Close
Yüz Yogası: Yüz İnceltme ve Zayıflatma Egzersizleri

Yüz Yogası: Yüz İnceltme ve Zayıflatma Egzersizleri

Yüz Yogası: Yüz İnceltme ve Zayıflatma Egzersizleri
Yüz İnceltme Egzersizleri

Yüz Yogası ile Yüz Nasıl İnceltilir? Yüz İnceltme Hareketleri Nelerdir? Yüz Zayıflatma Hareketleri Ne İşe Yarar?

Yüz İnceltme ve Zayıflama Egzersizleri ile yüz hattınızı şekillendirin ve yüz kaslarınızı çalıştırarak fazla yağlardan kurtulun!

Kilo vermek söz konusu olduğunda, bölgesel kilo vermek her zaman zor olmuştur. Özellikle de yanak bölgesindeki fazla yağlar rahatsız edici olabilir. Yüzünüz sürekli tombul ve çeneniz sarmış geliyor olabilir. 

Cildinizi sıkılaştırarak daha genç bir cilt görünümü vadeden yüz yogası egzersizlerini denemenin tam zamanı! İşte hem yüz hattını belirginleştiren hem de yüzü incelten 9 egzersiz!

1. Lion Pose (Aslan Pozu)

Aslan duruşu, tüm yüz kaslarını uyarır ve sıkılaştırır. 

Aslan duruşunu yapmak için, dik oturun. Ağzını aç ve dilini tamamen dışarı çıkar. Şimdi burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan nefes verin. Gözlerinizi parmaklarınızla iyice açın. Beş ila 10 saniye koruyun. Rahatlayın ve seriyi en az 5 kez çoğaltın.

2. Locked Tongue (Dil Kilitleme Pozu)

Yüzü inceltir ve çene hattını şekillendirir. Bununla birlikte yüz kaslarını da sıkılaştırır.

Dil kilitleme pozunu yapmak için, lotus pozisyonunda ellerinizi kucağınıza koyun. Dilinizin ucunu üst damağınıza yerleştirin.Dilinizi bu şekilde tutarak, ağzınızı açın. Kendinizi zorlamadan boğazınızda ve boynunuzda gerginlik hissedene kadar devam etmeniz yeterli olacaktır. Bu egzersizi dört ila beş kez tekrarlayın.

3. Chin Lock (Çene Kilitleme Pozu)

Bu hareket yüzü şekillendirir. Yüz kaslarını güçlendirerek, çene hattı kaslarını yeniden yapılandırır. Çift çene(gıdı) görünümünü azaltmada etkilidir.

Çene kilitleme pozunu yapmak için, lotus pozisyonunda oturun. Derin bir nefes alın. Ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun, omuzlarınızı yukarı kaldırın ve öne doğru eğilin. Çenenizi göğüs kemiklerinizin arasına sıkıca göğsünüze dayayın. Burundan derin nefes alın ve ağızdan verin.

4. Fish Face (Balık Dudak Hareketi)

Yüz ve yanak kaslarını çalıştıran bu hareket selfie çekimlerinde sıkça yaptığınız bir harekettir. 

Balık dudak hareketini yapmak için, yanaklarınızı ve dudaklarınızı bir balık gibi içe doğru çekin. Bir süre bu pozisyonda kalın ve gülümsemeye çalışın. 

5. Mouthwash (Gargara Hareketi)

Gargara hareketi, yanaklardaki kasları güçlendirir ve gıdı oluşmasını engeller. 

Bu hareketi yapmak için, ağzınızı hava ile doldurun. Gargara ile ağzınızı temizlemeye benzer şekilde ağzınızdaki havayı bir sağ yanağınıza dopru alın ve yanağı şişirin. Ardından sol yanağınıza havayı aktarın. 30 saniye hareketi tekrarlayın.

6. Cheek Uplift

Cheek Uplift, elmacık kemikleriniz için mükemmel bir harekettir. Daha genç bir cilt görünümünü destekler.

Bu hareketi yapmak için, olabildiğince gülümseyin. Her iki elinizin işaret ve orta parmağını her iki yanağınıza yerleştirin. Parmaklarınızla yanaklarınızı gözlerinize doğru itin. 3 saniye bu pozda kalın ve sonra bırakın. Egzersizi tekrarlayın.

7. Chin Lift

Çene germe veya kaldırma hareketi olan Chin Lift pozunda, çene ve boyun bölgesi gerilir. Çene hatlarınızın elmacık kemiğinizi vurgulamasına yardımcı olur. 

Çene kaldırma hareketini yapmak için, başınızı tavana doğru kaldırın. Gözleriniz de tavana doğru dikin. Dudaklarınızı tavanı öpmeye çalışır gibi öne doğru uzatın. Bu pozda 3 saniye kalın ve ardından bırakın. Hareketi 5 kez tekrarlayın.

8. Neck Roll (Boyun Döndürme)

Çene ve boyun kaslarını çalıştıran bir egzersizdir. Cildi sıkılaştırır, sarkmaları ve kırışıklıkları azaltır.

Boyun döndürme hareketini yapmak için rahat bir oturuşa geçin. Başlangıç pozu olarak başınızı öne bakacak şekilde tutun. Sağdan sola doğru başınızı dairesel hareketlerle çevirin. Omurganızın dik ve omuzlarınızın rahat olduğundan emin olun. 10 saniye saat yönünde, ardından 10 saniye saat yönünün tersine hareket ettirin. 10 saniye durun ve tekrarlayın. En az 10 tekrar yapın.

9. Lip Pull (Dudak Çekme)

Lip Pull pozu, yüz kaslarını sıkılaştırır ve belirgin bir çene hattı sağlar.

Dudak çekme hareketini yapmak için, alt çenenizi dışarı doğru itin ve  alt dudağınızı olabildiğince yukarı doğru kaldırın. Bunu yaparken çene kaslarında ve çene hattında bir gerginlik hissetmelisiniz. Birkaç saniye bu duruşta kalın, bırakın ve hareketi tekrarlayın.

Yüz Yogasının Faydaları Nelerdir?

Yüz yogasının cilde birçok faydası vardır. Kan akışını hızlandıran yoga, hücreleri besler ve yeniler. Cildi daha nemli ve ışıltılı olmasını sağlar. Ayrıca elastin ve kolajen üretimini de artırıcı etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra yüz hattınız şekillendirmeye ve ciltteki fazla yağların giderilmesini sağlar.


EN İYİ YAĞSIZ NEMLENDİRİCİLER

Günde Kaç Kere Yüz Yogası Yapılmalı?

Uzmanlara göre, yüz yogası günde 1 defa yapılmalıdır. Ayrıca egzersizler düzenli ve ölçülü olmalıdır. Aşırı yüz yogası pozitif etkiden çok negatif etkiye neden olabilir. Aşırı yüz inceltme egzersizi yapılması yüz kaslarını gererek ağrıya neden olabilir. Günlük 10-15 dakikalık seanslar şeklinde yapılması tavsiye edilir. Tekrar sayıları da her hareket için ortalama 5 kezdir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close