Close
Göz Şekli Nasıl Belirlenir? Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır? Badem Göz Makyajı, Çekik Göz Makyajı…

Göz Şekli Nasıl Belirlenir? Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır? Badem Göz Makyajı, Çekik Göz Makyajı…

Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır? Göz Şeklini Belirleme Yöntemleri Nelerdir? Göz Şekline Göre Eyeliner Uygulaması Nasıl Olmalı? Göz Şekline Göre Far Nasıl Sürülmeli? Badem Göz Makyajı Nasıl Yapılır? Gözler Nasıl Çekik Gösterilir?

Makyaj artistleri nasıl bu kadar iyi makyaj yapıyor diye düşünüyorsanız işte cevabı! Doğuştan yeteneklerinin ötesinde yüz hatlarını, göz şeklini anlıyor olmaları bu noktada en etkili unsurdur.

Kaş, dudak ve göz farklı şekil ve formlarda olabilir. makyaj yaparken yüz şeklinize hakim olmak en iyi sonucu elde etmenizi sağlar. Göz şekillerini belirlemek ve buna göre en uygun makyajı öğrenmeye ne dersiniz?

Göz şekilleri makyajın en temel unsurlarından biridir. En iyi makyajı yapsanız bile iyi sonuçlar almıyorsanız, göz şeklinize uygun makyaj tercih etmemiş olabilirsiniz. Göz şeklini belirleyerek, makyaj yapmayı kolaylaştırabilirsiniz. 

Maskara ve eyeliner görünümünde istediğiniz sonuçları almak için göz şeklini belirleyerek makyaja başlamalısınız. Bu şekilde istediğiniz çarpıcı, derin ve çekici bakışlar elde edebilirsiniz. Bu noktada akla gelen soru tabi ki ‘‘Göz şekilleri nasıl belirlenir?’’ olacaktır.

İşte sizin için göz şekilleri ve göz formlarına uygun makyaj tüyolarını derlediğimiz Göz Şekline Göre Makyaj için bilmeniz gereken tüm detaylar!

Göz Şekli Nasıl Belirlenir?

Göz Şekli Nasıl Belirlenir? Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır? Badem Göz Makyajı, Çekik Göz Makyajı...

Kaç çeşit göz şekli vardır? Göz şeklinizi belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı yaygın göz şekilleri vardır. Bunlar, yuvarlak gözler, badem gözler, aşağıya çekik gözler, yukarı kalkık gözler, çukur gözler, öne çıkık gözler, çekik gözler, düşük gözler, birbirine uzak gözler ve birbirine yakın gözlerdir.

Küçük Göz: Göz kapağı gözün yarısını kapatıyorsa, muhtemelen küçük göz şekline sahipsiniz. Ayrıca kirpik uçları ile kaş kemiği arasında kısa bir boşluk vardır.

Büyük Göz: Göz kapağı iris tabakasının üst çizgisinden başlıyorsa muhtemelen büyük göz şekline sahipsiniz.

Çukur Gözler: Göz çukuru belirgin ise çukur göz şekline sahipsiniz. Kaş altı daha önde ve çıkık olurken, gözün alt kısmı daha içeri doğrudur. 

Düşük Gözler: Göz kapağında katlanma varsa veya göz kenarı aşağıya doğru ise düşük göze sahipsiniz. Ayrıca göz kapağı düşüklüğü yaşlılık ile birlikte de görülebilir.

Monolid Gözler: Göz kapağı dışarıya doğru ve  kaş kemiğiniz belli olmuyorsa monolid göz şekline sahipsiniz.  Bu göz şeklinde crease bölgesi net bir şekilde belli olmaz. 

Yuvarlak Gözler: Gözlerin yuvarlak olup olmadığını anlamak için aynaya bakın. Göz bebeğini çevreleyen iris bölgesinin altında ve üstünde beyaz görüyorsanız yuvarlak göz şekline sahipsiniz. Ayrıca, kırışıklıklar yuvarlak gözlerde kolaylıkla belli olur. 

Badem Gözler: En beğenilen göz şekillerinden biridir. Bu göz şeklinde gözün iç ve dış köşeleri hizalıdır. Aynaya baktığınızda, dış köşeleri hafif yukarı doğrudur. Simetrik badem şeklini andırır.

Kalkık Gözler: Badem göze benzer. Kalkık göz şekline sahip olup olmadığınızı anlamak için, aynaya düz bakın. Bir kalemi göz hizanızda yatay bir şekilde tutun. Şakaklarınızın dış köşeleri çizginin üzerinde kalıyorsa kalkık göz şekline sahipsiniz. 

Aşağı Çekik Gözler: Kalkık gözlerin aksine, kalemi göz hizanızda tutun. Gözün dış köşeleri çizginin altında kalıyorsa aşağı çekik göz şekline sahipsiniz.

Birbirine Yakın Gözler: Göz pınarı burna yakın ise birbirine yakın göz şekline sahipsiniz.

Birbirine Uzak Gözler: Göz pınarı burun kemiğine uzak ise birbirinden uzak göz şekline sahipsiniz.

Göz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır? Göz Şekline Göre En İyi Makyaj Önerileri

Küçük Göz Makyajı

Küçük gözlülerin en çok sorduğu sorulardan biri Göz Makyajla Nasıl Büyütülür? Gözleri büyük gösteren makyaj nasıl yapılır? Göz pınarını altın veya metalik rengi farlar ile aydınlatın. Açık renkli bir far veya beyaz göz kalemini alt kirpik diplerine uygulayın. Gözleri büyük göstermek için eyeliner uygulamasını gözün orta kısmına kadar yapın. Göz pınarına doğru uygulamayın.

Büyük Göz Makyajı

Büyük göze nasıl makyaj yapılır?  Gözleri daha küçük göstermek istiyorsanız,  göz kapağına ve göz pınarı bölgesine koyu far uygulaması yapın. Büyük gözleri belirginleştirmek istiyorsanız, ince ve kuyruksuz bir eyeliner uygulayabilirsiniz.

Çukur Göz Makyajı

Çukur göz şekli nasıl makyaj yapmalı? Koyu tonlu farlar yerine açık veya parlak renkli farlar kullanın. Kaş altı bölgesini gölgelendirin. Göz kapağının düşük olduğu bölgeye pastel tonlar ile gölge verin. Çukur gözlere eyeliner uygulaması yaparken ince eyeliner çekmeye özen gösterin.

Düşük Göz Kapağı Makyajı

Düşük göz kapağı makyajı nasıl yapılır? Düşük göz kapağı makyajınızın daha kolay dağılmasına neden olabilir. Bu yüzden faz bazı kullanmaya özen gösterin.  Göz pınarından göz ortasına kadar açık renkli farlar, şakak bölgesine doğru ise koyu tonlar ile gölgelendirme yapın. Bu şekilde daha çekik bir göz formu elde edebilirsiniz. İnce bir eyeliner uygulaması yapın. Yalnızca üst kirpiklere rimel sürün.

BONUS: Düşük Göz Kapağı Makyaj Tüyoları

Çekik Göz Makyajı

Monolid göz makyajı nasıl yapılır?  Göz kapağı çizgisi belli olmayan bu göz şeklinde bolca rimel uygulaması en önemli adımdır. Far bazı uygulayın. Kalın ve kuyruklu bir eyeliner uygulayabilirsiniz. Çekik gözleri daha büyük göstermek için, katlanma bölgesine açık renk far uygulayın.

Yuvarlak Göz Makyajı

Yuvarlak Göz Makyajı Nasıl Yapılır? Yuvarlak göze far nasıl sürülür? Yuvarlak göze makyaj yaparken koyu tonlar kullanabilirsiniz. Far uygulaması yaparken göz kapağını belirginleştirebilirsiniz. Kirpik diplerine ince eyeliner uygulaması yaparak gözlere daha çekik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Badem Göz Makyajı

Badem göz makyajı nasıl yapılır? Makyaj için en ideal göz şekillerinden biridir. Etkileyici bir forma sahip olan bu göz şekli makyaj artistlerinin makyaj yapmaya bayıldığı gözlerdir. Badem göz makyajı yaparken kuyruklu eyeliner uygulayabilirsiniz. Doğal, pastel tonlar kullanabilirsiniz. Dumanlı göz makyajı ve yoğun maskara uygulaması yapabilirsiniz.

Kalkık Göz Makyajı

Kalkık Göz Makyajı Nasıl Yapılır? Kuyruklu eyeliner tercih edin. Kaş görünümünü belirginleştirin. Kirpiklerin yarısına rimel ile dolgunluk kazandırın. Gözlerinizin daha yuvarlak görünmesini istiyorsanız, far uygulamasını göz kapağınıza yapın. Dış bölgelere doğru gölgelendirme yapmayın.

Aşağı Çekik Göz Makyajı

Gözleri nasıl kalkık gösterirsin? Gözün dış köşelerini kalkık göstermek için kedi gözü eyeliner tercih edin. Kirpik kıvırıcı tercih edin. Far uygulaması yaparken iç bölgeye açık, dış kısımlara koyu far uygulayın. 

Birbirine Yakın Göz Makyajı

Birbirine yakın gözlere nasıl makyaj yapılır? Göz pınarını ve kaş kemiğini aydınlatın. Bu sayede gözler birbirinden daha uzak görünecektir. Göz kapağının ortasından başlayarak üst ve alt kirpik çizgisine kalem uygulayın. Far uygulamasını da göz kapağının ortasından şakaklara doğru yapın.  

Birbirine Uzak Göz Makyajı

Birbirinden uzak gözlere nasıl makyaj yapılır? Göz pınarını aydınlatmak yerine koyu far ile göz mesafesini kısaltın. Eyeliner uygulamasını göz pınarından başlayarak tüm üst kirpik çizgisi boyunca devam ettirin. İç köşelere far ve kalem ile renk verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close