Close
Saç Neden Kabarır? Kuru Kabaran Saçlar için Evde Neler Yapılmalı?

Saç Neden Kabarır? Kuru Kabaran Saçlar için Evde Neler Yapılmalı?

Saç Neden Kabarır? Kuru Kabaran Saçlar için Evde Neler Yapılmalı?
Kuru ve Kabaran Saçlar İçin Evde Neler Yapılmalı?

Saç kabarması neden olur? Kabaran saçlar için evde neler yapılabilir? Evde kuru, kabaran ve elektriklenen saçlar için bakım önerileri nelerdir?

Elektriklenen ve Kabaran saçlar canınızı mı sıkıyor? 

Kabarmış saçlar, bakımsız ve sağlıksız bir saç görünümü yaratır. Çoğu zaman sadece kadınların bu konudan şikayetçi olduğunu duyarız. Fakat, saç kabarması erkek ve kadınların ortak problemidir. Kadınlar ve erkekler için saç oldukça önemli bir tamamlayıcıdır. Saçınız kirli, dağınık ve kabarık olduğunda bu durum canımızı sıkabilir. 

Sağlıklı, parlak görünen ve kabarmayan saçlar herkesin hayalidir. Peki saçlar neden kabarır? Çeşitli nedenlerden dolayı saçlar kabarır ve şekil almaz. Özellikle yağmurda kabaran saçlar, duştan sonra kabaran saçlar kadın ve erkeklerin keyfini kaçırır! 

Dolgun ve hacimli saçlar mı kuru kabarık saçlar mı? Tabi ki bakımlı görünen elektriklenmeyen bir görünüm elde etmek hayalimiz. ‘Saç neden kabarır’ sorusunun yanı sıra düzleştirdikten sonra kabaran ve kıvırcık saçların kabarmasının çözümleri de bu yazımızda sizlerle!

Bakımsız ve sağlıksız saçlarla vedalaşın. Saçlarınız elektrikleniyor ve kabarıyorsa, saçların kabarmasını önleminin yollarını sizler için biraraya getirdik.

1. SAÇ NEDEN KABARIR?

Saçların kabarmasının birçok sebebi olabilir. Saç tellerinin yapısı oldukça önemli bir etmendir. Saç telinin inceliği, saç miktarı ve saçın gürlüğü, saçın yumuşaklığı, yıkama suyunun sertliği bu etmenler arasındadır. 

Saç Neden Kabarır? Kuru Kabaran Saçlar için Evde Neler Yapılmalı?

Genellikle nemini kaybeden saçlar kabarır. Nemsizlik ve sebep olduğu kuruluk saçları elektriklendirir. İşlem gören saçlara sahipseniz, sürekli yüksek ısılı maşa ve düzleştirici kullanıyorsanız, saç nemini kaybedebilir. Bunların yanı sıra nemli, rüzgarlı günlerde elektriklenme ve kabarma kötü bir görünüm oluşturabilir.  

Özellikle kuru veya karma saçlarda elektriklenme ve kabarma daha çok görülür. Kıvırcık saç kabarması, kuru yapılı olmalarından kaynaklanmaktadır. Peki kuru kabarık saçlar için ne yapmalı? Saç kabarması nasıl önlenir?

2. SAÇ KABARMASI NASIL ÖNLENİR? KABARAN SAÇLAR İÇİN EVDE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Kuru kabarık saçlar için ne yapmalı? Kıvırcık saç kabarması nasıl önlenir? Banyodan sonra kabaran saçlar için ne yapılmalı? İşte saçların kabarmasını önlemenin yolları:

A. BANYO ESNASINDA KABARAN SAÇLAR İÇİN EVDE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1. Saçlarınızı Doğru Ürünler ile Yıkayın.

Kullandığınız şampuanın içeriğine bakın.Saçların kabarmasını önlemenin yollarından biri de şampuan seçimidir. Kabaran saçlar için sülfat içermeyen, gliserinli şampuanlar tercih edebilirsiniz. Sülfat saçı kurutan bir madde iken, gliserin saçı içten dışa nemlendirir. Saç tipinize özel şampuan kullanmak, ‘Kıvırcık saçların kabarmaması için ne yapılmalı’ sorusunun cevabıdır.

2. Saçlarınızı Aşırı Sıcak Su ile Yıkamayın.

Saç Neden Kabarır? Kuru Kabaran Saçlar için Evde Neler Yapılmalı?

Ayrıca saçlarınızı yıkarken aşırı sıcak su kullanmaktan kaçının. Saç derisi ve saç tellerini kurutan sıcak su, saçların mat ve cansız görünmesine neden olabilir. Ilık su ile duş aldıktan sonra, saçınızı soğuk suya tutarak kabarmasını önleyebilirsiniz.

3. Duşta Saç Bakım Kremi Kullanın.

Kuru ve mat saçlarınız varsa saç bakım kremini duş bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Banyoda saça bir miktar ağırlık veren saç kremleri, kabarmayı ve elektriklenmeyi azaltabilir. Kremi kullanırken saç derisi ve diplerine getirmemeye özen göstermelisiniz. 

B. BANYO SONRASINDA KABARAN SAÇLAR İÇİN EVDE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

1. Saç Bakım Maskesi Uygulayın.

Saçların kabarmasının temel sebebi nemsizliği önlemek için haftada bir kez saç bakım maskesi uygulayın. Saçların kabarmasını önlemenin yollarından biri olan maske ile düzenli kullanımda kurumayı ve kabarmayı engelleyebilirsiniz. Kabaran saçlar için evde çözüm önerilerinden biri de saç bakım maskeleri hazırlamaktır. Bal, hindistan cevizi yağı, yumurta beyazı saçlarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. 

Saç Neden Kabarır? Kuru Kabaran Saçlar için Evde Neler Yapılmalı?

2. Duş Sonrası Saç Serumu Kullanın.

Hem duştan sonra nemli saçlarınıza, hem de gün içerisinde serum kullanabilirsiniz. Elektriklenen ve kabaran saçlarınıza, anında parlaklık ve sakinlik kazandırabilirsiniz. Serumu çantanızda taşıyarak asilelen saç uçlarınıza yedirin ve güne devam edin. Serum kullanırken, saç diplerinize sürmemeye özen göstermelisiniz. 

3. Mikrofiber Havlu Tercih Edin.

Saçınızı sert bir şekilde havlu ile kurutmak ve uzun süre havluyla beklemek saçı kabartabilir. Havlunun saçın nemini almaması için, nazikçe saçın suyunu havlu ile alın ve havluyu sonrasında kullanmayın. Klasik ve özellikle yıpranmış havlular saça zarar verebilir. Mikrofiber havlular tercih ederek, nemin saçta kalmasını sağlayabilirsiniz. Banyodan sonra kabaran saçlara elveda deyin.

4. Saçlarınızı Sık Fırçalar ile Taramayın.

Sık kıllı fırça kullanmak saçınızın daha fazla kabarmasına ve elektriklenmesine yol açabilir. Islak saçı fırçalamadan önce havlu ile suyunu almalısınız. Saç tellerinin kırılmasına ve kopmasına yol açan bu tarama yerine geniş dişli tarakla hafifçe saçlarınızı tarayabilirsiniz.  

5. Kuruturken Dikkat Edin.

Saç Neden Kabarır? Kuru Kabaran Saçlar için Evde Neler Yapılmalı?

Duştan çıktıktan sonra saçınızı kurutma makinesiyle kurutmadan önce havlu ile suyunu alın. Bir süre saçınızın kendi kendine kurumasını bekleyin. Bu sayede banyodan sonra saçın kabarmasını önleyebilirsiniz. ‘Banyodan sonra saç nasıl düz kalır’ sorusunun cevabı ise yine aynı şekilde saçın ıslaklığını havlu ile almak, saçı taramak ve saça nemliyken kullandığınız saç ürününü sürmektir.

Saçlarınız banyo sonrası kuruturken kabarıyorsa sebebi kurutma makinası olabilir. Saç kurutma makinesi hızlı ve yüksek ısı vererek saç tellerindeki nemi alır ve kabarmasına sebep olur. Bu nedenle saçların kabarmasını evde önlemenin yollarından biri de saçları kendi halinde kurumaya bırakmak veya kurutma makinesini dağıtıcı ucu ile kullanmaktır. Maşa, düzleştirici gibi saç şekillendiricileri kullanırken düşük ısıda kullanmaya özen gösterin.

BONUS: Pamuklu Yastık Kılıflarını Tercih Etmeyin.

Duş alıp uyuduktan sonra sabah saçlarınız kabarmış oluyorsa, bunun sebebi yastık kılıfınız olabilir. Pamuklu yastık kılıfları saçın nemini alır. İpek kumaş içeren yastık kılıfları kullanmak veya ipek bir şalı yastığınızın üzerine sermek saçların kabarmasını önlemenin yollarından biridir. 

Kabaran saçlar için evde çözüm önerilerini sizler için listeledik. Kuru, mat veya kıvırcık saç kabarmasını artık nasıl önleyebileceğinizi biliyorsunuz. Siz de artık günün her anında bakımlı, parlak ve elektriklenmeyen saçlarınızla ışıldayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close