Close
Erkek Cilt Bakımı: Yağlı Ciltli Erkekler İçin 5 Bakım Önerisi ve Erkek Bakım Ürünleri

Erkek Cilt Bakımı: Yağlı Ciltli Erkekler İçin 5 Bakım Önerisi ve Erkek Bakım Ürünleri

Erkek Cilt Bakımı: Yağlı Ciltli Erkekler İçin 5 Bakım Önerisi ve Erkek Bakım Ürünleri
Yağlı Ciltli Erkekler İçin Bakım İpuçları ve Ürün Önerileri

Yağlı Ciltli Erkekler İçin Bakım Önerileri! Erkekler İçin Yağlı Ciltlere Uygun Yüz Temizleme Jeli, Yağsız Nemlendirici, Yüz Maskesi Tavsiyeleri!

Cilt bakımı denilince akla her zaman kadınlar gelse de erkekler için de cilt bakımı oldukça önemlidir. Erkek ve kadınlar farklı cilt yapısına sahip olsa da yaşadıkları cilt sorunları benzerlik gösterir. Bu sorunlardan biri de Yağlı Cilttir.

Yağlı cilt, sadece kadınlar için değil erkekler için de bir sorun haline gelebilir. Erkek cildi kadın cildine göre daha kalındır. Bu da sebum(yağ) üretiminin daha fazla olmasına sebep olur. 

Parlak ve bakımsız bir görünüme sebep olan yağlı cilt, sivilce başta olmak üzere farklı cilt sorunlarına da yol açar. Yağlı ve akneli cilde sahip erkeklerde yaşlanma belirtileri daha geç ortaya çıkar ve cilt kurumaz.

Yağlı ciltte tıkanmış gözenekler ve sivilceler can sıkıcı hale gelebilir. Yine de ciltteki yağ üretimini dengeleyerek, cilt parlamalarının önüne geçebilirsiniz. Cildinin genç, sağlıklı ve kusursuz görünmesine yardımcı olacak Yağlı Ciltler İçin Bakım İpuçları ve Erkek Bakım Ürünleri!

Yağlı Ciltli Erkekler İçin Bakım İpuçları

Clinique For Men Face Wash

1.  Yüzünüzü Günde İki Kez Yıkayın. 

Cilt tipinize uygun yüz yıkama jeli tercih edin. Sert sabunlar ile yüzünüzü yıkamamaya özen gösterin. Sabun, cildi fazla yağdan arındırırken iyi yağ tabakasını da temizler. Bu nedenle mümkün olduğunca sabun kullanmayın. Yağlı ciltler için tasarlanmış yüz bakım jelleri ve sabunları kullanın.

Erkekler İçin Yüz Yıkama Jeli Önerisi: Clinique for Men Yüz Temizleme Jeli

Erkek Cilt Bakımı: Yağlı Ciltli Erkekler İçin 5 Bakım Önerisi ve Erkek Bakım Ürünleri

2. Tonik İle Cilt Bakımını Destekleyin.

Tonik, yağlı ciltler için ideal ürünlerden biridir. Yağlı bir cilde sahipseniz, tonik kullanarak ciltteki yağ birikimini azaltabilirsiniz. Tonik seçerken, cildi kuru ve tahriş eden alkol gibi maddeler içermeyen doğal ürünler almaya özen gösterin. Salisilik bazlı bir tonik, sivilceyle savaşan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici sürmeden önce uygulayın.

Erkekler İçin Tonik Önerisi: Kiehl’s Oil Eliminator Tonik

Erkek Cilt Bakımı: Yağlı Ciltli Erkekler İçin 5 Bakım Önerisi ve Erkek Bakım Ürünleri

3. Haftada Bir Kez Peeling Yapın.

Yağlı cildin sorunlarından biri de geniş gözeneklerdir. Bu nedenle bakım rutininizde gözenek sıkılaştırıcı ürünler tercih edin. Ciltte yağ dengesini sağlamak için haftada bir yüz peeling yapabilir ve gözeneklerde biriken kir ve yağdan cildi arındırabilirsiniz. Ayrıca maske veya serum da istediğiniz mat ve parlamayan cilt görünümünde size yardımcı olacaktır.

Erkekler İçin Peeling Önerisi: Tom Ford For Men Exfoliating Energy Scrub

Erkek Cilt Bakımı: Yağlı Ciltli Erkekler İçin 5 Bakım Önerisi ve Erkek Bakım Ürünleri

4. Cildinizi Her Gün Nemlendirin.

Her cilt tipi gibi yağlı ciltler de neme ihtiyaç duyar. Yağlı ciltli erkekler, yağsız nemlendiriciler tercih etmelidir. Hafif yapılı ve yüzde yağlı his bırakmayan ürünler kullanmalıdır. Yağlı cildiniz varsa yağsız, hafif su bazlı nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Bu nemlendiriciler, cilde nem verirken, gözenekleri tıkamaz ve ciltte parlamaya neden olmaz. 

Erkekler İçin Nemlendirici Önerisi: Kiehl’s Men Nemlendirici

Erkek Cilt Bakımı: Yağlı Ciltli Erkekler İçin 5 Bakım Önerisi ve Erkek Bakım Ürünleri

5. Haftada Bir Kez Yüz Maskesi Kullanın.

Yağlı cilt bakım ipuçlarından biri de erkek yüz maskesi kullanmaktır. Gözenekleri derinlemesine temizleyen, sivilce oluşumunu önleyen kil maskeleri yağlı ciltler için ideal bir bakım ürünüdür. Aktif kömür, kaolin kili ve diğer doğal içeriklere sahip bir maske tercih edin. Bakterileri, toksinleri ve fazla yağı nazikçe ve etkili bir şekilde temizlerken, cildi tahriş etmez.

Erkekler İçin Yüz Maskesi Önerisi: L’Oreal Men Expert Clay Mask

Erkekler İçin Yağlı Cilt Bakım Önerileri

Ayrıca Yağlı Cilde Sahipseniz,

  • Sıcak suda banyo yapmaktan kaçının.
  • Hafif, yağlı olmayan bir losyon kullanın.
  • Cildinizin koruyucu katmanına zarar verebileceği ve dehidrasyona neden olabileceği için yüzünüzü çok sert veya haftada bir defadan fazla ovalamaktan kaçının.
  • Akneden kaçınmak için komedojenik olmayan ürünler kullanın.
  • Yeşil sebzeler ve turunçgiller gibi C vitamini açısından zengin yiyecekler yiyin.
  • Yüzünüzü yıkadıktan sonra düzenli olarak toner kullanın.
  • Haftada bir kez kil maskeleri uygulayın.
  • Dışarıda çok uzun süre kaldığınızda, fazla yağı silmek için bir kurutma kağıdı kullanabilirsiniz.

Erkeklerde Yağlı Cildin Sebepleri Nelerdir?

Yağlı cilt birçok faktörden kaynaklanabilir. Hormonlardan çevresel faktörlere yağlı cildin temel sebepleri:

1. DHT Hormonu :Dihidrotestosteron, erkeklerde yağlı cilde neden olabilir. Bu hormon yağ bezlerinin  daha fazla sebum (yağ) üretmesine yol açar.

2. Yaş: Cilt yaşlandıkça daha az sebum üretir. Yaşlanan cilt, kolajen gibi proteinleri kaybeder ve yağ bezleri yavaşlar. Bu nedenle cildi yaşlanan birçok kişinin cildi kurur.

3. UV Işınları: Cildinizi yaşlandırmanın ve cilt kanseri riskini artırmanın yanı sıra, UV ışınlarına aşırı maruz kalmak cildinizin yağ üretimini de artırabilir. Güneş kremi kullanmamak cildinizi kurutarak daha fazla sebum üretimine neden olabilir. 

4. Hava Koşulları: Hava koşullarındaki değişiklikler, cilt tipiniz üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir. Nem oranı yüksek yerlerde kalırsanız, cildiniz yağlı olabilir. Sıcak ve nemli hava, cildinizin yağ üretiminin derecesini artırır.

5. Yanlış Cilt Bakım Ürünleri: Yağlı cilt, cilt tipinize uygun olmayan ürünler kullanmanız sonucu da ortaya çıkabilir. Bu nedenle cilt tipiniz ve cilt endişenizi göz önünde bulundurarak cildinize bakım yapmalısınız. Örneğin, kuru bir cildiniz varsa, hafif nemlendiriciler ve jel bazlı temizleyiciler kullanmalısınız.

6.Aşırı Bakım: Gereğinden fazla cilt bakımı da cildin yağlanmasında etkilidir. Yüzü sık sık yıkamak, peeling yapmak cildin daha fazla sebum üretmesine yol açabilir. 

Erkek ve Kadın Cildi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Erkekler ve kadınlar farklı cilt yapısına sahiptir. Testosteron adı verilen hormon, erkek cildinin erkeksi özelliklerini belirleyerek kadın cildine farklı bir yapı kazandırır. Genel olarak erkek cildi daha kalın ve daha yağlıdır.

Erkekler daha büyük yağ bezlerine ve genişlemiş gözeneklere sahiptir. Yani sebum üretimi erkeklerde kadınlara göre iki kat fazladır. Bu nedenle, erkekler daha yağlı bir cilde sahip olma eğilimindedir.

Erkek ve Kadın Cildi Arasındaki Farklar hakkında detaylı bilgi için yazımıza göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close