? Tatlı Krizine Çözüm Önerileri

Tatlı Krizi Nedir? Sürekli Tatlı Yeme İsteği Neden Olur? Tatlı Krizlerinin Belirtileri Nelerdir? Tatlı Krizi Nasıl Bastırılır? Tatlı Yeme İsteği Nasıl Önlenir?

Mutlu hissetmek, rahatlamak için şekerli gıdalar mı tüketmek istiyorsunuz. İşte Tatlı Krizi dediğimiz bu durum hakkında tüm detaylar…

Bazen kendimizi sürekli bir şeyler atıştırma isteği ile mutfakta veya markette abur cubur reyonlarından bulur. Tatlı yemeden duramayız. Sürekli aklımızda şekerli bir şeyler yeme isteği olur. Bu şekerli gıdalar tüketme isteği birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Alışkanlıklardan hormonlara, psikolojik sebeplerden fizyolojik sebeplere kadar olasılıklar vardır. 

Ansızın gelen tatlı krizleri! Peki birçoğumuzun gün içerisinde sıkça hissettiği şeker yemeğe isteğinin neden olur? 

Kimi zaman kendimizi kötü hissettiğimizde, kimi zaman hormonal sebeplerde, kimi zaman da kendiliğinde tatlı yeme isteği ile karşılaşırız. Bu isteğin sürekli olması bazen can sıkıcı olabilir. İstenmeyen sivilceler, ani kilo alımları gibi sebeplerden günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Peki tatlı krizini azaltabileceğinizi söylesek? İşte aşırı şeker yeme isteğinin nedenleri ve tatlı krizlerini önlemenin yolları bu yazımızda! Siz de hemen bu yöntemleri uygulayın ve yorumlarınızı bizimle paylaşın. 

Tatlı Krizi Nedir?

Tatlı krizi, karnınız aç veya tokken hissedilen aşırı derecede tatlı yeme isteği olarak tanımlanabilir. Ansızın gelen tatlı yeme isteği, günlük yaşamı da oldukça etkiler. Bu ihtiyaç giderilmediğinde kişide mutsuzluk ve performans düşüklüğü yaratabilir. Tek başına tatlı krizleri bir sağlık sorunu göstergesi değildir. Aslında, insanların yaşadığı en yaygın isteklerden biridir. Tatlı krizi birçok sebepten olabilir. 

Tatlı Krizi Neden Olur?

Kan şekeri gün içerisinde dengede olması oldukça önemlidir. Kan şekerinin gün içerisinde düşmesi vücudun tatlı yeme isteği artış gösterir. Tatlı krizlerinin birçok sebebi olabilir. Bunlar, alışkanlıklar,psikolojik, hormonal, beslenme gibi nedenlerdir. 

Tatlı Krizi Nedenleri

Kan Şekeri Düzensizliği

Ani tatlı krizleri yaşıyorsanız, muhtemelen kan şekerinde dalgalanmalara işarettir. Şekerli ve karbonhidratlı gıdalar, kan şekerinin önce yükselmesine ardından düşmesine sebep olur. Bu da acıkma hissine yol açar. Tatlı krizleri kaçınılmaz hale gelir. Yüksek miktarda işlenmiş şekerli yiyecek ve içecek tüketmek, aşırı şeker tüketimini tetikler.

Stres

Duygusal yeme, tatlı krizlerinin başlıca nedenleri arasındadır. Aşırı stres nedeniyle,vücudumuz bazı hormonlar salgılar. Bu hormon kortizoldür. Bunun sonucunda da tatlı yiyeceklere duyulan istek artış gösterebilir. 

Alışkanlıklar

Alışkanlık da tatlı bağımlılığını tetikleyen etmenler arasındadır. Örneğin, akşam yemeğinden sonra her zaman tatlı yerseniz, vücut bunu düzenli olarak isteyebilir. Ayrıca, çocukluktan beri vazgeçemediğimiz çikolata gibi işlenmiş şekerli gıdalar vücutta alışkanlık yaratabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı gün içerisinde şeker tüketme isteği (tatlı krizi) oluşabilir. 

Hormonlar

Özellikle adet dönemlerinde kadınlarda tatlı yeme isteği artar. Bunun temel sebebi östrojen hormonunun azalmasıdır. Özetle, hormonların etkisi ile tatlı krizleri yaşayabilirsiniz. 

Polikistik Over Sendromu (PKOS) yaşayan kadınların çoğunda gizli şeker bulunmaktadır.  Bu da aşırı tatlı isteğini tetikleyen hormonal bir rahatsızlıktır. 

Uyku 

Yeterince uyumayan bireylerde tatlı, tuzlu ve nişastalı besinlere duyulan istek daha fazladır. Bunun sebebi, enerji ihtiyacı hissetmeleridir. Uyku problemi ve beslenme şekliniz birbiri ile doğru orantılı hatta çift yönlü bir ilişki içerisindedir. Yetersiz uyku vücutta açlık hissi ve tatlı krizini tetikler. Ayrıca şekerli gıdaların fazla tüketiminin uyku kalitesini olumsuz yönde etkilediği düşünülmektedir.

Mineral Eksikliği

Magnezyum başta olmak üzere, demir ve krom gibi mineral eksikliği tatlı yeme isteğine sebep olabilir. Normal sinir ve kas fonksiyonunun korunmasına yardımcı olan magnezyum, bağışıklık sistemini destekler. Magnezyum eksikliğinde, osteoporoz, tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları gözlemlenebilir. Vücut yeterli magnezyuma sahip olmadığında, enerji ihtiyacı için aşırı şeker yemeye yönelebilir.

Tatlı Krizi Nasıl Önlenir?

Tatlı krizlerini engellemenin yolları, şeker yeme isteğine sebep olan etmene göre değişiklik gösterebilir. İşte tatlı krizlerini azaltmaya yardımcı olacak öneriler: 

 • Su İçin. Vücudumuz susuzluk sinyali verdiğinde bunu genellikle acıkma hissi olarak algılarız. Bu nedenle tatlı krizi hissettiğinizde, öncelikle bir bardak su için. Hala şeker isteği duyarsanız, karbonhidrat ve protein içeren besinleri birlikte tüketin.
 • Düzenli ve Sağlıklı Beslenin. Öğün atlamayın. Bu kan şekerinizin düşmesine, daha çok acıkmanıza ve vücudun şeker ihtiyacının oluşmasına neden olabilir. 
 • Meyve Yiyin. Muz, elma, portakal veya kuru meyveler ile aşırı şeker yeme isteğinizi bastırabilirsiniz.
 • Yapay Tatlandırıcılar Tüketmekten Kaçının. İşlenmiş gıdaları satın almadan önce etiketini kontrol etmeye çalışın. Böylece içeriğindeki şeker oranına göre doğru tercihler yapabilirsiniz.
 • Protein Tüketin. Protein tokluk hissi verir. tek başına karbonhidrat tüketmek daha çok acıkmanıza yol açar. Öğünlerinizde karbonhidrat, protein ve yağ tüketiminizi dengeleyerek aşırı şeker yeme isteğini azaltabilirsiniz.
 • Yeterli Uyuyun. Yeterli ve kaliteli uyku gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi sağlar. Günde en az 8 saat uyuyarak, güne enerjik ve dinlenmiş bir vücutla başlayın.
 • Aşırı Stresten Kaçının. Stresten uzak durarak, aşırı şekerli gıdalar tüketme isteğinizi ve iştahınızı azaltabilirsiniz. Yürüyüş veya sıcak bir duş alarak bedeniniz ve ruhunuzu stesten uzaklaştırabilirsiniz.

Tatlı isteği hissettiğinizde şekerli gıdaları miktarı ve sıklığına özen göstererek tüketmelisiniz. Ayrıca tatlı krizlerine hormonal rahatsızlıklar, sağlıksız beslenmeye bağlı vitamin eksikliği veya aşırı stres sebep oluyorsa bir hekime danışmanızı öneririz.

Tatlı Krizini Azaltan Besinler Nelerdir?

Aşırı şeker yeme isteği duyduğunuzda aşağıdaki besinler sağlıklı tercihler olabilir:

 • Meyve
 • Bitter çikolata
 • Chia Tohumu
 • Şekersiz Sakız veya Naneli Sakız
 • Baklagiller
 • Tatlı Patates
 • Yoğurt
 • Yumurta 
 • Hurma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close