Close
Süt Sivilce Yapar Mı? Süt Veya Süt Ürünleri Tüketimini Azaltmak Sivilceyi Önler Mi?

Süt Sivilce Yapar Mı? Süt Veya Süt Ürünleri Tüketimini Azaltmak Sivilceyi Önler Mi?

Süt ürünleri ve süt sivilce yapar mı? Süt içmek sivilceye neden olur mu? Laktozsuz süt akne yapar mı? Süt ürünlerini azaltmak sivilceyi önler mi?

Akne, gözenekler ölü deri hücreleri veya bakterilerle tıkandığında ortaya çıkan cilt sorunudur. Akne veya sivilce oluşumunun birçok nedeni olabilir. Sivilce oluşumunun nedenlerinden biri de tükettiğimiz besinlerdir.

So zamanlarda süt ürünlerinin sivilce oluşumu üzerindeki etkileri tartışılmaktadır. Bununla birlikte Süt Ürünleri Sivilce Yapar Mı? sorusu sorulur. Süt ve süt ürünleri de sivilce oluşumuna neden olabilen besinler arasında gösterilmektedir. 

Herkesin cilt yapısı farklıdır. Yine de süt ürünleri bazı bireylerde duyarlılık yaratabilir. Bu yazımızda Süt ve Süt Ürünlerinin sivilce oluşumu üzerindeki etkilerine ve sivilce oluşumunu önlemenin yollarına değineceğiz.

Süt Ve Süt Ürünleri Sivilce Yapar Mı?

Süt sivilce yapar mı? Süt ve süt ürünleri tüketmek, sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Süt ürünleri, yüksek seviyelerde işlenmiş şekerle birleştirildiğinde insülin seviyesini etkileyebilir. Tüm süt ürünleri sivilceyi eşit şekilde etkilemez. Peki Süt Ürünlerinin cilde etkileri hakkında neler biliyoruz? 

Süt ve Süt Ürünlerinin Cilde Etkileri

  1. İnek sütü ve süt ürünleri, kazein ve peynir altı suyu proteini içerir. Bunlar hormon seviyelerinin artmasına neden olabilir. 
  2. Süt, tek başına hormonlara etki eden bir besin değildir. Süt, diğer yiyeceklerle işlendiğinde insülin seviyesini artırarak hormon dengesini bozabilir. İnsülin seviyesi arttıkça enfeksiyon duyarlılığı o kadar artar. 
  3. Laktoz, sütte bulunan doğal şekerdir. Sütteki laktozun parçalanması için enzimlere ihtiyaç vardır. Çoğu insan bebeklik döneminde bu enzimleri kaybeder. Laktoz intoleransı laktoz duyarlılığı veya alerjik reaksiyondan kaynaklanıyor olabilir.Süt intoleransı dediğimiz bu durum sebebiyle süt tüketimi bireyde mide bulantısı, şişkinlik gibi sorunlara neden olabilir.
  4. Süt tüketiminin oranına bağlı olarak sivilce oluşumu görülebilir. Tam yağlı, yarım yağlı ve yağsız süt ve süt ürünleri sivilce oluşumuna farklı etki eder. Özellikle de yağsız süt cilt üzerinde en olumsuz etkiye sahip olandır. Cilt iltihabı ve akne oluşumuna neden olabilir.

Süt Ve Süt Ürünleri Neden Sivilce Yapar?

Sütün, içerisinde bulunan yağ, şeker ve laktoz gibi maddeler sebebiyle sivilce oluşumunu tetiklediği düşünülmektedir. 

Burada sivilceye neden olan bir sebep de peynir altı suyu proteini denilen, hazır süt ve süt ürünü içeren hazır gıdalarda yer alan bir proteindir.  Peynir altı suyu, insülin benzeri (IGF-1) üretimini artırır.. İnsülin, sivilcenin oluşmasına neden olan yağ üretimini artırır. Aynı zamanda yağı uyararak, akneye neden olan androjen üretimini ve testosteron hormonlarını tetikler. Bu da süt kaynaklı sivilcelerin nedeni olarak gösterilir.

Süt ve Süt Ürünlerinden Kaynaklanan Sivilce Oluşumu Nasıl Önlenir?

Süt veya süt ürünlerinden kaynaklı sivilce problemi yaşıyorsanız, öncelikle dermatologa danışmalısınız. Süt tüketiminden kaynaklı olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için yapılacak testler sonrası tedaviye başlanmalıdır.

Süt veya süt ürünü tüketiminden kaynaklı sivilce problemi ise, bu gıdaların tüketimi azaltılmalıdır. Bunun yanı sıra işlenmiş gıda tüketimi de sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Bu nedenle, sivilceleri önlemek için düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Doymuş yağ ve şeker tüketimini azaltmalısınız.

Salisilik asit veya alfa hidroksi asitler(AHA) içeren ürünler kullanabilirsiniz. Bu bileşenler gözeneklerinizi açabilir. Yağ bazlı temizleyicilerden ve bakım ürünlerinden kaçının. Su bazlı makyaj temizleyici ve yağsız temizleyiciler akne eğilimli ciltler için daha iyidir. 

Ayrıca sivilceler ile oynamayın ve sıkmayın. Bu sivilcelerin iltihaplanmasına neden olabilir.


SİVİLCE (AKNE) NASIL GEÇER?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close