Close
Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kışın Dudaklar Neden Çatlar? Dudak çatlaması neden olur? Çatlayan dudaklara ne iyi gelir? Dudak çatlaması nasıl geçer? Kuruyan ve Çatlayan Dudaklar İçin Nemlendirici Önerileri!

Dudakların kuruması ve çatlaması nasıl önlenir? Çatlayan dudaklara ne sürülür? Çatlayan dudaklar için Nemlendirici Önerileri…

Cildinizi ve ellerinizi nemlendirirken dudaklarınıza bakım yapmayı unutmamalısınız. Dudaklardaki deri, vücudun en hassas bölgelerindendir. Kışın en can sıkıcı durumlarından biri de kuruyan ve çatlayan dudaklardır. Kozmetik ürünler ve soğuk hava, rüzgar gib çevresel faktörlere sürekli maruz kalır. Tüm bu faktörler, cilt bariyerini kurutarak tahrişe, iltihaplanmalara ve çatlamalara neden olabilir.

Peki sadece kışın mı dudaklar kurur? Aslında hayır. Çatlayan dudaklar yılın herhangi bir döneminde olabilir. Özellikle sıcaklıkların düşmesi ile dudaklar daha çok kurumaya ve çatlamaya başlar. Soğuk ve kuru hava dudaktaki nem oranını azaltır.

Kuru ve çatlak dudaklar ağrılı ve kanamalı olabilir. Kuruyan ve çatlayan dudakların birçok nedeni vardır.  Dudak kuruması ve dudak çatlamasının nedenleri ve Dudaklarımız neden çatlar? Kuruyan ve çatlayan dudaklar için ne yapılmalı? Çatlayan dudaklar için en iyi ürünler nelerdir? sorularının cevapları bu yazımızda!

Dudak Kuruması ve Çatlaması Neden Olur?

İşte Dudak çatlaması nedir? Dudak çatlaması neden olur? Çatlayan dudakların başlıca nedenleri nelerdir? sorularının cevapları!

Dudak Kuruması ve Çatlamasının Nedenleri

Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Çatlayan Dudakların belirtileri; kuruluk, dökülme, yaralar, şişme ve kanamadır.

Dudaklar, cildin diğer kısımları gibi yağ bezleri içermediği için kurumaya ve çatlamaya meyillidir. Nemsizlik, hava koşulları ve yeterli bakım yapılmaması kuruma ve çatlamaların başlıca sebeplerindendir.

Özellikle kış aylarında az nem kuruluk ve çatlaklara yol açabilir. Yazın ise güneş ışınlarına maruz kalmak olumsuz yönde etkiye sebep olabilir.

Dudak kuruması ve çatlamasının bir diğer nedeni de dudak yalamaktır. Birçoğumuz farketmeden bu hareketi sık sık yaparız. Bu alışkanlık, dudakları nemsizleştirir ve soyarak kurumasına neden olur.

Bakım ürünlerinin alerji yapması da dudaklarda kuruluğa yol açabilir. Cilt bakım ürünlerini uygularken yanlışlıkla dudağa gelmesi de rastlanılan durumlardandır. Salisilik asit içeren sivilce kremlerini uygulamadan önce dudaklarınıza vazelin veya merhem sürebilirsiniz. Bu koruyucu bir bariyer sağlayacaktır. 

Özellikle kuru cilde sahipseniz, dudaklarınız sıkça çatlayabilir. Dudakların çatlamasında kullanılan ilaçlar veya ek takviyeler de etkili olabilir. A vitamini, retinoidler, kemoterapi ilaçları gibi… 

Ayrıca yetersiz beslenme ve az su tüketmek çatlak ve kuru bir görünüme sebep olabilir. tükettiğiniz gıdalardaki kokular, tatlandırıcılar da alerjik reaksiyonlara sebep olarak, dudaklarda kuruma ve çatlamalara zemin hazırlayabilir.

Yine de bu sorunla sık sık karşılaşıyorsanız bir hekime mutlaka danışın.

Dudakların Kuruması ve Çatlaması Nasıl Önlenir?

Çatlamış dudaklar nasıl tedavi edilir?  Dudak kuruması ve çatlaması nasıl geçer? Dudak çatlamasına ne iyi gelir? Kuru ve çatlayan dudaklara evde çözüm önerileri!

Genellikle, evde yapabileceğiniz yöntemlerle çatlamış dudakları tedavi edebilirsiniz. 

Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?
  1. Dudakları Nemlendirin.

Dudaklarınızın yeterli neme sahip olduğundan emin olun. Dudak kuruması ve çatlamasını önlemenin yollarından ilki nemlendirmektir. Eğer dudaklarınız çok çatlamışsa seramid içeren ürünler tercih etmelisiniz.Hindistan cevizi yağı, A ve E vitamini, vazelin, kakao yağı içeren ürünler nemi tutmaya yardımcı olur. Geceleri uyumadan önce mutlaka nemlendirici dudak kremi uygulayın.

Gün içerisinde dudak kremi uygulamak, bol bol su içmek ve soğuk havada ağzınızı bir boyunluk veya fular ile kapatmak kuru ve çatlak dudakları nemlendirmenin yollarındandır.

  1. Dudaklara Peeling Yapın.

Peeling uygulamak, dudaklarınızdaki ölü deriyi atmaya yardımcı olur. Ayrıca dudakların iyileşmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm için peeling sonrası nemlendirici uygulayın.

Şeker, kahve ve zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı karışımı ile dudaklarınıza peeling yapabilirsiniz. Nazikçe birkaç dakika ovalayın. Sonrasında su ile durulayın. Yumuşacık dudaklara sahip olun.

  1. Güneş Koruyucu Ürünler Kullanın.

Güneşe maruz kalma, zamanla kuru ve çatlak dudaklara sebep olabilir. Dudaklar güneşten yanar mı? Evet. Dudaklarda güneş yanığı, ağrılara ve çatlamalara yol açabilir. 

Cildiniz gibi dudaklarınız için de SPF 15 veya daha yüksek korumalı merhem kullanmalısınız. Özellikle dışarı çıkmadan önce dudak kremi veya nemlendirici uygulamayı unutmayın. Balsam satın alırken SPF içerikli olmasına özen gösterin. 

  1. Dudaklarınızı Yalamayın. 

Dudakları sürekli ıslatmak kuruması ve çatlamasına neden olur. Kuruyan ve çatlayan deriyi soymak ve koparmak dudaklarda kanamaya, yaralara ve enfeksiyona sebep olabilir. Dudaklarınızı yalama veya ısırma alışkanlığınız varsa aromalı dudak balmlarını kullanmaktan kaçının. Bir şey yedikten içtikten sonra aromasız dudak balmı uygulayın.

  1. Alerjen Ürünlerden Kaçının.

Parfüm, boya gibi tahriş edici ürünler dudaklarda hassasiyet yaratabilir. Bu nedenle kozmetik ürünleri seçerken alerjen ürünlere dikkat etmelisiniz. İlaçlar, çevresel faktörler de dudaklarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Alerjen maddeleri ağzınızdan uzak tutun. 

Diş macunları, ağız gargaraları ve yüz temizleyicileri ağzınızın PH’sını değiştirir ve çatlamaya neden olabilir. Örneğin, bazı insanların florür alerjisi vardır. Dudak ve ağız problemlerine yol açabilen bir alerjidir. Bu nedenle alerjinize göre kullandığınız diş macununun florürsüz olmasına özen göstermelisiniz.

  1.  Doğal Ürünlerle Bakım Yapın.

Çatlayan dudaklara en iyi gelen şeylerden biri doğal yağlardır. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, bal, aloe vera gibi doğal ürünler deneyin. Bu doğal ürünler ile evde dudak peelingi veya dudak balsamı yapabilirsiniz.

Kuru Ve Çatlayan Dudaklar İçin Nemlendirici Önerileri

Çatlayan dudaklara ne sürülür? Dudak kuruluğunun sebepleri ve bakım önerilerinden sonra özellikle kışın çatlayan dudaklar için dudak balmı(kremi) önerilerimizi listeledik. İşte çatlamış ve çok kuru dudaklara iyi gelen nemlendirici ürün önerileri!

Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Clinique Lip Balm

Clinique dudak balmları dudakları nemlendirirken renklendirir. 72 saat etkili nemlendirici dudak balmları ağırlık hissi yaratmaz. Aloe vera ve E vitamini içeriği sayesinde dudağı besler. Shea yağı ile pürüzsüz ve nemli görünüm sağlar. Chubby Stick Intense Moisturizing Lip Colour Balm Ruj ve Moisture Surge Pop 3’ü 1 Arada Dudak Balmı ile tanışın.

Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bioderma Atorderm Lip Stick

Çok kuru ve çatlamış dudaklar için etkili bakım sunan Bioderma Atoderm, nemsizliği azaltır. Dudakları yatıştırır ve shea yağı içeriği ile dudakları besler ve onarır. 

Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Burt’s Bees Dudak Bakım Kremi

Bal, vanilya, nar gibi birçok aromalı dudak bakım kremi bulunan Burt’s Bees, dudakları beslerken nemlendirir. Balmumu, hindistan cevizi yağı ve ayçiçeği yağı içerir. Dudaklarınıza sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. 

Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Avene Dudak Bakım Kremi

Avène Cold Cream Lip Balm, çatlamış ve kuru dudaklarda nemlendirme sağlayan besleyici bir kremdir. Shea yağı içeren yatıştırıcı özellikli dudak kremi, soğuk hava ve çevresel olumsuzluklara karşı koruma sağlar. Nem bariyerini korur. Daha pürüzsüz ve sağlıklı dudaklara kavuşun. 

Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Blistex MedPlus Dudak Kremi

Kuruyan ve çatlayan dudaklara yoğun bakım yapan Blistex, SPF 15 içeriği ile dudakları güneşin zararlı ışınlarından korur.  Çok kuru dudaklara kaybettiği nemi içeriğindeki hindistan cevizi yağı, shea yağı ve zeytinyağı ile geri kazandırır.

Yukarıda sizler için kuru ve çatlak dudakların sebepleri ve tedavi yöntemlerinden bahsettik. Fakat dudak çatlaması hastalık belirtisi olabilir. Kuruyan Dudaklar bazı olası hastalıkların belirtisi olabilir. Bunlar; Diyabet, cinsel rahatsızlıklar, kan hastalıkları vb.dir.

Eğer çok sık kuruluk problemi yaşıyor veya bunun bir hastalıktan kaynaklandığını düşünüyorsanız bir hekime danışmalısınız.


En İyi Dudak Dolgunlaştırıcı Ruj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close