Close
Evde 5 Diş Beyazlatma Yöntemi

Evde 5 Diş Beyazlatma Yöntemi

Evde 5 Diş Beyazlatma Yöntemi

Evde Diş beyazlatma Yöntemleri ile beyaz ve parlak gülüşlere kavuşun…

Hepimiz parlak ve beyaz gülüşlere sahip olmak isteriz. Ne yazık ki gün içerisinde tükettiğimiz besinler ile yetersiz ağız bakımı bir araya geldiğinde inci gibi beyaz dişlere sahip olmak ve onları korumak zorlaşıyor.

Diş beyazlatma konusunda birçok yöntem vardır. Bunlardan biri de Evde Diş Beyazlatma’dır. Daha beyaz dişler için doğal yöntemler tercih etmek istiyorsanız, bu yazımıza tam size göre!

İşte doğal malzemelerle daha beyaz dişlere sahip olmanıza yardımcı olabilecek bazı Diş Beyazlatma Yöntemleri!

Diş Neden Sararır?

Dişlerin sararmasının birçok sebebi olabilir. Dişlerin sararmasına neden olan temel sebepler:

 • Yetersiz ağız sağlığı bakımı
 • Kafeinli içecek tüketimi
 • Sigara kullanımı
 • Bazı yiyecekler
 • Yaşlanma
 • Genetik faktörler
 • Aşırı florür tüketimi
 • Kronik ağız kuruluğu
 • Şekerli besinler
 • Alkol tüketimi

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde 5 Diş Beyazlatma Yöntemi

1. Hindistan Cevizi Yağı ile Diş Beyazlatma

Hindistan cevizi yağı ile gargara yapmanın ağız sağlığı için birçok faydası vardır. Plak oluşumunu önlemeye ve plak kaynaklı diş eti iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir. Ağızdaki toksiklerin, bakterin giderilmesine yardımcı olabilir. Genel diş sağlığını iyileştirirken aynı zamanda daha beyaz ve parlak dişlere sahip olmanızı sağlayabilir. 

Günde 15-20 dakika hindistan cevizi yağı ile ağız gargarası yaparak, evde bu diş beyazlatma yöntemini deneyebilirsiniz. Günde bir kere ve tercihen sabah dişlerinizi fırçalamadan önce bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Ayrıca hindistan cevizi yağı yerine susam yağı da tercih edebilirsiniz. Gargara yerine diş fırçanıza bir miktar hindistan cevizi yağı koyup, dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Evde 5 Diş Beyazlatma Yöntemi

2. Karbonat İle Diş Beyazlatma

Karbonat içeren diş macunları diş lekelerini gidermeye ve diş beyazlatmaya yardımcı olur.

Alkali olan karbonat, hafif aşındırıcı özelliklidir. Bu nedenle kullanım miktarına dikkat edilmelidir. Hazır karbonat içeren macun kullanabileceğiniz gibi kendiniz de evde karbonat ile macun hazırlayabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı karbonat ve su ile kalın macun kıvamı elde edin. Birkaç dakika dişlerinizi bu karışımla fırçalayın. Bu yöntemi uygularken, karıncalanma veya yanma hissi oluşursa kullanmayı bırakın.

Evde 5 Diş Beyazlatma Yöntemi

3. Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu kullanmak, diş beyazlatma yöntemlerinden biridir. Muz kabuğu, diş beyazlatmaya yardımcı olan potasyum, magnezyum ve manganez gibi mineraller açısından zengindir. Dişlerde yüzey lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Temiz muz kabuğunu küçük parçalara ayırın. İç kısmını 1-2 dakika boyunca dişlerinize sürün. Ağzınızı çalkalayın ve dişlerinizi fırçalayın. Bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.  

Evde 5 Diş Beyazlatma Yöntemi

4. Elma Sirkesi İle Diş Beyazlatma

Elma sirkesi, dişleri beyazlatmaya ve plakları gidermeye yardımcı olur. Asitler diş minesine zarar verebilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. 1 yemek kaşığı elma sirkesini 1 su bardağı suda seyrelterek kullanın. İyice karıştırdıktan sonra ağız durulama suyu olarak kullanın. Ağzınızı 30-60 saniye bu su ile çalkalayın. Bu yöntemi dişlerinizi fırçaladıktan sonra yapabilirsiniz. Ardından florür içermeyen diş macunu ile dişlerinizi tekrar fırçalamaya özen gösterin. Haftada 1-2 kez elma sirkesi ile diş beyazlatma yöntemini deneyebilirsiniz.

Evde 5 Diş Beyazlatma Yöntemi

5. Limon İle Diş Beyazlatma

Limon içerdiği asitler sayesinde, dişlerdeki sarı lekeleri giderir. Tuz ile peeling etkisi yaratır. Limon kabuğu da diş beyazlatmaya yardımcı olur. Limon suyu ile dişleri fırçalayarak veya limon kabuğunu dişlerinize sürerek, dişlerinizin daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 1-2 kereden fazla uygulamamaya özen gösterin. Bu işlemi sık sık yapmak diş ve diş etlerine asidik olması sebebiyle zarar verebilir.

Limon, çilek gibi asidik meyve ve sebzeler dişlerin temizlenmesine ve beyazlamasına yardımcı olabilir. İçerdikleri asit sebebiyle diş eti ve diş minesine zarar verebilir. Bu nedenle kullanım miktarı ve sıklığına dikkat edilmelidir.

Diğer Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde diş beyazlatmanın yollarından biri de diş beyazlatıcı macun, diş beyazlatıcı bant veya diş beyazlatıcı kalem kullanmaktır.

Beyazlatıcı Diş Macunu

Beyazlatıcı diş macunları düzenli kullanımda diş renginin solmasını önler. Beyaz ve parlak dişlere kavuşmanıza yardımcı olur. Gözle görülür etkileri genellikle 7-14 gün içerisinde ortaya çıkar. Macunlar, dişleri beyazlatmak için hidrojen peroksit, sodyum bikarbonat ve kalsiyum karbonat gibi aşındırıcılar içerir. Beyazlatıcı diş macunu seçerken aşındırıcı olmamasına özen gösterin.

Diş Beyazlatıcı Kalem

Beyazlatıcı kalemler, diş macununa göre daha düşük oranda hidrojen peroksit içerir. Bu nedenle beyazlatıcı etkisi azdır. Aynı zamanda hassas dişler için idealdir, tahrişe neden olmaz. Kahve, çay, yaban mersini gibi diş lekesine neden olan içecek veya yiyeceklerden sonra kullanılmak için uygundur.

Diş Beyazlatma Bandı

Beyazlatma bantları her seans 30 dakika uygulanır. Düzenli olarak 3 hafta kullanılmalıdır. Diş beyazlatma bantlarını evde kullanırken, kitap okuyabilir veya dinlenebilirsiniz.

Dişteki Sarı Lekeler Nasıl Geçer?

Yukarıda Evde Doğal Diş Beyazlatma Yöntemlerinden bahsettik. Bunların yanı sıra dişteki sarı lekeleri geçirmek ve dişleri beyazlatmak için ipuçları:

 • Günde İki Kez Dişlerinizi Fırçalayın. Dişlerinizi düzenli olarak yemeklerden sonra 2 dakika fırçalamaya özen gösterin.
 • Su İçeriği Yüksek Meyve ve Sebze Tüketin. Su içeriği yüksek olan çiğ meyve ve sebzeler, diş sağlığını korumaya yardımcı olur. Diş ve diş etini plak ve bakterilerden arındırır. Süt ve süt ürünleri de diş lekelenmelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.  Çilek, ananas, portakal ve kivi gibi meyveler; kereviz ve havuç gibi sebzeler diş beyazlatma özelliklerine sahiptir. 
 • Şekerli ve Karbonhidratlı Yiyeceklerden Kaçının. Bu besinleri tüketiyorsanız, yedikten sonra dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin.
 • Kahve ve Çay Tüketimini Kısıtlayın. Çay, kahve,kırmızı şarap, yaban mersini gibi yiyecek ve içecekler dişlerde lekelenmelere neden olabilir. Bu tür yiyecek ve içeceklerin tüketimini azaltın. Ayrıca şekerli çay/kahve tüketiyorsanız, mutlaka içtikten sonra dişlerinizi fırçalayın.
 • Sigara veya Tütün Kullanımını Azaltın. Sigara ve tütün tüketmek diş renginin sararmasına neden olabilir. Sigara içtikten sonra dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemlerini uygulamadan önce, öncelikle mutlaka diş hekiminize danışın.


DİŞ HASSASİYETİ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close