Close
Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir?

Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir?

Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir? Spor öncesi kahve ne zaman içilmeli? Spor öncesi kahve ne işe yarar? Kahve içtikten kaç dakika sonra spor yapılmalı?

Kahve içmeden güne başlayamayanlar ve spor aşıkları! İşte spor ve kahve severlerin en çok merak ettiği konulardan biri: Spordan Önce mi Sonra mı Kahve İçilir? 

Spor öncesi içilen kahve, yağ yakımını destekler. Spor sonrası ise kaslar için enerji sağlar. Daha zinde hissetmenizi ve egzersiz sırasında daha çok kalori yakmanıza yardımcı olur. Burada bahsettiğimiz kahve çeşidi şekersiz kahvelerdir. Filtre kahve, espresso veya türk kahvesi tercih edebilirsiniz.


YAĞ YAKMAK İÇİN Spordan Önce ve Sonra Neler Yemeli?


Spordan Önce Kahve İçmek Ne İşe Yarar?

Spordan Önce Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir?

Egzersiz Yapmadan Önce Kahve İçmenin Faydaları

  1. Performansı Artırır. Antrenman öncesi bir fincan kahve, enerji, odaklanma ve dayanıklılığı artırır. Egzersiz performansını artırmaya yardımcı olur. Bu noktada kahveye eklediğiniz şeker miktarını azaltın. Şekerli kahve tüketimi, kan şekerini artırır fakat sonrasında enerji kaybına neden olabilir.
  1. Kas Ağrısını Azaltır. Yoğun ve ağır antrenmanlar kaslarda ağrıya neden olabilir.

Antrenmandan önce kahve içmek, kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. 

  1. Odaklanmanızı Sağlar. Kahve içerisindeki kafein sayesinde sizi uyanık tutan ve konsantrasyonu artıran bir uyarıcı görevi görür. Egzersiz sırasında konsantrasyonu artırır.

Egzersiz Yapmadan Önce Kahve İçmenin Zararları

  1. Kaygı veya Sarsıntıya neden olabilir. Genel olarak kahve tüketmiyorsanız veya kafeine duyarlı iseniz, endişe veya çarpıntıya neden olabilir. Bu nedenle çok sık kahve içmiyorsanız, egzersiz öncesi kahve içerken kahveyi seyretmeyi tercih edebilirsiniz.
  2. Sürekli stres altındaysanız, düşük enerji, baş dönmesi ve diğer semptomlara neden olan adrenal yorgunluk veya bitkinliğe neden olabilir. Uykusuzluk, fazla kafei̇n veya fazla karbonhi̇drat tüketimi bu durumu tetikleyebilir. Bu nedenle kahve yerine, su veya yeşil çay tercih edebilirsiniz.

Egzersiz Yapmadan Önce Ne Zaman Kahve İçmelisiniz?

Antrenman öncesi kahve içmek için en iyi zaman, 30-60 dakika öncesidir. Kafeinin etki etmesii yaklaşık 15-20 dakika sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close