Close
Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Evde selülit masajı ile istenmeyen selülit görünümünden kurtulabilirsiniz!

Selülit, çoğu kadının ortak sorunudur. Genetik, hormonal değişimler veya beslenme gibi nedenlerden dolayı selülit oluşabilir. Yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de selülit oluşabilir. Fakat erkeklere oranla kadınlarda selülit oluşma ihtimali daha yüksektir. 

Bu istenmeyen portakal kabuğu görünümü başta sağlıksız beslenme ve hareketsiz kalmaktan kaynaklanır. Zamanla elastikiyetini kaybeden ciltte dolaşım yavaşlar ve selülit oluşur. Özellikle bacak, kalça ve karın bölgesinde gözlenir. 

Peki, sağlıklı beslenme ve egzersizi masajla destekleyerek selülitlerini azaltabileceğinizi biliyor musunuz? Selülit masajı, selüliti azaltmayı ve oluşumunu önlemeyi amaçlar. Doğru tekniklerle ve düzenli yapıldığında gözle görülür oranda selülitleri azaltır. Siz de bir profesyonel yardımıyla veya evde kendiniz selülit masajını deneyebilirsiniz. İşte Selülit Masajı ve Nasıl Yapılması Gerektiğine Dair İpuçları!

Selülit Masajı Nedir?

Selülit masajı, beslenme bozuklukları veya genetik sebeplerle oluşan selüliti azaltmak için uygulanan masajdır. Anti selülit masajı, yağların parçalanmasını ve etkilenen bölgelerdeki bağ dokusunun güçlenmesini sağlar. Kan dolaşımını masaj yapılan bölgede hızlandırır. Masaj, lenfatik drenajı iyileştirerek selüliti azaltabilir. Ayrıca cilt dokusunu gerginleştirmeye yardımcı olur.

Masaj sırasında selülit giderici veya önleyici yağlar veya kremler kullanılır. Sorunlu bölgelere masaj yapmak için kullanılan ürün, işlemi daha etkili hale getirir. Cildi sıkılaştırmaya ve selüliti azaltmaya yardımcı olur. Masaj yapmak, lenfatik drenajı kolaylaştırdığı için selülitte azalmaya da neden olabilir.

Selülit için masaj uygulaması evde yapılabilir veya güzellik merkezlerinde profesyonel masaj yaptırılabilir. Selülit oluşumunu engellemenin temel yolu dengeli beslenme ve spor yapmaktır. Spor ve sağlıklı beslenme ile birlikte masaj yapılarak, selülit azaltılabilir veya oluşumu engellenebilir.

Selülit Masajı Nasıl Yapılır? 

Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Selülit, deri altı dokusunda yer alır. Selülit masajı ile bu bölgede kan dolaşımını artırılır ve hızlandırılır. Sorunlu bölgeler belirlenir. Selülit oluşumu özellikle bacak ve kalça bölgesinde görülür. Bunun temel sebebi yağ dokusunun bu bölgelerde yoğun olmasıdır. Ayrıca kan dolaşımı bu bölgelerde daha yavaştır. 

Selülit masajı yapmak için, kullanılan yağ da önemlidir. Genellikle doğal yağlar kullanılır. Bir veya birden fazla çeşit yağ kullanılabilir. Lavanta yağı, susam yağı, limon yağı gibi yağlar tercih edilebilir. Masaj yapılan bölgenin ısınması ile kan dolaşımı hızlanır ve yağlar parçalanır.

 • Kullanacağınız yağları bir kapta iyice karıştırın. Dilerseniz selülit kremi de tercih edebilirsiniz.
 • Bir miktar yağı veya kremi elinize alın. Ardından dizlerinizden itibaren yukarı doğru hafif bastırarak aşağıdan yukarıya doğru hareketlerle ürünü yedirin. 
 • Özellikle sorunlu olan bölgeye masaj uygulayın. Selülitli bölgeyi hafifçe ellerinizin arasında yoğurun.
 • Baş parmağınızla dairesel hareketlerle masaj uygulamasına devam edin. Son olarak içten dışa doğru hareketlerle masajı tamamlayın.

Yukarıdaki adımları basen, kalça ve bacak bölgesine uygulayın. Bu uygulamayı 15-20 dakika arasında yapmaya özen gösterin.

Selülit Masajı Hangi Yağlarla Yapılır?

Uçucu yağlar selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Selülit tedavisinde kullanılan bazı selülit giderici uçucu yağlar:

 • sedir ağacı yağı
 • susam yağı
 • limon yağı
 • biberiye yağı
 • ardıç yağı
 • lavanta yağı
 • greyfurt yağı

Uçucu yağlar, ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle cilde doğrudan uygulanması tavsiye edilmez. Uçucu yağlar ile taşıyıcı adı verilen yağların karıştırılması önerilir. Bazı taşıyıcı yağlar; hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, jojoba yağı, avokado yağı, tatlı badem yağı, kayısı çekirdeği yağı. Uçucu yağı seyreltmek için 1 damla uçucu yağ için 1 çay kaşığı taşıyıcı yağı karışıma eklemeye özen gösterin.

Uçucu yağ içeren bir tedavi veya ürünü cilde uygulamadan önce, tahriş veya alerjik reaksiyon ihtimaline karşı bir hekime danışın. Uçucu yağ kullanırken, tahrişe neden olursa kullanımını durdurun. Yağın göz ile temasından kaçının. Yanıcı özellikte olması sebebiyle ateşten uzak tutun.

Selülit Masaj Aleti Nasıl Kullanılır?

Selülit masajı elle yapılabileceği gibi, selülit masajı ile de yapılabilir. Düzenli anti selülit masajı yapmak, selülit oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve evde selülit tedavisi için en yaygın seçenektir. 

Selülit masaj aletini kullanmanın faydalarından biri basınç ve titreşimi ayarlayabilmenizdir. Bu sayede masajı daha kontrollü ve etkili hale getirebilirsiniz. 

Masaj aletlerinin uygulama süresi genellikle 5-10 dakikadır. Selülit yağı veya kremi ile kullanılabilir. Masaj aletini uygun başlığı ile birlikte dairesel hareketlerle sorunlu bölgeye uygulanmalıdır.

SELÜLİTLERİ AZALTMAK İÇİN KURU FIRÇALAMA TEKNİĞİ

Selülit Masajının Faydaları Nelerdir?

Selülit masajı özellikle bir uzman tarafından uygulandığında, selülit görünümünü azaltmada ve oluşumunu önlemede etkilidir. Düzenli uygulandığında, dolaşım sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur. Selülit masajı, cildin daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Dengeli beslenme ve spor ile selülit gidermede etkili bir faktördür. 

Selülit Masajı Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

 • Selülit masajı aşağıdan yukarıya doğru dairesel hareketlerle yapılmalıdır.
 • Masaj için selülit yağı kullanmadan önce yama testi yapılmalıdır. Herhangi bir alerjik reaksiyon görülmemesi halinde uygulama yapılmalıdır. Kızarıklık, tahriş gibi durumlarda kullanımı durdurulmalıdır.
 • Masaj yapılırken sorunlu bölgelere aşırı baskı uygulanmamalıdır.
 • Adet dönemi veya hamilelik süresince yapılmamalıdır. 
 • Ödem veya varis sorunu yaşayanlar, selülit masajı yapmamalıdır.

Evde yaptığınız selülit masajının etkisini artırmak için profesyonel uzman masajı yaptırabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close