Close
Sırtta Sivilce Neden Çıkar, Nasıl Geçer?

Sırtta Sivilce Neden Çıkar, Nasıl Geçer?

Sırtta Sivilce Neden Çıkar, Nasıl Geçer?
Sırtta Sivilce Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sırtta sivilce oluşumuna dair tüm merak ettikleriniz!

Sırt sivilceleri diğer vücut akneleri gibi rahatsız edici olabilir. Sırt aknesi, sırtta gelişen büyük hassas kistleri içerir. Tıpkı yüz gibi sırt derisinde de yağ bezleri bulunur. Bu bezler sebum salgılar. Sebum bakteri ve ölü hücrelerle birlikte biriktiğinde, iltihaplı gözeneklere yol açabilir. 

Sivilce ve sırt sivilce izlerine sahipseniz ve nedenini merak ediyorsanız, bu yazımız sizler için. İşte Sırtta oluşan sivilce ve izlerin nedenleri, tedavi yöntemleri ve sivilce oluşumunu önlemenin yolları!

Sırt Sivilcesi (Aknesi) Nedir?

Sırt sivilceleri, ciltteki gözeneklerin ölü deri hücreleri ve yağın birikmesi sonucu oluşan vücut sivilceleridir. Yüzümüzde olduğu gibi sırtımızda da ter ve yağ bezleri bulunur. Bu bezler sebum salgılar. Sebum, bakteri ve ölü hücrelerle biriktiğinde gözeneklere dolar ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

Sırtta Sivilce Neden Çıkar?

Sırtta Sivilce Neden Olur? sorusunun cevabı yüz sivilcelerinin oluşma sebebi ile aynıdır.

Aşırı yağ üretimi, ölü deri ve bakteriler vücut sivilcelerini tetikler. Yüzde olduğu gibi sırtımızda da çok sayıda yağ bezi bulunur. Bu da sırtta akne oluşma ihtimalini artırır.

Diğer vücut sivilceleri gibi sırt sivilcelerinin de temel nedeni hijyendir. Sürekli kıyafet giymek, terlemek ve yetersiz bakım gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bunların yanı sıra tükettiğimiz besinler ve ergenlik döneminde hormonal değişimler de sırtta sivilce oluşumuna neden olabilir.

Sırtta Sivilce Nedenleri

 1. Genetik Faktörler
 2. Hormonal değişimler
 3. Terleme
 4. Tıraş veya ağda
 5. Yağlı cilt
 6. Yetersiz temizlik
 7. Stres
 8. Yağlı Besinler ve Süt Ürünleri

Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Beslenme şekli ve bakım rutininizde yağacağınız bazı değişikliklerle sırt sivilcelerinden kurtulabilirsiniz. Bu noktada ilk adım, sırttaki sivilce nedeninin tespit edilmesidir. Ardından gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Sırt aknelerini tedavi etmek için birçok yöntem vardır. Öncelikle vücut bakımına ve temizliğine özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra bakım için tercih edeceğiniz ürünler de sivilceleri gidermede etkili olabilir. Cilt tipinize uygun bakım ürünleri ile akneler tedavi edilebilir.  

Sırtta Sivilce Neden Çıkar, Nasıl Geçer?
Sırttaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Sırt Sivilcelerinden Kurtulma Yöntemleri

 1. Vücut Temizliğine Özen Gösterin. 

Gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan sivilceleri azaltmak için, öncelikle ‘komedojenik olmayan’ ve ‘yağsız’ bakım ürünleri kullanın. Sırtınızı sert fırça veya liflerle yıkamamaya özen gösterin.

BONUS: En İyi Anti Blemish Sabun ve Duş Jelleri

 1. Spor Sonrası Duş Alın.

Özellikle spor sonrası ter ve kir ciltte birikir. Bu da sırtta sivilcelere neden olur. Bu nedenle antrenman sonrası duş almaya özen gösterin. Terli kıyafetlerinizle durmayın. Hemen duş alamıyorsanız,  fazla teri silmek için yağsız bir temizleme mendili kullanın ve ardından kıyafetlerinizi değiştirin.

 1. Uygun pH İçeren Temizleyici Kullanın.

Cildi tahriş etmeden ve soymadan nazikçe temizleyin. pH seviyesi 5.5 olan ürünler tercih edin. Ayrıca günümüzde birçok temizleyici krem ve losyonda bulunan çay ağacı yağı sivilce tedavisinde kullanılabilir.

 1.  Saçınızı Sırtınızdan Uzak Tutun.

Uzun saçlar, sırt bölgesindeki cildin yağ ve kir biriktirmesine neden olabilir. Saçın yağlı olması, kullanılan saç bakım ürünleri de sivilce oluşumunda etkilidir. Bu nedenler saçlarınızı temiz tutmaya özen gösterin. Özellikle sıcak havalarda saçlarınızın sırtınıza değmemesine dikkat edin.

 1. Güneşe Aşırı Maruz Kalmayın.

Güneşin UV ışınları sivilce lekelerine yol açabileceği için güneş koruyucu kullanın. Yağsız ve hafif yapılı ürünler tercih edin.  

 1. Bol Giysiler Tercih Edin.

Dar kıyafetler kiri ve teri cilde hapsedebilir. Cilt nefes alamaz ve akne oluşumunu tetikleyebilir. Sık sık dar giysiler giymek yerine bol ve temiz kıyafetlerle sivilceler tedavi edilebilir. 

 1. Sağlıklı Beslenin.

Sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterin. Rafine şeker ve işlenmiş gıdalardan kaçının. Çünkü yediğiniz besinler vücutta akneye sebep olabilir. Özellikle yağlı ve sivilceye meyilli bir cilt tipine sahipseniz bazı yiyecekler akneyi tetikleyebilir. Ayrıca bol su içmeyi unutmayın.

Sırttaki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Sırttaki sivilce izleri, sivilcelerin ısının etkisi ile kuruması sonucu oluşur. Temelinde cildin hava almaması ve aşırı terleme sivilce oluşumuna ve sonrasında sivilce lekelerine yol açabilir.

Sırttaki sivilce lekeleri vücut bakım ile tedavi edilebilir. Cilt tipine uygun cilt bakım ürünleri tercih edilmelidir. Nemlendirici krem seçerken yağsız ve hafif yapılı ürünler kullanılmalıdır. “benzoil peroksit, retinol, glikolik asit ve çay ağacı yağı içeren duş jelleri veya vücut losyonları kullanılmalıdır. 

Sırt Sivilceleri Nasıl Önlenir?

Sırtta sivilcelerin oluşumunu önlemek için,

 • Uzun süre güneşe maruz kalmayın. Güneşten gelen UV ışınları sivilceyi koyulaştırabilir ve sivilce izlerine neden olabilir. 
 • Yağsız ve komedojenik olmayan cilt bakım ürünleri seçin.
 • Yoğun bir antrenmandan sonra duş alın.
 • Spor kıyafetlerini düzenli olarak temizleyin.
 • Dengeli beslenin.
 • Bol bol su için.
 • Cildinizi düzenli olarak nemlendirin. Hafif ve yağsız ürünler kullanın.
 • Vücut temizliğine özen gösterin.

Yüz ve Vücut Sivilce Bakımı hakkında tüm merak ettikleriniz Shine By Coco’da!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close