Close
Daha İyi Bir Yaşam İçin Yapabileceğiniz 5 Öneri Ve Kaliteli Yaşamın Sırları

Daha İyi Bir Yaşam İçin Yapabileceğiniz 5 Öneri Ve Kaliteli Yaşamın Sırları

Daha iyi yaşam için neler yapılmalı? Güzel bir hayat için ne yapmalı? Kaliteli bir yaşama dair sırlar…

Özellikle şehir yaşamı ile birlikte hayatımız yoğun ve hızlı bir tempoda ilerliyor. Stres, koşuşturmaca içerisinde kendimize yeterince zaman ayıramayabiliyoruz. Yapılması gereken yığınla iş, toplantılar, sunumlar, görüşmeler derken bazen günün nasıl geçtiğini farkedemiyoruz bile.

Yoğun ve hızlı tempoda ilerleyen, sürekli gelişen bir dünyada monoton bir yaşamınız olabilir. Her gün sabah erken kalkıp işe gitmek; tüm gün yığınla işi halletmek; akşam eve gelip yemek yapmak ve uyumak gibi. 

Peki tüm bunları ne işin yapıyoruz? Daha iyi, daha kaliteli bir yaşam için değil mi? Kendi benliğimizi tanımaya başladığımız andan itibaren hayallerimiz ve hedeflerimiz oluşur. Bu hedefler iş, özel yaşam veya daha birçok konuda olabilir.  

Sınavlar, ödevler ile geçen gergin bir okul günü; yoğun ve stresli bir iş günü …. Dikkatimizi sürekli bir konuya veriyoruz. Her an yapılacak şeyler, düşünülmesi, planlanması gereken işler derken gün içerisinde en önemli şeyi unutuyoruz: Kendimizi!

Her birey ilerlemek, gelişmek, başarılı olmak ve hayallerine ulaşmak için çalışır. Her zaman daha iyi ve daha rahat bir yaşam için çabalar. Bu çabalama ve koşuşturmaca bazen kendimizi ihmal etmemize yol açar. Bedenimiz yorgun, hasta düşene kadar bunu anlamayız.

Sadece hastalandığınızda değil, her zaman bedeninize, ruhunuza ve zihninize iyi bakmalısınız. Bunu hayatınızda önceliklendirmelisiniz. Peki daha iyi bir yaşam kalitesi için neler yapmalı? öğrenmeye ne dersiniz.

Mutluluk ve başarı bir anda değil, gün be gün oluşan alışkanlıklarla gelir. Aynı şekilde zamanla edindiğimiz alışkanlıklar sayesinde  bedenimizin ve zihnimizin ihtiyacı olan sağlığı kazanırız. O zaman arzuladığınız iyi bir gelecek için yapılması gerekenleri ve daha kaliteli bir yaşam için edinebileceğiniz alışkanlıklara gelin birlikte göz atalım!

Kendine Yeterince İyi Bakıyor Musun? Öz Bakım Nedir? 

Daha İyi Bir Yaşam İçin Yapabileceğiniz 5 Öneri Ve Kaliteli Yaşamın Sırları

Daha iyi bir yaşam için kişisel bakım önemlidir. Bu noktada kişisel bakımda önemli olan alışkanlıklara değinmeden önce Öz bakım nedir? Öz bakım neden önemlidir? sorularına cevap bulmalıyız.

Kişisel bakım veya öz bakım; tüm benliğimize yani zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığımıza yaptığımız her şey olarak tanımlanabilir. Kulağa oldukça basit gelse de çoğumuz buna gerekli dikkati ve özeni vermiyoruz. 

Öz bakımın (Kişisel bakım), bir bireyin öncelikle kendi mental ve fiziksel sağlığını korumasında önemi oldukça fazladır. Sonrasında ise sağlıklı ve mutlu bir birey, sağlıklı insan ilişkilerine sahip olur ve çevresindekilerin yaşam kalitelerini de artırır.

Kişisel bakım, bencillik değildir. Kendi refahınıza yeterince dikkat ettiğinizde çevrenize de aynı oranda pozitif yaklaşırsınız. Bu da hem kendi enerjinizi artırmanıza hem de çevrenizdeki insanların mutlu olmasına ve iyi hissetmesine katkı sağlar.

Siz de kendinize iyi gelen şeyleri alışkanlık haline getirebilirsiniz. İşte iyi bir hayat için edinebileceğiniz alışkanlıklar:

1. Günde en az 7 saat uyu.

Uykuyu kişisel bakım rutininizin bir parçası haline getirin. Uykudan fedakarlık yapılmamalıdır. Her gece uykunuz 6-8 saat sürmelidir.

Uyku, hem fiziksel hem de mental açıdan oldukça önemlidir. Uykulu bir gününüzü düşünün…. Odaklanma sorunu, şişmiş gözler, yorgun bir beden. 

Stres, yediğimiz besinler vb. nedenlerden uyku problemi yaşıyor olabilirsiniz. Daha iyi bir yaşam için edinmemiz gereken alışkanlıklar arasından düzenli uyku için neler yapılabilir?

Stresi azaltmak oldukça önemlidir. Bunun için uyumadan önce sakin müzikler dinleyebilir, meditasyon ile zihninizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca uykunuzu kaçırabilecek kafein ve şeker içerikli yiyecek ve içeceklerden gece uzak durmalısınız.

2. Sağlıklı ve Doğru Beslen.

Sağlıklı beslenmeyi daha kaliteli bir yaşam için alışkanlık haline getirin. Haftada 30 çeşit sebze tüketin, sebze ve meyveleri yemek menülerinize dahil edin. Doğru beslenerek, vücudunuza ihtiyacı olan enerjiyi kazandırabilir ve zihninizi güçlü tutabilirsiniz. Haftada 5 gün düzenli ve sağlıklı beslenmeye çalışarak işe başlayın. Siz de bu alışkanlığı edinince hem bedeninizde hem de zihninizdeki değişimi farkedeceksiniz.

3. Günlük Egzersiz Yapın.

Fiziksel aktivite, daha iyi bir yaşam için öz bakımın en önemli parçalarından biridir. Bedenimiz ve zihnimiz eşsiz bir uyum içerisindedir. İyi bir ruh hali ve enerjik beden dengesi vardır. Hepimiz egzersizin gerekli olduğunu ve iyi geldiğini bildiğimiz halde üşenebiliyoruz. 

Peki her gün spor salonuna gitmek gerekmediğini söylesek? 

Gün içerisinde egzersiz yaparken bedeninizi ve zihninizi dinlemeli, size en uygun aktiviteyi tercih etmelisiniz.

Dans etmek, yüzmek, yürümek, koşmak, yoga veya fitness! İstediğiniz ve size iyi gelen bu egzersizleri günlük rutinlerinize ekleyin. 

Gün içerisinde en az 30 dakika hareket edin. Her gün yüksek tempolu egzersiz yapmalı mısınız? sorusunun cevabı hayır. Ama haftada 3 gün fiziksel aktivite yapmak beden ve zihin sağlığınız için oldukça etkili ve faydalı olacaktır.

4. Olumlu Düşün ve Şükret.

Olumsuz Düşüncelere ‘HAYIR’ deyin. Daha kaliteli bir yaşam için alışkanlık edinmeniz gereken bir konu da olumlu düşünmek! 

Bazen olumsuzluklardan zihnimizi arındıramayız ve bu da bizi oldukça mutsuz hissettirir. Ya da sahip olduklarımız kimi zaman yetersiz gelir ve bizi tatmin etmez. Peki o anlarda ne yapmalıyız? Olumsuz olduğunu düşündüğünüz bir durumla karşılaştığınızda olumlu yanlarını görmeye odaklanın. Kendinize sakince düşünmek için zaman yaratın. 

Güne sahip olduğunuz şeylere şükrederek başlayın. Sabah uyandığınızda kendinizi dinlemek için 5 dakika ayırın. Hayatın size sundukları için minnettar olun.

5. Kendine Zaman Ayır.

Ne yaparsan yap, öncelikle kendin için yap! Kişisel bakımın en kilit maddesi. Daha iyi bir yaşam için zihninizin ve bedeninizin en ihtiyaç duyduğu şey: Kendinize Ayırdığınız Zaman.

Herkesin kendi bedeni ve zihnine iyi gelen öz bakım yöntemleri vardır. İlham aldığı, motivasyonunu arttıran sırları vardır.  

Günlük veya anlık mutlu olmanızı sağlayan, sizi iyi hissettiren şeyler yapın. Sizi gülümseten, enerjik hissettiren anlar yaratın. Kendinizi dinleyin ve her gün mutlaka kendinize ihtiyacı olan zamanı verin.

Kendi kendinizle kaldığınız ve dinlendiğiniz anlar yaratın.

Yorgun olduğunuz bir gün köpüklü bir banyo; dalgın olduğunuzda yaptığınız 15 dakikalık bir meditasyon; kahveniz eşliğinde okuduğunuz bir kitap; dinlediğiniz bir müzik…


Sizlere daha iyi bir yaşam için edinmeniz gereken alışkanlıkları listeledik.  Ayrıca her gün sizi daha iyi hissettirecek 5 adımlı günlük alışkanlık listemizi mutlaka deneyin!

 • Günde en az bir kere gülümse!
 • Meditasyon Yap!
 • Güne Su İçerek Başla!
 • Minik Dinlenme Molaları Ver!
 • Kendin İçin Bir Şey Yap!

Ne yaparsan yap, kendin için yap!

Hepsinin, kendileri için mükemmel şekilde çalışan öz bakım ilkeleri vardır. Motivasyonumuz, ilham kaynağımız ve zihniyetimiz birbirinden farklıdır. Sizi gülümseten ve canlı hissettiren şeylere zihninizi koyun. Kendinizle uyum içinde olun ve en iyi hayatınızı yaşayın.

İşte sizi kesinlikle her gün daha iyi hissettirecek küçük bir alışkanlık listesi:

 • İhtiyacın olursa ara ver.
 • Kiminle vakit geçireceğinizi dikkatlice seçin.
 • Günde en az bir kez gül.
 • Birkaç dakika meditasyon yap.
 • Fazla düşünmeyi bırak.
 • Ve elbette, ne yaparsan yap, kendin için yapacağını unutma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close