Close
Aloe Vera Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır? Aloe Vera Saç Maskesi Yapımı

Aloe Vera Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır? Aloe Vera Saç Maskesi Yapımı

Aloe Vera Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır? Aloe Vera Saç Maskesi Yapımı

Aloe Vera Saça Faydaları Nelerdir? Aloe Vera Saça Nasıl Uygulanır? Aloe Vera Saça Yan Etkileri Nelerdir? Aloe Vera Saç Uzatır Mı? Evde Aloe Vera Saç Maskesi, Aloe Vera Şampuan ve Saç Kremi

Aloe vera yüzyıllardır güzellik ürünlerinde tercih edilen bir bitkidir. Cilt bakımı ve vücut bakımında oldukça kullanılan aloe vera bitkisinin saça faydalarını biliyor muydunuz?

Aloe, saçın doğal pH seviyesine benzer bir pH seviyesine sahiptir. Yüksek su içeriği ile saçı nemlendirir. Yıpranmış saçlara bakım yapar. Saçların sağlıklı uzamasını destekler. Siz de yıpranmış ve elektiriklenen saçlara sahipseniz, Aloe Vera mucizesini keşfedin. 

Saçı güçlendiren ve saç derisini derinlemesine temizleyen aloe vera saç bakım ürünleri ve evde hazırlayabileceğiniz saç maskeleri bu yazımızda!

Aloe Vera Nedir? 

Aloe Vera Bitkisi, nem tutma özelliğine sahip bir bitkidir. Temel protein, amino asitlerin yanı sıra antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içerir. Salisilik asit, amino asit gibi 75 aktif bileşene sahiptir. Nem tutma ve iltihap önleyici özellikleri ile ön plana çıkar. Vücuda, cilde ve saça birçok faydası vardır. 

Aloe Vera Saça Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Bakımı, ciltte oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra saçların daha gür olmasına ve daha hızlı uzamasına yardımcı olur. İnce telli saçlara veya yavaş uzayan saçlara sahipseniz, aloe vera bakımına bir şans verin. 

Aloe Vera Faydaları

  • Saçı nemlendirir. Aloe veranın ana bileşeni sudur. Saçı kurutmadan temizler.
  • Aloe vera, saponin içerir. Saponin, saçtaki gresi ve yağı temizlemeye yardımcı olur.
  • Aloe vera jeli, saç dökülmesine ve incelmesine karşı etkilidir. Saç derisindeki ölü deri hücrelerini onarmaya yardımcı olan ve saç büyümesini destekleyen proteolitik enzimler içerir. Bu enzimler ayrıca saçların uzamasına yardımcı olur. 
  • Saç tellerini güçlendirir ve onarır. Aloe vera, A, C ve E vitaminlerini içerir. Bu vitaminler hücre yenilenmesini destekler. 
  • Saç köklerindeki fazla sebumu dengeler. Daha sağlıklı ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlar. 
  • İçeriğindeki B12 vitamini ve folik asit sayesinde saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olur.
  • Nemlendirici ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde saç derisini rahatlatır. Kaşıntı ve kepek sorunu olanlar için idealdir.
  • Yüksek kolajen içeriği yıpranmış saçları onarmada aloe verayı etkili hale getirir.

Aloe Vera Saça Nasıl Uygulanır?

Saça aloe vera sürmek, kafa derisindeki fazla yağı temizlemeye ve saç köklerinin güçlendirmeye yardımcı olur. Saça sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırır.

Aloe vera, saçı temizlerken hafif kuruluk yapabilir. Özellikle çok kuru saç derisi veya hasar görmüş saçlarınız varsa, aloe verayı gliserin ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

Aloe vera saç bakımında, saç maskesi, şampuan veya saç kreminde kullanılabilir. Şampuan veya saç kremi doğrudan saça uygulanabilir. Sonrasında ise iyice durulanmalıdır. 

Saç yapısı ve şikayetinize göre bakım ürünleri arasından size uygun ürünü tercih edebilirsiniz.

Aloe Vera Saça Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır? Aloe Vera Saç Maskesi Yapımı

Evde Aloe Vera Saç Maskesi

Aloe Vera İle Saç Maskesini farklı malzemeler ile hazırlayabilirsiniz. Aloe vera saç maskesi yapımında kullanılan ürünler ile farklı saç sorunlarını hedef alır.

Aloe Vera Saç Maskesi Yapımı

Aloe Vera ve Elma Sirkesi: 4 yemek kaşığı aloe vera jeli ile  2 çay kaşığı elma sirkesini bir kapta karıştırın. Macun kıvamını alana kadar bu işleme devam edin. Maskeyi saçınıza parmaklarınızla uygulayın. Maskeyi uyguladıkta sonra, her yere eşit dağılması için geniş bir tarakla saçınızı tarayın. Maskenin dağılmasını önlemek için saçınıza duş bonesi takın. Ardından başınızın etrafına bir havlu sarın. Bu da saçınızın kurumasına engel olacaktır. Maskeyi 20-30 dakika sonra durulayın. Haftada bir kez saç kremi yerine kullanabilirsiniz.

Aloe Vera ve Yoğurt Maskesi: Yoğurt özellikle kepek sorununda etkili bir üründür. 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ve 2 yemek kaşığı yoğurdu bir kapta karıştırın. Saç derisine ve saç uçlarına masaj yaparak karışımı uygulayın. Maskeyi 30 dakika bekletin. Sonrasında durulayın.

Aloe Vera Şampuan ve Saç Kremi

Saç yapısı ve saç endişenize bağlı olarak şampuan veya saç kremi tercih edebilirsiniz.  Aloe Vera Şampuan Kullanımında öncelikle saçlarınızı suyla ıslatın. Ardından şampuanı masaj yaparak tüm saça uygulayın. Bol suyla durulayın. Saç boyu ve gürlüğüne bağlı olarak aynı işlemi tekrarlayın. Şampuan sonrasında dilerseniz, aloe vera içeren saç kremi de kullanabilirsiniz. Saç uçlarına kremi uygulayın. Bol suyla durulayın.

En İyi Aloe Vera İçeren Saç Bakım Ürünleri

Aloe Verayı Saçınıza Ne Sıklıkta Sürmelisiniz?

Aloe verayı ne sıklıkla kullandığınız, onu ne amaçla kullandığınıza bağlıdır. Aloe vera uygulaması saç tipinize göre değişiklik gösterebilir. Normal veya yağlı saçlarınız varsa haftada bir kez aloe verayı saçınızda kullanabilirsiniz. Kuru saçlarınız varsa haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Aloe veranın yan etkileri görülebilir. Aloe vera kullanımında herhangi bir olumsuz durum görülmesi halinde ürün kullanımı sonlandırılmalıdır.

Aloe Vera Saça Yan Etkileri Nelerdir?

Aloe veranın başta cilde olmak üzere vücut ve saça birçok faydası vardır. Fakat her bileşen gibi aloe vera da bazı bireylerde yan etkilere sebep olabilir. Az sayıda olmakla birlikte aloe vera alerjik reaksiyona veya tahrişe neden olabilir. Sarımsak veya soğana alerjiniz varsa, aloe veraya alerjiniz olma olasılığınız daha yüksektir.

Daha önce cildinizde veya saçınızda aloe vera jeli kullanmadıysanız, ilk kullanımdan önce cildinizde test edebilirsiniz. Dirsek veya bileğinizin iç kısmında küçük bir bölgeye uygulamalısınız. Birkaç saat bekledikten sonra kaşıntı, kızarıklık veya şişlik görülmesi durumunda bir hekime danışılmalıdır. 

Cildinizde hidrokortizon kremi kullanıyorsanız, topikal aloe kullanırken de dikkatli olmalısınız. Aloe vera, ikisi birlikte kullanıldığında cildiniz tarafından emilen kortizon miktarını artırabilir.

Kimler Aloe Vera İçeren Ürün Kullanmamalıdır?

Öncelikle aloe vera duyarlılığı veya alerjisi olan bireyler aloe vera içeren şampuan, krem, maske kullanmamalıdır. Ayrıca sarımsak veya soğan alerjisi olan bireyler de aloe veraya hassasiyet yaşayabilir. Steroid kullanan bireyler için de önerilmemektedir. Hamile bireyler de öncelikle bir hekime danışmalıdır.

Aloe Vera Saç Uzatır Mı?

Aloe Vera Saç Çıkartır Mı? Bilimsel bir kanıt olmasa da, aloe vera kan dolaşımını hızlandırarak, saç uzamasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Aloe içinde bulunan proteolitik enzimler sayesinde sağlıklı saç büyümesini destekler. Bu enzimler, saç köklerini tıkayan kafa derisindeki ölü deri hücrelerini etkili bir şekilde parçalar. Saç kökleri aşırı sebum, kir veya ölü deri ile tıkanırsa, düzgün bir şekilde büyüyemezler. Aloe vera, saç derisinin temizlenmesine yardımcı olur. Böylece daha fazla besin saç köküne nüfuz eder. Aloe vera saç için kullananların saçlarının daha hızlı ve güçlü uzamasına yardımcı olur. 

Aloe Vera Bakımı Genel Bakış

Başlıca Faydaları: Kaşıntılı saç derisini yatıştırır, saç dökülmesini önler ve saç telini nemlendirir.

Kimler Kullanmalı:  Genel olarak kuru saç derisinden muzdarip kişiler ve saçlarının nem seviyesini korumak isteyen kişiler

Nasıl Kullanabi̇li̇rsi̇ni̇z: Yıkama gününde bir kez ve saçı uyandırmak ve nemlendirmek için günlük nemlendirici

Ne İle Kullanılabilir: Gliserin ve su gibi diğer su bazlı bileşenler 

Ne İle Kullanılmamalıdır: Yağ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close