Close
Tonik Nedir, Ne İşe Yarar? Yüz Toniği Nasıl Kullanılır?

Tonik Nedir, Ne İşe Yarar? Yüz Toniği Nasıl Kullanılır?

Tonik Nedir, Ne İşe Yarar? Yüz Toniği Nasıl Kullanılır?
Cilt Bakım Ürünü: Tonik

Tonik Ne Demek? Tonik Nasıl Kullanılır? Yüz Toniğinin Faydaları Nelerdir? Yağlı Ciltler, Karma Ciltler, Kuru Ciltler İçin Tonik Önerileri…

Cilt temizliğinin en önemli adımlarından biri Tonik Uygulamaktır. Peki bu popüler cilt bakım ürünün cilde faydaları nelerdir?

Sağlıkla ışıldayan, pürüzsüz bir cilt için farklı bakım ürünleri kullanırız. Yüz tonikleri, gün içerisinde ciltte biriken kir, yağ ve makyaj kalıntılarını temizlemek ve cildi canlandırmak için kullanılır. Tonikler, her cilt tipi ve endişesine göre farklı formülasyonlara sahiptir. Bu nedenle terich ettiğiniz yüz toniğinin size uygun olup olmadığından emin olmalısınız.

Siz de cilt bakım rutininize yüz toniği eklemek istiyorsanız veya cilt endişenize uygun bir tonik arıyorsanız, Tonik rehberi yazımıza göz atın.

Tonik Nedir? Faydaları Nelerdir? Yüz Toniği Nasıl Kullanılır ve Cilt Tiplerine Göre Uygun Tonik Önerileri, kısaca yüz toniği hakkında tüm detaylara gelin birlikte bakalım.

Tonik Nedir?

Tonik Ne Demek? Cilt tonikleri, yüzünüzü yıkadıktan sonra gözeneklerde kalan kir, yağ ve makyaj kalıntılarını gidermeye yardımcı olan bir cilt bakım ürünüdür. Cildin pH seviyesini dengeleyen tonikler, temiz cilde uygulanır.

Tonikler sıvı formdadır. Cilde genellikle pamukla uygulanır. Serumlar ve nemlendirici gibi bakım rutininizde yer alan ürünlerin, cilt tarafından daha kolay emilmesini sağlar. Ciltteki fazla yağı dengelemenin yanı sıra toniklerin yatıştırıcı, aydınlatıcı ve yaşlanmayı geciktirici etkileri de bulunur. Bu ürünler yüksek konsantrasyonlarda alkol içerir.

Yüz toniği, cilt bakımında temizleme adımından sonra uygulanır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra ancak serum veya nemlendirici kullanmadan önce kullanılmalıdır. 

Tonik Ne İşe Yarar?

Yüz toniğinin cilde birçok faydası vardır. Akneden kuruluğa, siyah noktalardan yaşlanma belirtilerine kadar çeşitli cilt sorunları için kullanılır. Yüz tonikleri, cildi fazla yağ, kir ve makyaj artıklarından arındırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda cildi nemlendirici ve serum için hazırlar.

Tonik faydaları, cildi nemlendirme, gözenekleri sıkılaştırma, cilt tonunu eşitleme gibi her cilt tipi ve endişesine göre farklılık gösterir.

Tonik Kullanmanın Cilde Faydaları

  1. Gözenek Görünümünü Azaltır.

Tonik kullanımı sayesinde cilt derinlemesine temizlenir. Gündüz ve gece boyunca gözeneklerde biriken fazla yağ ve kiri temizler. Bu sayede, özellikle de akneli ve yağlı ciltlerde gözenek görünümünü azaltır. Daha pürüzsüz ve parlak bir cilt görünümü oluşturmaya yardımcı olur.

  1. Cildin pH Dengesini Sağlar. 

Cilt asidiktir. Doğal pH seviyesi 5 ile 6 arasında değişir. Bu doğal denge, temizlik adımından sonra, kullanılan sabun ve temizleyiciler nedeniyle artabilir. Ayrıca ciltte çok farklı pH seviyesine sahip bir ürün kullanmak, normal işlevlerini bozarak, kuruluğa, yağlılığa veya tahrişe neden olabilir. Cilt pH’ı birkaç saat içerisinde normal seviyelere iner. Tonik, cildin doğal pH seviyesine daha hızlı dönmesine yardımcı olur.

  1. Nem Kaybını Azaltır.

Yüz tonikler, özellikle de gül suyu içeren ürünler doğal nemlendirici görevi görür. Ayrıca tonik sonrası kullandığınız nemlendirici ürünün emilimini artırmaya yardımcı olur. Ciltteki nemi tutar. Cildi kurutmadan temizler ve nemlendirir.

  1. Cildi Tazeler. 

Cilde daha sıkı bir görünüm kazandıran tonikler, aynı zamanda sakinleştirici ve canlandırıcı etkiye sahiptir. Cildi kirden arındırarak, parlak ve canlı cilt görünümü sağlar. Cildi pürüzsüzleştirir ve cilt tonunu iyileştirir.

  1. Cildi Dış Etkenlerden Korur.

Yüz toniği, cildin daha uzun süre temiz kalmasını sağlar. Stresin yanı sıra kirlilik gibi çevresel faktörlere karşı cildi korur. Çevresel faktörlerin cilde zarar vermesini engelleyen ek bir koruyucu tabaka oluşturur.

Yukarıda bahsettiğimiz yüz toniği faydaları, düzenli olarak kullanıldığında gözlemlenebilir. Kuru ciltten yağlı cilde tüm cilt tiplerinde etkilidir. 

Tonik Nasıl Kullanılır?

Tonik Nedir, Ne İşe Yarar? Yüz Toniği Nasıl Kullanılır?
Yüz Toniği Nasıl Uygulanır?

Tonik kullanımı oldukça kolaydır. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere kullanılabilir. Cilt bakım rutininde, cilt temizliğinden sonra,serum veya nemlendirici kullanmadan önce tonik uygulanmalıdır.

Toniği uygulamak için, öncelikle yüzünüzü cilt tipinize uygun temizleyici ile yıkayın. Ardından makyaj pamuğunu üzerine birkaç damla tonik damlatın. Yüzünüze ve boynunuza nazikçe uygulayın. Birkaç dakika yüzünüzde bekletin. Durulamayın. Sonrasında serum veya nemlendirici kullanın.

Ürünü her zaman temiz cilde uygulayın. Hassas bir cildiniz varsa, tonik kullanımını günde bir kez kullanabilirsiniz. Ayrıca tonik sonrası cildiniz kolayca kuruyor veya tahriş oluyorsa kullanımı sınırlandırabilirsiniz. Yağlı veya akneli cilde sahipseniz, tonik kullanımınızı kademeli olarak attırmaya özen gösterin. Kullanım öncesi bir hekime danışın.

Tonik Ne Zaman Kullanılmalı?

Yüz tonikleri, hem sabah hem de gece bakımında kullanılabilir. Günlük kullanıma uygundur. Her zaman temiz cilde uygulanmalıdır. Temizleyiciden hemen sonra, serum, nemlendirici ve yağlardan önce güde 2 kez kullanılır. 

Günde 2 kez kullanıma uygun olsa da kullandığınız tonik, AHA’lar veya BHA’lar gibi daha güçlü aktif bileşenler içeriyorsa, haftada bir veya iki kereden fazla kullanılmamalıdır. Asit tonerler, donukluğa ve gözeneklerin tıkanmasına neden olan ölü cilt hücreleri ve fazla yağı gidermek için kullanılır. Aşırı kullanımında tahriş ve kızarıklığa neden olabilirler. Bu nedenle asit içerikli serum veya retinol tedavisinden önce kullanılmamalıdır.

Kimler Yüz Toniği Kullanabilir?

Yüz tonikleri, yağlı ciltlerden kuru cilde kadar her cilt tipi için uygun bir cilt bakım ürünüdür. Kuru cildi nemlendirir, yağlı ciltlerdeki gözenekleri tıkayan yağı gidermeye yardımcı olur, hassas cildi yatıştırır, olgun cildi korur ve karma ciltlerde cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur. Ancak özellikle sivilceye yatkın ve yağlı cildiniz varsa tonik sizin için mükemmel bir cilt bakım ürünü. 

Cilt Tipinize Uygun Tonik Nasıl Seçilir?

Tonikler, cildinizin gereksinimlerine göre farklı bileşenler içerir. Bu nedenle, cilt tipi ve endişesine uygun ürün tercih edilmelidir.

Yağlı Ciltler İçin Tonik arıyorsanız, salisilik asit ve glikolik asit içeren tonikler deneyebilirsiniz. Ayrıca gözenek problemi için niacinamide içeren ürünler tercih edebilirsiniz. 

Akneye Eğilimli Ciltler İçin Tonik arıyorsanız, glikolik asit gibi alfa hidroksi asitler içeren ürünler kullanabilirsiniz. Lekeler ve akneler için salisilik asit bileşeni tercih edebilirsiniz.

Karma Ciltler İçin Tonik arıyorsanız, C vitamini, koenzim Q10, hyaluronik asit ve gliserin gibi içeriklere sahip ürünler tercih edebilirsiniz. 

Kuru Ciltler İçin Tonik arıyorsanız, cildi nemlendiren içeriklere sahip ürünler kullanabilirsiniz. Hyaluronik asit, E vitamini ve gliserin gibi yatıştırıcı ve nemlendirici özellikli maddeler arayabilirsiniz. 

Hassas Ciltler İçin Tonik arıyorsanız, aloe vera ve salatalık gibi yatıştırıcı içerikli ürünler tercih edebilirsiniz. Salisilik asit gibi cildi tahriş edebilen içeriklerden kaçınmalısınız.

Ayrıca soluk bir cildiniz varsa, papaya özleri ve laktik asit gibi doğal eksfoliantlar içeren ürünler kullanabilirsiniz. 30-40 yaşlarındaysanız, antioksidanlar ve nemlendirici özellikli tonikler tercih etmelisiniz. 

Tonik Önerileri

Yağlı, kuru, karma veya hassas bir cilde sahipseniz sizin için her cilt tipi için en iyi tonikleri listeledik.

Tonik Nedir, Ne İşe Yarar? Yüz Toniği Nasıl Kullanılır?

Hassas Ciltler İçin Tonik

Mario Badescu Witch Hazel & Rosewater

Aloe vera, gül suyu ve gül yağı içeriği ile cildi yatıştırır ve nemlendirir. Cildi soymadan yüzeydeki kirlerin giderilmesini sağlayan tonik, cilde taze bir görünüm sağlar. Cilde ışıltı kazandırır. Mario Badescu markasının en popüler cilt bakım ürünlerinden biridir.

Tonik Nedir, Ne İşe Yarar? Yüz Toniği Nasıl Kullanılır?

Kuru Ciltler İçin Tonik

Kiehl’s Cucumber Herbal Alcohol-Free Toner

Kiehl’s Tonik, cildi kurutmadan nemlendirir. Salatalık özlü alkolsüz tonik, özellikle kuru ve normalden kuruya dönük ciltler için uygundur. Cildi yatıştırır. Ciltte yumuşak bir his bırakır.

Tonik Nedir, Ne İşe Yarar? Yüz Toniği Nasıl Kullanılır?

Akneli Ciltler İçin Tonik

La Roche Posay Effaclar Tonik

La Roche Posay Tonik, yağlı ve akneli ciltler için uygundur. Gözenekleri derinlemesine temizler ve gözenek görünümünü azaltır. Salisilik asit ve glikolik asit içerir. Ciltteki ölü hücreleri temizleyerek pürüzsüz bir doku sağlar.

Tonik Nedir, Ne İşe Yarar? Yüz Toniği Nasıl Kullanılır?

Yağlı Ciltler İçin Tonik

Pixi Glow Tonic

Pixi Glow Tonic, ciltteki fazla yağı ve kiri gözeneklerden temizler. Tüm cilt tipleri için uygundur. İçeriğindeki aloe vera sayesinde cildi nemlendirir ve yatıştırır. % 5 Glikolik Asit içerir. At kestanesi doğal olarak taze ve nemli bir parlaklık kazandırmak için kan akışını hızlandırır. Sabah ve akşam kullanılabilir. Alkolsüzdür.

Tonik Nedir, Ne İşe Yarar? Yüz Toniği Nasıl Kullanılır?

Karma Ciltler İçin Tonik

Caudalie Akne Karşıtı Arındırıcı Tonik

Doğal salisilik asit, gül suyu ve lavanta yağı içeriği ile ön plana çıkan Caudalie Tonik, cildi anında arındırır. Kızarıklık görünümü azaltır. Daha sıkı gözenek görünümü sağlar. Cildi canlandırır, cilt dokusunu düzeltmeye yardımcı olur. Karma ciltler için en çok tavsiye edilen tonikler arasındadır.

Tonik Kullanmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Tonik kullanmak cildiniz için zararlı mı? Aşırı kullanılması durumunda toniğin yan etkileri görülebilir. Bu yan etkiler genellikle tahriş ve kızarıklık şeklindedir. ayrıca alkol bazlı tonikler de cildinizde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle alkolsüz ürünler tercih etmeli ve aşırı tonik uygulamasından kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close