Close
Saç Fırçası Ve Tarak Nasıl Temizlenir? Saç Sağlığı İçin Tarak ve Fırça Temizliği

Saç Fırçası Ve Tarak Nasıl Temizlenir? Saç Sağlığı İçin Tarak ve Fırça Temizliği

Saç fırçası neden temizlenmeli? Fırça nasıl temizlenir? Tarak nasıl temizlenir? Tarak ve saç fırça temizliği hakkında tüm detaylar….

Güzellik bakımında temizlik de oldukça önemli bir adım! Makyaj fırçalarını temizlemek, cildi temizlemek, havluları temizlemek gibi…. Ancak, temizlik kontrol listenize eklemeyi unutmuş olabileceğiniz bir şey var: Saç fırçası ve taraklar! 

Saç fırçası veya tarak nasıl temizlenir bilmiyorsanız, bugüne kadar çok önemsememiş olabilirsiniz. Ama artık öğrenmenin zamanı geldi. Son zamanlarda saçınızın daha çok yağlandığını veya çabuk kirlendiğini farkediyorsanız sebebi tarak veya fırçanız olabilir.

Düşünün: Bakteri ve kiri önlemek için makyaj fırçalarınızı ve süngerlerinizi düzenli olarak temizliyorsunuz! Peki bunu saç fırçalarınız için neden yapmıyorsunuz? Tarak ve fırçanızı temizlemediğinizde ve tekrar tekrr kullandığınızda, aslında bir sürü ürün birikimini ve yağı saçınıza geri dağıtırsınız. 

Saç ve saç derinizin sağlığı için, her 2-4 haftada bir fırçalarınızı yıkamanızı tavsiye ederiz. İşte Saç Fırçası Nasıl Temizlenir? Tarak Nasıl Temizlenir? ve fırça temizliği hakkında tüm bilgiler bu yazımızda!

Saç Fırçası Neden Temizlenmeli?

Saç fırçasının neden tüy bıraktığını hiç merak ettiniz mi? Tarak ve saç fırçasını günlük olarak kullanırız. Bu da saçınızın doğal yağlarını ve saçınıza sürdüğünüz saç şekillendirici ürünleri dağıtmanıza neden olur. Zamanla bu yağlar ve ürünler fırçanızda veya tarakta birikir. Ayrıca doğal olarak dökülen saç telleri ve ölü deri hücreleri de birikir. Toz parçaları ve diğer çevresel artıklar da saç tellerini taradığınızda fırçanıza bulaşabilir. Bu birikmeler, fırçanızın etkisini azaltabilir. Saç tellerinizi kirletebilir. Saçlarınız son zamanlarda yağlı görünüyorsa, fırçanız da sebepler arasında yer alıyor olabilir.

Tarak ve Fırça Nasıl Temizlenir?

Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Saç fırçasını derinlemesine nasıl temizlersiniz? Yuvarlak saç fırçası nasıl temizlenir? Fön fırçası nasıl temizlenir? Öncelikle, fırçadaki fazla kılları alın. Ardından, birikintileri gidermek ve fırçalamak için bir temizleme karışımı oluşturun. Sonrasında durulayın ve saç fırçanızın kurumasını bekleyin. İşte tüm süreçleri ile Saç Fırçası Temizleme Aşamaları:

Fırça Temizliği #1: Saçlarınızı Temizleyin.

İlk adımda saç fırçasının üzerinde biriken tüm telleri çıkarmak isteyeceksiniz. Fırçanız ister yuvarlak saç fırçası ister kürek fırça olsun, saç fırça temizliği tüm fırça türleri için aynıdır. 

Saç tellerini elinizle çıkarın. Çıkarması daha zor teller için makas kullanabilirsiniz. Bu işlemi haftada 1 kez yapabilirsiniz.

Fırça Temizliği #2: Karışım Hazırlayın.

Fırçadaki tüm kılları çıkardıktan sonra, fırçayı temizlemek için bir karışım hazırlayın. Fırçanın iyice yıkanması ve temizlenmesi söz konusu olduğunda, yapacağınız en iyi şey bir şampuan ve su karışımı oluşturmaktır. Karışıma biraz karbonat veya sirke de atabilirsiniz. Malzemeleri bir kapta karıştırın ve fırçayı temizleyin. 

Fırça Temizliği #3: Diş Fırçası Kullanın.

Temiz bir diş fırçası alın. Saç fırçalarınızı temizlemek söz konusu olduğunda, bu sizin yardımcınız olacak. Herhangi bir kalıntıyı çok sert olmadan nazikçe fırçalamanızı sağlar. Diş fırçasını şampuan ve su karışımınıza batırın, ardından saç fırçanızın kılları arasını diş fırçasıyla nazikçe fırçalayın. Fırçanıza derinlemesine bir temizlik yaptıktan sonra, kılları suyla durulayın ve saç fırçanızın kurumasını bekleyin.

Plastik saç fırçaları için: Fırçalarınızı bir bulaşık kabına atın, yeterli miktarda hafif şampuan koyun ve fırçalarınız tamamen suya dalana kadar hazneyi ılık suyla doldurun. 10 dakika bekletin, sonra bir diş fırçası alın ve kalan kılları ve biriken birikintileri nazikçe temizleyin.

Ahşap saç fırçaları için: Bir kabı ılık su ve şampuanla doldurun ve her fırçayı sabunlu suya batırın, kılları diş fırçanızla temizleyin. Fırçanızı temizleyin, sudan çıkarın ve bir kenara koyun.

Tahta bir fırçayı temizlerken, mümkün olduğunca kuru bir karışım yapın. Suyu minimumda tutun. Bu, fırçanın aşırı doymasını önlemeye ve hasarı önlemeye yardımcı olacaktır.

Tarak Nasıl Temizlenir?

Tarakların içi nasıl temizlenir? Tarak temizleme nasıl yapılır? Dişli tarak nasıl temizlenir? Tarakta kalan saçlar nasıl temizlenir? Bir tarağı nasıl temizleyeceğinizi merak mı ediyorsunuz? Tarak temizlemek, fırça temizlemekten çok da farklı değil. şte tüm süreçleri ile Tarak Temizleme Aşamaları:

Tarak Temizliği #1: Saçlarınızı Temizleyin.

Saç fırçası temizlerken olduğu gibi, tarağı temizlerken de ilk adım tüm fazla saç tellerini almaktır. Ellerinizle veya ince dişli bir krepe tarağı kullanarak saçları temizleyebilirsiniz.

Tarak Temizliği #2: Karışım Hazırlayın.

Şampuanınızı ve suyunuzu alın! Saç fırçalarınızı temizlerken yaptığınız gibi bir karışım yapın. Plastik ya da metal fırçaları 30 dakika bekletebilirsiniz. Doğal at kılı fırçaları ise 3-5 dakikadan fazla bekletmemelisiniz.

Tarak Temizliği #3: Diş Fırçası Kullanın.

Taraklar genellikle plastikten yapıldığından, herhangi bir kalıntıyı çıkarmak için genellikle yıkamanızda bir sorun yoktur. Tarağın dişlerinin arasını diş fırçası ile iyice temizleyebilirsiniz.

Tarak Temizliği #4: Tarağı Kurutun.

Tarağınızı karışımdan çıkardıktan sonra, temiz bir havluyla hafifçe kurulayın. Nemli kalan tarak daha kısa sürede kirlenir. Havlu kağıt veya fön makinesi ile de taraklarınızı kurutabilirsiniz.

Ahşap Tarak Temizliği Nasıl Yapılır? Plastik Tarak Temizliği Nasıl Yapılır? Tarağınız ahşap veya tahta materyal ile yapılmışsa suda bekletmek iyi bir fikir olmayacaktır. Tarağınız plastik ise suda bekletebilirsiniz fakat ahşap ise suyla mümkün oldukça az temas ettirin. Öncelikle klasik taraklarda olduğu gibi saçları temizlemeniz gereklidir. Daha sonra su, ile tarağı silebilirsiniz.


SAÇ NEDEN KABARIR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close