Close
Gua Sha Masaj Tekniği Nedir? Gua Sha Nasıl Uygulanır? Gua Sha İle Yüz Masajı

Gua Sha Masaj Tekniği Nedir? Gua Sha Nasıl Uygulanır? Gua Sha İle Yüz Masajı

Gua Sha Masaj Tekniği Nedir? Gua Sha Nasıl Uygulanır? Gua Sha İle Yüz Masajı
Gua Sha Nedir? Gua Sha Nasıl Kullanılır?

Gua Sha Nedir? Gua Sha Masajı Nasıl Yapılır? Gua Sha ile masaj nasıl yapılır? Gua Sha Nasıl Kullanılır? Gua Sha Faydaları Nelerdir? Gua Sha Masaj Tekniği İle Cilt Bakımı…. 

Sağlıklı ve parlak bir cilt görünümüne ne dersiniz? Cilt temizliği ve ardından yapılan yüz masajı ile cildinize bakım yapabilirsiniz. Sabah veya akşam bakım rutininize eklemek isteyeceğiniz bir adım olan yüz masajında Gua Sha ile tanışın.


MASAJ ALETLERİ: Jade Roller, Gua Sha, Foreo…


Uzak Doğu güzellik sırları ve ürünlerine ilgi her geçen gün artıyor. K-Beauty trendleri arasında son dönemde masaj aletleri yerini aldı. Bunlardan biri de Gua Sha Yüz Masaj Tekniği.

Yüz masajları genellikle yüz, boyun ve omuzlardaki basınç noktalarının uyarılmasını içerir. Yüz masajı losyonlar, yağlar veya temizleme balsamları ve roller, gua sha gibi yüz masaj aletleri ile evde yapılabilir.

Yüz masajı, yüz kaslarınızı gevşetirken sağlıklı cildi desteklemeye yardımcı olur. Rahatlatıcı ve gençleştirici bir etkiye sahiptir, daha iyi görünmenize ve hissetmenize yardımcı olur.

Gua Sha Masajı hakkında tüm detaylar! Gua sha kan akışını düzenleyen, cilde dolgunluk kazandıran bir masaj tekniğidir. Sert kasları gevşetmek ve doku drenajın artırmak için kullanılır.

Antik dönemde, Doğu Asya ve Çin tıp dünyasında kullanılmıştır. Günümüzde Gua sha tekniği nedir ve Gua sha masajı nasıl yapılır işte cevapları! 

Gua Sha Masajı (Tekniği) Nedir?

Gua sha hem bir masaj tekniği hem de masajda kullanılan taş için kullanılan ifadedir. Çin’de güzellik yöntemi olarak bilinir. Sadece yüz için değil, tüm vücuda uygulanabilen bir yöntemdir. Antik Çağ’da cilt kızarana kadar uygulandığı biliniyor. Günümüzde ise daha modern bir uygulamaya sahiptir. Cilde daha narin ve hafif baskı uygulayarak Gua Sha masajı yapılır. 

Gua Sha, vücuda faydalı kristallerden üretilen bir taş ile yapılır. Pembe kuvars, kristal kuvars, yeşim taşı veya ametist taşı gibi farklı taşlardan yapılır. Bu taşların cilde farklı farklı etkileri vardır. Gua Sha enerji akışı sağlayan, kan dolaşımını hızlandıran bir uygulamadır. Cildi canlandırır. Kan dolaşımı, lenfatik drenaj ve cilt elastikiyeti iyileştirilirken, kas gerginlikleri ve kırışıklıklar gibi şeyler azaltılır.

Gua sha, cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini vaat eden bir masaj tekniğinde kullanılan alettir. Kan dolaşımını ve lenf düğümlerinin doğal drenajını destekler. Yüz hatlarını şekillendirmeye, kas gerginliğini gidermeye yardımcı olur.

Gua sha, bir masaj aletidir. Çin şifa tekniklerindendir. Gua sha genellikle bir kişinin sırtı, kalçası, boynu, kolları ve bacaklarında yapılır. Son yıllarda ise yüz masaj tekniği olarak kullanılmaktadır.

Genel olarak, gua sha masajı yüz hatlarını şekillendirir, cilt gerginliğini azaltır, kan dolaşımını hızlandırır ve gözenek görünümünü azaltır. Daha parlak ve canlı cilt görünümü sunar.

Gua Sha Nasıl Kullanılır?

Gua sha uygulaması hem yüz de vücut için yapılabilir. Uygun teknikler ve doğru uygulama ile evde siz de güzellik rutininize Gua Sha’yı dahil edebilirsiniz. 

Gua Sha Masaj Tekniği Nedir? Gua Sha Nasıl Uygulanır? Gua Sha İle Yüz Masajı
Gua Sha Nasıl Kullanılır? Gua Sha Masajı Nasıl Yapılır?

Gua Sha Masajı Nasıl Yapılır?

Yüze uygularken temel adımlar yukarı ve dışa doğru hareketlerdir. Cilde masaj yağı sürerek uygulamanız tavsiye edilir. Yine de yağ kullanmadan da bu masajı yapabilirsiniz. Gua sha taşını 45 derecelik bir açıyla tutun. Yüzün merkezinden başlayın. Ortalam 1-3 dakika arası uygulayın. 

Ayrıca diğer birçok masaj aleti veya masaj taşının aksine Gua Sha taşı soğuk olmamalıdır. Soğuk taş ile yapılan uygulama kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu da istenilen kan akışının gerçekleşmesini engeller.

 • Çeneyi şekillendirmek ve jawline etkisi için, taşı çenenizin ortasında çene çizginiz boyunca kulağa doğru hareket ettirin. Yüzün her iki tarafında 3 kez tekrarlayın.
 • Burun bölgesi için, Gua sha taşını burun köprüsüne yerleştirin ve burun kenarlarına doğru hareket ettirin. 3 kez tekrarlayın.
 • Göz çevresindeki şişkinliği azaltmak için, göz çevresine öncesinde yağ veya serum uygulayabilirsiniz. Burun kenarından göz çevresini hizalayın. Şakaklardan saç çizgisine doğru taşı hareket ettirin. Ardından kaş kemiğinden şakak bölgesine doğru uygulayın. Bu hareketleri 3 kere tekrarlayın.
 • Alın bölgesinde gerginliği azaltmak için, alnın ortasından başlayarak saç çizgisine doğru uygulama yapın. 3 kere tekrarlayın. 
 • Lenfatik drenajı desteklemek için, çene bölgesinin ortasından kulağa doğru uygulama yapın. Ardından kulak memesi hizasından boyun bölgesine doğru hareketi devam ettirin. 3 kez tekrarlayın.
 • Boyun bölgesi için, çenenin dış köşesinden boyun kemiğinin hemen üstüne kadar taşı aşağı doğru hareket ettirin. Aynı uygulamayı 3 kez tekrarlayın.

Gua Sha Uygulaması Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

 • Ciltte kızarıklık, güneş yanığı, kesik gibi sorunlar varsa bu tekniği uygulamayın.
 • Ürünü buzdolabında saklamayın.
 • Masaj taşını kullanım sıklığına bağlı olarak haftada 2-3 kez temizleyin ve havlu kağıt ile kurulayın.
 • Sterilize olması için başkasına ait bir masaj aletini kullanmamaya özen gösterin.

Gua Sha Masajı Vücuda Nasıl Uygulanır?

Vücudun meridyenleri boyunca uygulanır. Gua sha tekniği; sırt, boyun, omuzlar ve bazen bacaklarda yapılır. Bu uygulamayı evde yapmak yerine bir güzellik merkezinde yaptırmak daha sağlıklı ve önerilen yöntemdir.

Gua Sha Tekniği Ne Sıklıkla Uygulanmalı?

En iyi sonucu almak için gua sha düzenli olarak uygulanmalıdır. Haftada 2-3 kez uygulamak yeterli olacaktır. İster sabah ister akşam uygulama yapabilirsiniz. 

Gua Sha Masajı Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki kan, sıvı ve enerji akışını uyarır. Gua sha yüzde dolaşımı hızlandırmak ve gerginliği azaltmak için kullanılır.

Facial Gua Sha, yüz kaslarındaki gerilimi azaltmak, kan dolaşımını artırmak ve şişkinliği gidermekte etkili masaj tekniğidir. Kasları saran ancak bazen optimal dolaşımı engelleyebilen bağ dokusu olan fasyanın parçalanmasına yardımcı olur.

Hangi̇ Gua Sha Taşını Tercih Etmelisiniz?

Gua sha taşı işlevine göre farklı şekillerde olabilir. Yüz bölgesinde yanak için yuvarlak kıvrımlı, çene ve kaş kemiği için ise bir kenarı kısa bir kenarı uzun olabilir.

Kristal seçimleri de farklılık gösterebilir. Gua sha masaj aleti; yeşim, ametist, kuvars gibi farklı taşlardan yapılabilir. İşte kullanım amaçlarına göre Gua Sha Masaj Taşları:

Pembe Kuvars Taşı: İnce çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltmak, cilde detoks etkisi yaratmak için kullanılır.

Yeşim Taşı: Ciltte şişkinliği azaltmak, lenfatik drenajı desteklemek için kullanılır. 

Ametist Taşı: Stres ve gerginlikten kaynaklanan kas gerginliğini azaltmak ve gözenekleri sıkılaştırmak için kullanılır. Sivilceye yatkın ciltler için önerilir.

Gua Sha Masajı Yaparken Hangi Yağı Kullanmalı Ve Nasıl Kullanmalı?

 • Badem yağı: Badem yağı, cilt tahrişini azaltır. 
 • E vitamini yağı: Kırışıklık ve renk eşitsizliklerini düzenlemeye yardımcı olur.
 • Jojoba yağı: Cilt bakımında sıkça kullanılır. Sebum üretimini desteklemeye yardımcı olur. Sivilce oluşumunu azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliktedir.
 • Argan yağı: Cildi nemlendirmek ve kırışıklık görünümü azaltmaya yardımcı olur. Cilt lekelenmelerini gidererek cilde aydınlık görünüm kazandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close