Close
Diş Hassasiyeti Neden Olur? Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer? Hassas Dişler Ve Diş Etleri İçin Macun Önerileri: Sensodyne, İpana

Diş Hassasiyeti Neden Olur? Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer? Hassas Dişler Ve Diş Etleri İçin Macun Önerileri: Sensodyne, İpana

Diş Hassasiyeti Nedir? Diş Hassasiyeti Neden Olur? Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir? Evde Diş Hassasiyeti Tedavisi Nasıl Yapılır? Hassas Dişler İçin Diş Macunu Önerileri…

Dondurma yediğinizde, elma ısırdığınızda ya da sıcacık bir çorbayı içtiğinizde dişinizde bir sızlama ya da ağrı oluyor mu? Soğuk ya da sıcak yiyecek, içeceklerin neden olduğu bu ağrı veya rahatsızlık Diş Hassasiyeti belirtisi olabilir.

Diş Hassasiyeti, bireylerde sıcak, soğuk, asidik veya şekerli gıdalar tüketildiğinde rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir. Bunun birçok sebebi olabilir. Diş eti çekilmesi, çürük diş, fırçalama teknikleri diş minesini aşındırır ve dişte hassasiyete sebep olur.

Diş Hassasiyeti önlenebilir bir problemdir. İşte Diş Hassasiyeti nedenleri ve diş hassasiyeti oluşumunu önlemenin ve gidermenin yolları!

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş hassasiyeti veya dentin hassasiyeti, belirli madde ve sıcaklıklarla karşılaşıldığında dişlerde rahatsızlık veya ağrıya neden olan yaygın bir diş problemidir. Sıcak, soğuk, tatlı, ekşi veya asitli yiyecek ve içecekler tükettiğinizde bir sızlama, ağrı veya rahatsızlık hissediyorsanız hassas diş v diş etine sahip olabilirsiniz.

Diş Hassasiyeti Neden Olur?

Hassalar diş ve diş eti, genel olarak diş minesinin aşınması veya diş köklerinin hava almasından kaynaklanır. Diş eti hastalıkları veya dişeti çekilmesi nedeniyle diş köküne yakın olan bölgelerde dentin dokusunun açığa çıkması sonucunda da diş hassasiyeti oluşur. İşte Diş Hassasiyetinin olası nedenleri:

Dişlerde Hassasiyetin Başlıca Nedenleri 

 1. Diş Eti Çekilmesi

Diş etinin çekilmesi ile diş kökündeki dentin dokusunun hassaslaşmasına neden olur. Diş minesinin aşınır. Asitli içecekler, şekerli gıdaları fazla tüketmek, strese bağlı diş gıcırdatmak, diş eti hastalıkları veya sert diş fırçalama diş eti çekilmesine neden olabilir.

 1. Diş Çürümesi

Diş çürükleri oldukça yaygın sorunlardan biridir. Çürük diş sızlama ve hassasiyete oluşturur. Diş apsesi de aynı şekilde hassas dişlere sebep olabilir. 

 1. Diş Beyazlatma ve Diğer İşlemler

Dişlerinize yakın zamanda diş beyazlatma işlemi uygulandıysa ve dolgu yaptırdıysanız bu dişlerde hassasiyete yol açabilir.

 1. Yanlış Diş Fırçalama ve Diş Fırçası Seçimi

Kullanılan diş fırçasının sertliği ve diş fırçalama hareketleri diş minesinin sağlığı için oldukça önemlidir. Sert hareketlerle diş fırçalamak, sert diş fırçaları kullanmak, ve çok fazla diş fırçalamak diş minesinin aşınmasına yol açar. Bu da dişlerde hassasiyete neden olabilir. 

 1. Diş Bakımını Aksatma

Hekimler günde en az 2 kere diş fırçalamayı önermektedir. Günlük rutin diş ve ağız bakımına diş fırçalamanın yanı sıra gargara da eklenmelidir. Yeterli bakım yapılmadığında diş ve diş etinin birleştiği yerlerde tartar oluşabilir. Bu da dişlerde hassasiyet oluşturan nedenlerden biridir.

 1. Şekerli ve Asidik Gıdalar Tüketme

Şekerli yiyecek, içecek tüketimi ve asidik gıdalar tüketmek diş hassasiyeti yaratabilir. Şekerli gıdalar fazla tüketilmesi halinde bakteri oluşumuna neden olur. Soda, turşu, yoğurt gibi asidik besinleri çok sık tüketmek de diş minesinin aşınmasına yol açar. 

Ayrıca aşındırıcı oranı yüksek diş macunu kullanmak da diş minesinin aşınmasına, diş ve diş etinde hassasiyet neden olabilir.

Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir?

Diş Hassasiyeti Neden Olur? Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer? Hassas Dişler Ve Diş Etleri İçin Macun Önerileri: Sensodyne, İpana

Diş hassasiyetinin nedenlerinden sonra sırada ‘Diş hassasiyetine ne iyi gelir? Diş hassasiyetini gidermek için ne yapmalı?’ sorularını cevaplama zamanı.

Diş hassasiyetini gidermek ve diş hassasiyetinin oluşmasını önlemek için öncelikle ağız bakımına önem vermelisiniz. Hassas dişlere sahipseniz diş hekiminize danışmalısınız. Diş hekiminin önerisine göre diş fırçası ve macunu seçmeli, dişlerinizi belirtilen şekilde fırçalamalısınız.

Diş Hassasiyeti Tedavisi ve Diş Hassasiyetini Önlemenin Yolları

 • Ağız Bakımına Özen Gösterin. Günde en az 2 kere 3 dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın. Ağız bakım suyu kullanın.
 • Dişlerinizi Çok Sert Fırçalamayın. Yumuşak kıllı bir diş fırçası tercih edin. Hafif ve yavaş hareketlerle dişlerinizi fırçalayın.
 • Ağız Bakım Suyu Kullanın. Diş minesini güçlendirmek için florürlü ağız çalkalama suyu kullanın.
 • Hassas Dişlere Uygun Diş Macunu Kullanın. Hassas dişler için formüle edilmiş florürlü diş macunu tercih edin.
 • Beslenmenize Dikkat Edin. Asitli ve şekerli yiyecek, içecek tüketimini azaltın. Asitli içecekleri pipetle tüketmeye özen gösterin.
 • Dişlerinizi Gıcırdatmayın. Bruksizm adı verilen diş gıcırdatma sorununu önlemek için hekime danışın. 

Hassas Dişler Ve Diş Etleri İçin En İyi Diş Macunu Önerileri

Hassas dişler için özel formüle edilen macunlarda genellikle iki bileşenden biri kullanılır: potasyum nitrat ve kalay florür.

Potasyum nitrat, sıcak veya soğuk içecekler gibi karşılaştığınızda dişlerinizdeki sinirlerin rahatlamasına yardımcı olur. Florür ise, dişin dentin dokusunu korur. 

Hassas dişleriniz varsa nane aromalı diş macunları yerine potasyum nitrat ve stronsiyum klorür içeren macunlar tercih edin. 

Hassas Dişler İçin Diş Macunu

Diş Hassasiyeti Neden Olur? Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer? Hassas Dişler Ve Diş Etleri İçin Macun Önerileri: Sensodyne, İpana

Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti

Diş hassasiyeti için en iyi diş macunu markalarından biri Sensodyne’dir. Tüm Sensodyne diş macunları hassas dişlere özel formüle edilmiştir. Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti macunu da bu seçeneklerden biridir. Diş ve diş etinde koruyucu bir tabaka oluşturarak hem hassas dişleri onarır, hem de plak oluşumunu önler. Günde 2 kez uygulanması önerilir. Dişler ve diş etlerinde hassasiyet sorunu yaşayanlar için idealdir.

Diş Hassasiyeti Neden Olur? Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer? Hassas Dişler Ve Diş Etleri İçin Macun Önerileri: Sensodyne, İpana

Colgate Hassasiyete Pro Çözüm

Colgate Sensitive diş macunlarının beyazlatıcı etkili, günlük onarım, derin temizlik gibi birçok versiyonu vardır. İçeriğindeki potasyum nitrat sayesinde hassas dişleri onarır ve korur. Sodyum florür ve kalay florür içerir. Colgate Hassasiyete Pro-Çözüm Onarım & Önleme diş minesini onarmaya yardımcı olur. Anında rahatlık sunar. Günde 2 kez uygulanması önerilir.

Diş Hassasiyeti Neden Olur? Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer? Hassas Dişler Ve Diş Etleri İçin Macun Önerileri: Sensodyne, İpana

İpana Pro-Sensitive 

İpana Pro Sensitive hassas diş macunu, düzenli kullanımda hassasiyeti azaltır. Çürük ve tartar oluşumunu önler. Florür içeriği ile diş hassasiyetini ortadan kaldırır. Diş yüzeyindeki lekeleri gidermede etkilidir. Günde 2 kez uygulanması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close