Close
Stres Saç Döker Mi? Strese Bağlı Saç Dökülmesi Neden Olur? Stresten Dökülen Saçlar İçin Çözüm Önerileri

Stres Saç Döker Mi? Strese Bağlı Saç Dökülmesi Neden Olur? Stresten Dökülen Saçlar İçin Çözüm Önerileri

Stres Saç Döker Mi? Strese Bağlı Saç Dökülmesi Neden Olur? Stresten Dökülen Saçlar İçin Çözüm Önerileri
Strese Bağlı Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi sorununun temel sebebi stres olabilir mi? 2020 yılını özetleyen kelimelerden biri de ‘stres’. İçinde bulunduğumuz pandemi süreci bir çoğumuzda stresi tetikliyor. Evde kaldığımız bu sürecin belirsizliği, hastalıkla baş etmek ve bunlara bağlı beslenme alışkanlıkları stres seviyesini arttırıyor. 

Peki siz de bu süreçte saç dökülmesi mi yaşıyorsunuz? Bu süreçte strese bağlı saç dökülmeleri oldukça sık rastlanan bir durum. Sabah uyandığınızda yastığınızda gördüğünüz saçlar, tarağınızdaki saç telleri sayısı artıyorsa bunun sebebi stres olabilir.

Covid 19 ile mücadele edilen bu dönemde stres kaynaklı saç dökülmeleri yaşıyorsanız; saçlarınızın dökülmesini önlemek için ipuçları bu yazımızda! 

Stres saç döker mi? Strese bağlı saç dökülmesi neden olur? Stres kaynaklı saç dökülmesi nasıl geçer? Dökülen saçlar tekrar çıkar mı? Stresten dökülen saç geri çıkar mı? Strese bağlı saç dökülmesi belirtileri… Siz de strese bağlı saç dökülmesi hakkında detaylar öğrenmek istiyorsanız, detaylara gelin birlikte bakalım.

Stres Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Stres saç dökülmesini nasıl etkiler? Saçın bir yaşam döngüsü vardır. Bu 4 dört aşamalı bir süreçtir. Bu süreci olumsuz etkileyen etmenlerden biri de strestir.

Anajen, büyüme aşamasıdır (ve iki-altı yıl arasında sürer). Katajen, saç folikülünün küçüldüğü daha kısa aşamadır. Telojen, yaklaşık 100 gün sürebilen statik dönemdir. Bu normal yaşam döngüsüdür ve günlük ortalama 100 saç teli dökülür. Bununla birlikte, artan kortizol seviyeleri anajen ve telojen fazlarını sıkıştırarak daha fazla saç dökülmesine yol açar. Bunun sebebi büyük ölçüde hormonlardır. Özellikle telogen effluvium hormonu, çok sayıda saç kökünü zamanından önce dinlenme aşamasına iter. Ekzojen, folikül saçı döktüğünde ve saç büyümeye başladığında ortaya çıkar.

Stresli olduğumuzda bu doğal süreçlerde aksamalar olabilir. Saçlar incelir, güçsüzleşir ve dökülmeler başlar. Stres, vücudumuzdaki hormon dengesini olumsuz yönde etkiler. 

Saç dökülme sorununuzun stres kaynaklı olup olmadığını öğrenmek için mutlaka bir hekime danışın.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi Türleri Nelerdir?

Saç dökülmelerinin tek sebebi stres değildir. Stresle ilişkili 3 tür saç dökülmesi bulunur. Bunlar; Telogen effluvium, Alopesi areata,Trikotilomani’ dir.

Stres Saç Döker Mi? Strese Bağlı Saç Dökülmesi Neden Olur? Stresten Dökülen Saçlar İçin Çözüm Önerileri

Telogen effluvium, uzayan saç kökleri sayısındaki değişiklik sonucu ortaya çıkar. Bu dökülmeler başın her yerinde görülmeyebilir. Genellikle kafa derisinin ortasına doğru gözlemlenir. İleri derecede olması halinde vücudun kaş ve genital bölgelerinde de dökülmelere sebep olabilir. Saç köklerine kalıcı zarar vermez.

Alopesi areata, bağışıklık sisteminin güçsüz düşmesi ile tetiklenir. Bunu stres de tetikleyebilir. Saçlar bir süre sonra tekrar uzayabilir ve dökülebilir. Her yaştan kadın ve erkekte görülebilir.

Trikotilomani, saç çekme bozukluğudur. Saç derisindeki veya vücuttaki kılı çekme dürtüsüdür. Bu dürtü; strese bağlı tetiklenebilir. Saç, kaş ve kirpiklerin çekilmesi sıkıntı ve odak bozukluğunda stres anlarında gözlemlenir. Genellikle genç yaşlarda görülür. 

Strese Bağlı Saç Dökülmesi Kalıcı Mıdır?

Strese bağlı saç dökülmesi geri çıkar mı? Stresten saç dökülmesi ne kadar sürer? Saç dökülmesinin temel sebebi stres ise, zamanla saçınız tekrar uzayabilir. Yeniden büyüme ve uzama süresi ve oranı her birey için farklılık gösterebilir. 

Ortalama bir bireyde yaklaşık 100.000 saç kökü bulunur. Günde ortalam 100 saç teli dökülmesi normal bir durumdur. Saçlarınız stresten mi dökülüyor anlamak istiyorsanız önceki dönemler ile kıyas yapabilirsiniz. Stres kaynaklı saç dökülmesi sıkça rastlanılan bir durumdur ve önlenebilir.

Stres Kaynaklı Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Strese bağlı saç dökülmelerini geçirmek için alınabilecek birçok önlem vardır. Bunların başında doğru beslenme ve stres yönetimi gelmektedir. Ayrıca saç bakımı ile saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz. 

Beslenme

Sağlıklı ve besleyici yiyecekler, saç sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenme rutininize tüm vitaminleri dahil ederek, saç dökülmelerini önleyebilir ve saçların uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

 • C Vitamini, cildin saç köklerinde bulunan bağ dokusu olan kolajen oluşturmak için gereklidir. Turunçgiller, brokoli, dolmalık biber ve çilek bol miktarda C vitamini içerir.
 • B Vitamini, sağlıklı bir metabolizmanın yanı sıra sağlıklı bir cilt ve saçı destekler. B vitaminleri, koyu yapraklı yeşillikler, fasulye, fındık ve avokado gibi yiyeceklerde bulunur.
 • E Vitamini, sağlıklı bir saç derisine katkıda bulunabilecek güçlü antioksidanlar içerir. E vitamini açısından zengin yiyecekler arasında ıspanak, zeytinyağı, brokoli ve karides bulunur.

Stres Yönetimi

Stres kaynaklı saç dökülmesini önlemenin bir diğer yolu da stres seviyenizi yönetebilmektir. 

Sizin için stres seviyesini azaltan yöntemleri belirleyerek, stresi yönetebilir. Saç dökülmesini azaltabilirsiniz.

İşte deneyebileceğiniz stres yönetimi teknikleri

 • Egzersiz Yapmak: Egzersiz, stresi azaltıcı etkiye sahiptir. Yürüyüş, dans veya fitness yaparak stres seviyenizi azaltabilirsiniz.
 • Meditasyon ve Yoga: Meditasyon ve nefes egzersizleri ile ana odaklanabilir ve vücudunuzu stresten uzaklaştırabilirsiniz.
 • Hobi Edinmek: Zevk aldığınız hobilerle meşgul olmak, stresle savaşmanın harika bir yoludur. 
 • Yazı Yazmak: Her gün duygularınızı bir kaç cümle yazıya dökmek, günlük tutmak stres yönetiminde etkili bir tekniktir.

Saç Bakımı

Saç tipinize uygun ürünler tercih etmelisiniz. Saç bakım serumları, yağları ile saç dökülmelerine karşı saçı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca hindistan cevizi yağı veya badem yağı gibi besleyici doğal yağlar ile saçınızı besleyebilirsiniz. Saç uzatan ve güçlendiren bakım maskeleri kullanabilirsiniz

Saç Dökülmesinin Diğer Yaygın Sebepleri Nelerdir?

Hem erkekler hem de kadınlar yaşamları boyunca saç dökülmesi sorunu yaşayabilir. Saç dökülmesinin sebeplerinden biri stres iken; başka birçok nedenden kaynaklı saç dökülmeleri de mevcuttur. Bunlardan bazıları:

 • Yaşlanma
 • Genetik sebepler
 • Hormonal Değişiklikler
 • Bazı antidepresan ilaçlar
 • Kanser vb kan hastalıkları
 • Yetersiz beslenme
 • Vitamin Eksikliği

Saç dökülmeniz strese bağlıysa, saç kökleriniz kalıcı hasar görmemiştir. Sağlığınıza dikkat ederek ve stresi yöneterek saçınıza sağlığını geri kazandırabilirsiniz.

Saç dökülmesinin sebebini tespit etmek için mutlaka bir hekime danışmayı unutmayın.


STRESİN CİLT VE SAÇ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close