Close
10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

El ve tırnak bakımınızı kuaföre gitmeden de yapmanın kolay yolu: Evde Manikür!

Ellerimiz de cildimiz gibi bakıma ihtiyaç duyar. Düzenli olarak tırnak bakımı yapılmalıdır. Ancak kuaföre gitmeye her zaman vakit olmayabilir. Peki evde manikür yapmayı hiç denediniz mi?

Siz de 10 Adımda Evde Manikür yazımız ile evinizde profesyonel manikür yapabilirsiniz. Bakımlı görünen ellere ve tırnaklara sahip olmak için takip etmeniz gereken adımlar ve ipuçları bu yazımızda.

İşte Evde Manikür Yapımı hakkında bilmeniz gereken her şey….

Manikür Nedir?

Manikür, el ve tırnak bakımının genel adıdır. Ellerin cilt dokusu oldukça hassastır. Düzenli nemlendirme ve bakıma ihtiyaç duyar. Tırnaklar ise gün içerisinde birçok yüzeye temas eder. Yetersiz beslenme ve çok sık oje sürmek, tırnak sararması ve tırnak kırılmalarına neden olabilir. Tüm bunları önlemek için evde manikür ile el ve tırnaklara düzenli bakım yapılabilir.

BONUS: KURUYAN VE ÇATLAYAN ELLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Manikür sayesinde daha sağlıklı tırnaklara ve daha yumuşak bakımlı ellere kavuşabilirsiniz. İşte 10 Adımda Evde Manikür Bakımı!

Manikür Nasıl Yapılır?

Evde Manikür Adım 1: Malzemeleri Hazırlayın. 

10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Evde manikür yapmadan önce manikür için gerekli malzemeleri hazırlayın. Bu malzemeler tırnak makası, törpü, pense, nemlendirici krem, oje, tırnak cilası, makyaj pamuğudur. Bunun için manikür seti satın alabilirsiniz. Törpü olarak hem metal hem de sünger törpü almanız faydalı olacaktır. Ek olarak manikür işleminden sonra mutlaka malzemelerinizi temizleyin.

Manikür Seti Önerileri

Evde Manikür Adım 2: Ojeleri Çıkarın.

10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür yapmaya başlamadan önce, tırnaklarınızda (varsa) ojeleri çıkarın. Asetonsuz veya asetonlu oje çıkarıcılar kullanın. Ayrıca nemlendirici içeriğe sahip ürünler tercih edebilirsiniz. Bu sayede tırnaklarınızı besleyip, nemlendirerek kırılmalarını önleyebilirsiniz.

Evde Manikür Adım 3: Tırnakları Şekillendirin.

10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Evde manikürün ikinci adımında, tırnaklarınızı şekillendirin. Öncelikle tırnaklarınız uzunsa kısaltın ve nazikçe törpüleyin. “Törpü nasıl yapılır?” sorusunun cevabı, her tırnak şekli için farklılık gösterebilir. Tırnaklarınıza kare, oval, badem veya düz şekil verebilirsiniz.  Hafifçe yuvarlatılmış bir tırnak şekli veya kare yuvarlatılmış kenar, manikür için ideal olacaktır.

  • Tırnak şekli olarak oval tırnak tercih ediyorsanız, tırnaklarınızı yuvarlak şekilde törpüleyebilirsiniz. 
  • Tırnak şekli olarak kare tırnak tercih ediyorsanız, tırnaklarınızı orta uzunlukta keserek, törpü ile küt şekil verebilirsiniz.
  • Tırnak şekli olarak badem tırnak tercih ediyorsanız, tırnaklarınızı uzun ve ince şekilde törpüleyebilirsiniz.

Cam törpü, metal törpü veya sünger törpü tercih edebilirsiniz. Tırnaklara şekil vermek için metal törpü; tırnak sararmaları veya soyulmaları için sünger törpü ideal bir seçim olacaktır.

Ek olarak, hangi tırnak şeklini tercih etiğinizden bağımsız olarak, tüm tırnaklarınızı aynı boyda kesmeye özen göstermelisiniz. Tırnak etlerine fazla yaklaşmamalısınız.

Evde Manikür Adım 4: Manikür Suyu Hazırlayın.

10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Tırnaklarınıza şekil verdikten sonra tırnak ve tırnak etlerinin temizlenmesi ve yumuşaması için sabunlu su kullanın. Bir kaseye ılık su ve nemlendirici etkili bir el sabunu ekleyin. Tırnaklarınızı kestikten sonra, bu suda ellerinizi yaklaşık 5 dakika bekletin. Ellerinizi yumuşatmak için birkaç damla lavanta yağını da kaseye ekleyebilirsiniz.

Tırnaklar ve tırnak etleri iyice yumuşadıktan sonra bir havlu ile ellerinizi nazikçe kurulayın. Ardından diğer adıma geçebilirsiniz.

Evde Manikür Adım 5: Kütikülleri Temizleyin.

10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Kütikülleri yani tırnağın etrafında kalınlaşan ölü deriyi temizlemek için, bu adımda et makası veya törpü kullanın. Manikür suyu ile yumuşayan tırnak etlerini, törpünün ucu ile nazikçe geriye doğru itin. Dilerseniz tırnak eti makası ile kütikülleri kesebilirsiniz. Fakat bu yöntem, kütiküllerin daha kalın çıkmasına neden olabilir. Bu işlemi yaparken tırnak diplerine çok yaklaşmamaya özen gösterin. Törpünün çok sivri olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde tırnak dipleri kanayabilir veya çizilebilir.

Ayrıca, tırnak etrafındaki ölü deriyi duştan sonra da temizleyebilirsiniz. Bunun için kütikül çubuklarını kullanabilirsiniz. Duş sonrası yumuşayan ellerinizi kurulayın ve tırnak etlerini nazikçe geriye doğru itin. Manikür yapmaya yeni başladıysanız, tırnak etlerini kesmek yerine geriye itmeyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede, hem daha pratik bir uygulama olacak, hem de daha uzun süre elleriniz bakımlı görünecektir.

Evde Manikür Adım 6: Ellerinize Bakım Yapın.

10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Tırnak etlerini temizledikten sonra ellerinize peeling yapın. Ardından bir nemlendirici kullanın. Peeling ile ellerinizi derilerden arındırın. Yoğun bir nemlendirici krem, losyon veya yağı masaj yardımıyla ellerinize uygulayın. Ellerinizi nemlendirerek yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Düzenli peeling ve nemlendirme ile bakım adımını tamamlayın.

Evde Manikür Adım 7: Oje Bazı Uygulayın.

10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür sonrası oje sürmek istemiyorsanız, tırnak besleyici ve güçlendirici oje sürerek tırnak bakımını tamamlayabilirsiniz. Oje sürmek istiyorsanız, öncesine şeffaf baz oje tercih edin. Baz ojeler, hem tırnaklarınızı koruru hem de ojenin daha kalıcı olmasını sağlar. Ayrıca cila oje kullanarak parlak ve bakımlı tırnaklara da kavuşabilirsiniz. 

Bu adımda el ve tırnaklarınızın nemlendiriciyi iyice emdiğinden emin olmalısınız. Aksi halde, oje sürmekte zorlanabilirsiniz. 

Evde Manikür Adım 8: Tırnakları Renklendirin.

10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Baz oje uyguladıktan sonra tırnaklarınızı renklendirme adımına geçin. Günlük kullanımda french oje veya ten rengi oje renklerini tercih edebilirsiniz. Akşam davetleri için koyu tonlu bordo, kırmızı ojeler kullanabilirsiniz. 

Dilediğiniz renk ojeyi tırnaklarınıza katmanlar halinde uygulayın. Öncelikle ilk kat ojeyi sürün. Çabuk kırılan tırnaklarınız varsa besleyici ojeler kullanabilirsiniz. Her katmanın katları arasında ojenin kurumasını bekleyin. İki kat renkli oje ve ardından parlaklık eklemek için bir kat parlatıcı oje sürebilirsiniz. Bu sayede ojenin kalıcılığı artarken daha bakımlı ve sağlıklı bir tırnak görünümü elde edebilirsiniz.

Evde Manikür Adım 9: Top Coat Uygulayın.

10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Son kat oje, manikürü daha kalıcı hale getirir. Evde manikür yapımında top coat adımı, tırnakları kırılmaya karşı korumayı sağlar. Ayrıca tırnaklara parlaklık katar. Son kat uygulamasında dikkatli olunmalıdır. Dağınık bir uygulama yapmanız, bütün manikürün görünümünü bozabilir. 

Top coat uygularken, oje katlarının kuruduğundan emin olun. Bu şeffaf ojeler, ojelerin kalıcılığını artırırken aynı zamanda daha parlak görünmesini sağlar.

Evde Manikür Adım 10: Nemlendirici Uygulayın.

10 Adımda Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Manikürün son adımında ellerinize ve tırnaklarınıza tekrar nemlendirici uygulayın. Bu sayede daha bakımlı ve sağlıklı ellere sahip olabilirsiniz. Tırnak etlerinin kurumasını önlemek için her gün nemlendirici krem uygulayabilirsiniz. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close