Close
Kahkül Nasıl Kesilir? Evde Kahkül Kesimi Hakkında 7 İpucu

Kahkül Nasıl Kesilir? Evde Kahkül Kesimi Hakkında 7 İpucu

Kahkül Nasıl Kesilir? Evde Kahkül Kesimi Hakkında 7 İpucu

Kahkül Nasıl Kesilir? Evde Perçem Kesimi Nasıl Yapılır? Kahkül Kesimi Hakkında İpuçları…

Kahkül kesimi, saç modelleri arasında popüler trendler arasındadır. Hem doğal hem şık bir görünüm sunan kahkül kesimi hakkında neler biliyorsunuz?

Pandemi ile beraber kuaförlerin kapanması evde saç kesme akımına yol açtı. Bunlardan biri de perçem kesimi! Kahkül akımı 90’lı yıllardan beri popülerliğini sürdüren saç modellerindendir. 
Ancak bu trendi daha önce deneyimlemediyseniz veya kahkül saç modeli kestirmekte tereddüt ediyorsanız, Kahkül Nasıl Kesilir ve Evde Kahkül Kesimi Hakkında İpuçları göz atın!

A. Perçem Nasıl Kesilir?

1. Malzemeleri Alın.

Evde kahkül kesimi yapmak için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlayın. Öncelikle ihtiyacınız olan bir makas, saç tokası, ince dişli tarak ve saç fırçası. Saç kesimi için kullanacağınız makasın kuaför makası olmasına özen gösterin.

2. Saçınızı Hazırlayın. 

Saçınızı kahkül kesmeden önce yıkamayın ve ıslatmayın. Saç kurudukça kısalır. Saçınız ıslakken uzama ve esneme özelliğine sahiptir. Islak saçı keserseniz, istediğiniz mükemmel uzunluğu anlayamayabilirsiniz ve kaküllerinizin daha kısa görünmesine sebep olabilirsiniz. Bu nedenle kuruyken saçınızı kesmek, en ideal yöntem olacaktır. 

Kahkül kesiminde, öncelikle kesmek istemediğiniz saçları ince bir tarak yardımıyla ayırın. Bu saçı at kuyruğu şeklinde toplayın. Sadece kahkül keseceğiniz saçlarınızı bırakın.

3. Perçem Kesimi İçin Saçınızı Ayırın.

Saçınızı üç küçük bölüme ayırın; sağ, orta ve sol. Tarağın dişleri dışarı bakacak şekilde kahkül keseceğiniz saçlarınızı aşağı doğru tarayın. Tarağı kaş kemiğinize koyun. Kahküllerinizi, tarağın yüzünüze geldiği yerden daha kısa kesmemeye özen gösterin.

Ayrıca kahkül keserken saçlarınızı saat yönünde sıkıca sararak da kesebilirsiniz. Keceğiniz kahkül modeline göre saçınızı hizalayabilirsiniz.

4. Makasla Şekil Verin.

Kesmek istediğiniz saçlarınızı yüzünüze doğru alın. Saçınızı ikiye ayırın. Makası 45 derecelik açıyla tutun ve kısadan uzuna gidecek şekilde paralel bir şekilde her iki parçayı da kesin. Daha önce saç kesmediyseniz öncelikle birkaç Youtube videosu izleyerek dilediğiniz kahkül saç modelini kesebilirsiniz. Perçem keserken düz bir şekilde saçlarınızı kesmemeye özen gösterin. Makasla, elmacık kemiğinden aşağı bir açıyla ilerlemeye dikkat edin.

Dilerseniz saçınızı ikiye ayırdıktan sonra sağ ve sol kısımları saat yönünde sıkıca sardıktan sonra kahkül kesebilirsiniz. Bu sayede makasla uzunluğunu kontrol etmeniz kolaylaşacaktır.

5. Kahkül Kesimini Tamamlayın.

Perçemleri istediğiniz uzunlukta kestikten sonra, iki parmağınızla saçınız tutun ve makası dikey olarak tutarak, uçları boyunca minik V şekli kesin. Bu şekilde saç uçları daha yumuşak geçiş kazanacaktır.

Kesim işleminin ardından saçınızı eşit kestiğinizden emin olun. Her iki taraftan yüzünüzün merkezine doğru bir parça saç alarak uzunluklarının eşit olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

B. Kahkül Kesimi Hakkında İpuçları

  1. Alın Büyüklüğüne Dikkat Edin. Kakül kestirmeden önce, göz önünde bulundurmanız gereken noktalardan biri alın büyüklüğüdür. Eğer geniş bir alnınız varsa daha ölçülü bir görünüm için kaküller oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Ancak dar bir alnınıza varsa perçem kullanırken daha geriden kestirmelisiniz. bu nedenle kahkül kestirmeden veya evde kendiniz kesmeden önce kuaförünüze veya bir saç uzmanına danışın.
  1. Yüz Şekline Göre Kahkül Kestirin. Uzun, yuvarlak veya dar yüzlü olabilirsiniz. Her yüz tipine uygun kahkül modellerinden size uygun olanı belirleyerek en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Örneğin, uzun veya dar yüzlere küt modeller; kare yüzlere daha katlı kesimler uygundur.
  1. Saç Yapısına Uygun Modeller Tercih Edin. Aynı yüz şekli gibi saç tellerinin yapısı da kahkül kesiminde oldukça önemlidir. Saç tellerinin kalınlığı, düz veya kıvırcık olmasına göre model farklılık gösterir. Örneğin, düz saçlar için küt modeller uygunken, dalgalı veya kıvırcık saçlar için katlı kahkül modelleri tercih edilmelidir.
  1. Perçem Kestirmeyi Deneyin. Eğer daha önce kâkül kullanmadıysanız, ilk olarak yandan ayrılan perçem şeklinde kesimleri tercih edebilirsiniz. Bu size kahkülü kullanım kolaylığı sağlar.
  1. Kahkül Bakımı İçin Yeni Saç Ürünleri Deneyin. Kahküller çok çabuk yağlanır. Özellikle de ilk defa perçem kestirdiyseniz, istemsizce eliniz sürekli saçınıza gidebilir. Bu durumda saçların hızlı yağlanmasını önlemek için kuru şampuan tercih edebilirsiniz. Bu sayede saç daha temiz ve hacimli görünecektir. Ayrıca sabahları saçlarınızın elektriklenmesi ile karşılaşabilirsiniz. Böyle anlarda saç bakım yağı ve saç spreyi kullanarak saçı yatıştırabilirsiniz.
  1. Kahkül Keserken Saçlarınızın Kuru Olmasına Özen Gösterin. Daha önce evde kakül kestiyseniz, saçı ıslakken kesmenin sonuçları ile karşılaşmış olabilirsiniz. Saç ıslakken uzar ve esner. Bu nedenle saçı ıslakken kesmemenizi öneririz. Aksi halde perçem boyunuz canınızı sıkabilir. Kakül keserken saçın kuru olmasına özen göstererek en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.
  1. Kahkülleri Kontrol Altına Alın. Kahküllerinizin daha hacimli görünmesi için bigudilerle sarabilirsiniz. Daha az hacimli ve bir arada durması için ise saçınızı yıkayıp kuruttuktan sonra yaklaşık 15-20 dakika şapka takın. Bu sayede saçlarınız çok daha kolay şekil alır ve kabarmaz.

Bonus: Perçem Kestirmeden Önce Eğitim Videolarına Göz Atın. Eğitim videoları sayesinde size uygun kahkül modelini belirleyebilir ve evde profesyonel kesim yapabilirsiniz. 


EN İYİ SAÇ SERUMLARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close