Close
Kirpik Nasıl Uzar? Kirpik Uzatma Yöntemleri, Kirpikleri Uzun Ve Dolgun Gösteren En İyi Rimel Önerileri

Kirpik Nasıl Uzar? Kirpik Uzatma Yöntemleri, Kirpikleri Uzun Ve Dolgun Gösteren En İyi Rimel Önerileri

Uzun, gür ve kıvrık kirpiklerin hayalini kurarız. Kirpikler, etkileyici bakışların tamamlayıcısıdır. Bazılarımız doğuştan doğal uzun ve sık kirpiklere bazılarımız ise daha kısa, düz kirpiklere sahiptir. 

Peki sizin kirpikleriniz nasıl? 

Kısa, seyrek ve düz kirpiklere sahipseniz üzülmeyin. Siz de Kim Kardashian, Rihanna, Katy Perry gibi uzun ve gür kirpiklerin hayalini kuruyorsanız, ‘kirpiklerin uzun ve kıvrık olması için ne yapmalı’ diyorsanız bu yazımız tam size göre!

Kirpikleriniz uzamıyor mu ya da kirpikleriniz dökülüyor mu? ‘Kirpikler yeniden uzar mı?, Kirpikler neden dökülür? Kirpikler nasıl uzar? Uzun kirpik için ne yapmalı? Kirpik doğal yollarla nasıl uzatılır? Uzun kirpikler için doğal yöntemler nelerdir? Uzun kirpikler için en iyi maskara hangisi? gibi birçok sorunun cevabı bu yazımızda. Gelin Uzun ve Dolgun Kirpikler ile ilgili tüm detayları birlikte inceleyelim.

1. Kirpikler Neden Dökülür? 

Kirpiklerin düşmesi doğal mı? Kirpikler yeniden uzar mı? soruları tüm kadınların en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Kirpikler de saçlar gibi uzar, dökülür ve tekrar uzar. Bu doğal bir döngüdür.

Kirpiklerin dökülmesi ise birçok nedenden dolayı olabilir. Az miktarda dökülen kirpikler, doğal döngüde tekrar uzar. Fakat kirpiklerde çok fazla dökülme sorunu ile ile karşılaşıyorsanız bunlar bazı sorunların belirtisi olabilir. Peki kirpikler neden dökülür? Kirpikler neden uzamaz?

Kirpik Dökülmesinin Nedenleri

 • Yetersiz Beslenme
 • Kirpikleri Yolmak
 • Göz Kapağı İltihabı (Blefarit)
 • Hormonal dengesizlikler
 • Alerjik Reaksiyonlar
 • Yaşlanma
 • Kemoterapi

Kirpik Dökülmesi hakkında daha detaylı bilgi için Kirpik Dökülmesi ve Nedenleri yazımıza göz atın.

2. Kirpikler Nasıl Uzar?

Kirpik Nasıl Uzar? Kirpik Uzatma Yöntemleri, Kirpikleri Uzun Ve Dolgun Gösteren En İyi Rimel Önerileri

Kirpiklerin büyüme süreci nasıldır? Kirpikler kesilmeli mi? Kirpikler Kesilirse Yeniden Uzar mı? sorularınızın cevabı burada.

Uzun kirpikleri herkes sever. Fakat bazen günlük yaşamımızda sorun yaratabilir. Örneğin, gözlük camına değmesi veya lenslerinize batması gibi. Bu durumlarda kirpikler düzeltilmesi için çok az kesilebilir. Yine de kendi başınıza bunu yapmamanız ve birinden yardım almanızı ve dikkatli olmanızı öneririz. 

Kirpikleriniz Yeniden Uzar mı? sorusuna gelirsek kirpiklerin yanması, kirpik kıvırıcı sebebiyle kırılması gibi sebeplerden de kısalabilir. Özetle kirpikler de saç ve diğer kıllarımız gibi yeniden uzar. Peki kirpiklerin uzama süreci nasıldır?

Kirpiklerinizi kaybetmenize veya dökülmesine  neyin sebep olduğuna bağlı olarak yeniden uzama süresi değişiklik gösterebilir. Ortalama bir yetişkinin her göz kapağında 100-150 üst kirpik, 50-75 alt kirpik vardır.

Her kirpik üç aşamalı bir uzama(büyüme) döngüsüne sahiptir:

 1. Anajen Faz: Her bir kirpik için büyüme dönemidir. Bu süre içinde kirpikleriniz düşerse, hemen geri çıkmayacaktır. Yaklaşık 45 gün sürer.
 2. Katajen Faz: Büyüme yani uzama bu aşamada durur. Katajen aşaması tamamlanana kadar kirpikler tekrar uzamaz. Bu süre ortalama 2-3 haftadır.
 3. Telojen Faz: Bu dönemde bir kirpik düştüğünde, yerine yeni bir kirpik çıkacaktır. Kirpikler dökülene kadar bu aşama sürer. Bu süre 4-9 ay arasındadır.

3. Evde Kirpik Uzatma Yöntemleri

Kirpiklerin Uzun ve Kıvrık Olması İçin Ne Yapmalı?

Uzun kirpikler için ne yapmalı? Rimelle uzun kirpik nasıl yapılır? Rimelsiz kirpik nasıl uzatılır?  Uzun kirpik nasıl elde edilir? Kirpikleri hızlı uzatmak için neler yapılmalı? Kirpik uzatmak için evde yapılabilecekler nelerdir? bu konuda en çok sorulan sorular arasındadır.

Kimileri doğal dolgun ve uzun kirpiklere sahiptir. Siz böyle kirpiklere sahip değilseniz, evde yapabileceğiniz şeyler ile siz de hayalinizdeki kirpiklere kavuşabilirsiniz. Rimel sürmeden kirpik uzatmanın yollarını sizler için derledik. Biraz bakım ile çarpıcı ve ilgi çekici uzun ve kıvrık kirpiklere sahip olabilirsiniz. Evde kirpiklerinizi hızlıca uzatmak için yapmanız gerekenler:

 1. Sağlıklı Beslenin.

Kirpiklerin hızlı uzamasına etki eden en önemli unsurlardan biri sağlık beslenmektir. İyi beslenme, cilt ve saç sağlığı gibi kirpik sağlığını etkiler. Kirpiklere bakım yapmanın yanı sıra içten de beslemelisiniz. Hızlı kirpik uzatmak için A ve C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketin. Protein, Biotin, Niasin ve Demir içeren besinleri beslenme rutininize eklemeye özen gösterin.

 1. Makyajınızı Çıkarın.

Kirpikleri uzatmanın en kolay yöntemlerinden biri kirpikleri temiz tutmaktır desek. Günlük makyaj rutininin bir parçası da makyajı çıkarmaktır. 

Kirpiklerde uzun süre kalan maskara, kirpiklerin kırılmasına ve zayıflamasına neden olabilir. Makyajınızı her gün mutlaka temizlemelisiniz. Makyajınızı çıkarırken;

 • Yağsız ve alkolsüz hafif yapılı temizleyiciler tercih edin.
 • Parmak uçlarınızla nazikçe masaj yaparak rimeli temizleyin.
 • Temizleyici ve maskara kalıntılarını gidermek için temiz suyla durulayın.

Gözlerinizi ovalamak veya kirpikleri çekiştirmek dökülmelere neden olabilir. Kirpikleri günlük olarak temizlemenin yanı sıra her gün temiz bir maskara fırçası ile tarayın. Özellikle sabah fırçalamaya özen gösterin.

3. Kirpik Bakımı Yapın.

 • Kirpik Serumu

Kirpik bakımı yaparak uzun ve dolgun kirpiklere sahip olabilirsiniz. Kirpik serumları, genellikle E vitamini veya hint yağı gibi nemlendirici özellikli bileşenler, lipitler, peptitler, amino asitler içerir. Kirpikleri nemlendiren, güçlendiren ve kırılmalarını önleyen kirpik bakım serumlarını makyaj altına da kullanabilirsiniz. Her gün en az 1 kere serum uygulayarak kirpiklerinize bakım yapabilirsiniz. Kızarıklık veya tahriş durumunda mutlaka bir hekime danışın.

 • Doğal Yağlar 

Kirpik bakımında, kozmetik markaların kirpik serumlarını tercih edebileceğiniz gibi doğal yağlar da kullanabilirsiniz. Sağlıklı ve hızlı uzayan kirpikler için oldukça etkili doğal yağlar, kirpikleri besler ve güçlendirir. Özellikle badem yağı, hint yağı, zeytinyağı gibi yağları kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.

Uzun Kirpikler için Doğal Yöntemler yazımıza göz atın.

4. Kirpik Ürünlerine Dikkat Edin.

Makyaj yaparken, kirpiklerin kıvrık ve uzun olması için kullanabileceğimiz ürünler kirpik kıvırıcı ve maskaradır. Sağlıklı ve uzun kirpikler için maskaranın kalitesi ve içeriği oldukça önemlidir. 3 ayda bir maskaranızı değiştirmeye özen göstermelisiniz. 

İşte kirpikleri rimelle uzun göstermek için ipuçları:

 1. Maskara tercih ederken suya dayanıklı ürünler tercih etmeyin. Çıkarılmaları zor olduğu kirpiklerin kırılmasına ve zayıflamasına neden olabilir.
 2. Maskara sürmeden önce pudra sürün. Bu sayede uzun kirpikler elde edebilirsiniz.
 3. Kirpik kıvırıcı kullanın. Öncesinde fön makinesi ile ısıtarak etkisini arttırabilirsiniz. Fakat çok sık kullanmanız kirpiklerinizin dökülmesine yol açabilir.
 4. Maskara fırçasını dik tutun. Daha uzun bir kirpik görünümü için maskarayı fırçayı dik tutarak uygulayın.

BONUS: Takma Kirpik Tercih Edin.

Uzun ve gür kirpikler için hızlı bir çözüm : Takma kirpik. Takma kirpik kullanmadan önce kıvırıcı ve rimel uygulamalısınız. Bu noktada takma kirpik için kullandığınız yapıştırıcı da oldukça önemli. Sık takma kirpik kullanmak doğal kirpiklerinize zarar vererek, dökülmelerine sebep olabilir. Bu nedenle gün sonunda yapıştırıcı kalıntılarını nazikçe temizleyin. Ayrıca enfeksiyon riskini önlemek için de takma kirpiklerinizi düzenli olarak bebek şampuanı ile temizlemelisiniz.

Kirpikleri Uzun Ve Dolgun Gösteren En İyi Maskara Önerileri

Kirpik Nasıl Uzar? Kirpik Uzatma Yöntemleri, Kirpikleri Uzun Ve Dolgun Gösteren En İyi Rimel Önerileri

Maybelline Lash Sensational Maskara

Kirpikleri tek tek tarayan fırçası ile ultra kıvrımlı kirpikler elde edin. En kısa kirpikleri bile uzatan bu rimel, tüm gün etkisini koruyor. Silikon fırçası sayesinde tüm kirpikleri kökten kavrar ve uzatır. Maybelline markasının son 4 yıldır en favori rimeli ile dolgun ve uzun kirpiklere merhaba deyin.

Kirpik Nasıl Uzar? Kirpik Uzatma Yöntemleri, Kirpikleri Uzun Ve Dolgun Gösteren En İyi Rimel Önerileri

Lancome Monsieur Big Mascara

Siyah ve dolgun kirpiklere Monsieur Big Maskara ile ulaşın. 12 kata kadar hacimli kirpikler ve gün boyu süren etki! Topaklanma yapmayan, ilk uygulamada yoğun etki sağlayan Lancome maskara için makyaj çantanızda yer açın. Hacimli ve uzun kirpikleriniz ile çekici bakışlara sahip olun.

Kirpik Nasıl Uzar? Kirpik Uzatma Yöntemleri, Kirpikleri Uzun Ve Dolgun Gösteren En İyi Rimel Önerileri

Benefit Roller Lash Maskara

Süper kıvırma ve kaldırma özellikli maskara, seksi ve büyük gözlü bakışlar sunar. Kısa ve düz kirpikleri bile kavrayan fırçası sayesinde, kirpikleri tek tek ayırarak kıvırır. 12 saat boyunca etkilidir. Provitamin B5 içeriği ile kirpikleri yumuşatarak bakım yapar. Benefit Roller Lash Maskara ile hacimli ve uzun kirpiklere kavuşun.

Kirpik Nasıl Uzar? Kirpik Uzatma Yöntemleri, Kirpikleri Uzun Ve Dolgun Gösteren En İyi Rimel Önerileri

Bobbi Brown Eye Opening Maskara

Jumbo fırçası sayesinde yoğun, kıvrık ve uzun kirpikler sağlayan Eye Openin Maskara, vegan içeriklidir. Karbon-siyah formülü ile uzun süre kalıcı ve siyah bakışlar sunar. Ekstra hacim sunan rimel, gözü büyük göstermenize yardımcı olur. Gün boyu hacimli ve kıvrık kirpikler için Bobbi Brown Maskara’yı mutlaka deneyin.

Kirpik Nasıl Uzar? Kirpik Uzatma Yöntemleri, Kirpikleri Uzun Ve Dolgun Gösteren En İyi Rimel Önerileri

Estée Lauder Double Wear Maskara Zero Smudge 

Dağılma, topaklanma olmadan 15 saat kalıcılık sunan Double Wear Maskara ile tanışın. Mikrofiber kıllarla tasarlanan fırçası sayesinde kirpikleri kökten uca ayırarak, uzatır. Gün boyu akmayan, bulaşmayan kalıcı etkili bu mükemmel rimel ile uzun kirpiklere kolayca sahip olabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close