Close
En İyi 5 C Vitamini Serumu: C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

En İyi 5 C Vitamini Serumu: C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Koyu lekeler, yaşlanma belirtileri, cilt donukluğu veya hiperpigmentasyon gibi cilt sorunları ile uğraşıyorsanız, C Vitamini Serumu ile tanışın!

En İyi 5 C Vitamini Serumu: C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
C Vitamini Serumu Faydaları ve Kullanımı

C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? C Vitamini Yüz Serumu Nasıl Kullanılır? En İyi C Vitamini Serumu Önerileri ile parlak ve genç cilt görünümüne kavuşun…

Pürüzsüz, parlak ve daha genç görünen bir cilt için cilt bakım ürünlerine yöneliriz. İşte bu bakım ürünlerinden biri de Vitamin C serumlarıdır. Cilt bakımında anti-aging etkili bileşen olan C vitamini içeren bu serumlar, cilt tonu eşitsizliğinden kırışıklıklara, koyu lekelerden donukluğa birçok cilt sorununda etkilidir.

C Vitamini Serumu kullananlar, ışıltılı, genç ve sıkı bir cilt görünümüne sahip olabilir. Kırışıklık görünümünün giderilmesinde etkili bu ürünler, cildin kolajen üretimini destekler ve cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı olur. 

Peki, siz de bu cilt bakım serumunun size daha parlak, pürüzsüz ve genç görünen bir cilt sağlamaya nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyorsanız, C Vitamini Serumu Yararları ve En İyi C Vitamini Yüz Serumu Önerilerimize göz atın.

C Vitamini Serumu Nedir?

C vitamini, kozmetik dünyasında kullanılan yaşlanma karşıtı bileşenlerden biridir. Pürüzsüz ve ışıltılı bir cilt görünümüne yardımcı olan vitamin C, birçok cilt bakım ürününde kullanılır. Bunlardan biri de C vitaminli serumdur.

C vitamini, antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, bu serbest radikallere elektron “vererek” sağlıklı cilt hücrelerini korur ve zararsız hale getirir.

C vitamini serumu, C vitamini bileşeni içeren bir cilt bakım ürünüdür. Sıvı veya jel formdadır. Topikal olarak cilde uygulanır. Vitamin C serumu, sıkılaştırma, parlatma ve kolajen artırma özellikleri ile ön plana çıkar.

Bakım rutininize vitamin C serum eklemenizin, cildinize faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar?

C Vitaminin Cilde Etkileri Nelerdir?  C vitamini, her vitaminde olduğu gibi doğru kullanım şekli ve doğru ölçüde uygulandığında etkilidir. Cildin parlak görünmesini ve yaşlanma belirtilerini azaltmayı sağlayan bu vitamin, cilt bakımında genellikle L-Askorbik Asit formunda bulunur. Topikal bir antioksidandır. C vitamini tüm cilt tipleri için uygundur.

C Vitamini Serumu Faydaları

 • İnce çizgi, kırışıklık ve kaz ayağı gibi yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Kolajen üretimini artırır.
 • Cildin daha aydınlık ve parlak görünmesini sağlar. 
 • Cilt tonunu eşitleyerek hiperpigmentasyonu azaltır.
 • Cildi, SPF ile kullanıldığında güneş ışınlarına karşı korur.
 • Cilt elastikiyetini artırır ve daha genç cilt görünümü sağlar.
 • Cildi nemlendirir. Cilt üzerinde nem kaybını azaltır.
 • Göz altı halkalarının görünümünü azaltır. Bu serumlar, göz altı bölgesine uygulandığında, dolgunluk ve nemlendirme sağlar. 

Yukarıdaki faydaları görebilmek doğru oranda bileşime sahip C vitamini serumlarını tercih etmelisiniz.

Kimler C Vitamini Serumu Kullanmalıdır?

En İyi 5 C Vitamini Serumu: C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

C vitamini (L-askorbik asit), güçlü bir antioksidandır. Cilt bakımında popüler bir bileşen olan bu vitamin, tüm cilt tipleri için uygundur.

C vitamini serumu cildi kuruluk, düzensiz cilt tonu, güneş yanığı, hiperpigmentasyon, kırışıklık gibi birçok cilt sorununda etkilidir. Hem cildi koruma hem de iyileştirme özelliğine sahiptir. Cilt lekeleri, ince çizgi, kırışıklık gibi cilt sorunları olan bireyler için uygundur.

C Vitamini Serumunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Vitamin C serumu tercih ederken içeriğine dikkat etmelisiniz. 

 • Her yeni üründe olduğu gibi kullanmadan önce mutlaka yama testi yapın. Nadir olarak kızarıklık, kuruluk gibi yan etkiler gözlemlenebilir. 
 • L-askorbik asit formu olmasına özen gösterin. C vitamini, içerik etiketinde birkaç farklı şekilde görülebilir. Askorbik asit en etkili formudur.
 • İçindekiler kısmında E vitamini ve ferulik asit arayın. E vitamini cilt korumasını ve c vitamininin etkisini arttırır. Ferulik asit cilt tahrişini azaltır.
 • Ürünün konsantrasyon seviyesi %10-20 olmalıdır. %20’nin üzerinde ciltte tahrişe neden olabilir. 
 • Ürünü üzerinde yazan talimatlara göre saklayın.
 • Genellikle bu serumlar sarı renktedir. Koyulaşma olması durumunda ürünü kullanmayı bırakın.

En İyi C Vitamini Serumu Önerileri

En İyi 5 C Vitamini Serumu: C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

1. SkinCeuticals C E Ferulic Serum

SkinCeuticals serum, yüksek etkili üçlü antioksidan formülü ile 8 kat çevre koruması sağlar. %15 C vitamini, % 1 E vitamini ve % 0,5 ferulik asit içeriği ile cilt hasarlarını, ince çizgi ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Normal, kuru ve hassas ciltler için idealdir. Güneş kremi ile birlikte kullanılabilir.

En İyi 5 C Vitamini Serumu: C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

2. La Roche Posay Saf C Vitamini Işıltı Veren Antioksidan Serum

La Roche Posay serum, saf C vitamini, salisilik asit ve neurosensine içeren formülü ile hassas ciltlere ışıltı verir. Cilde anında parlaklık, nem ve yumuşaklık sağlar. İnce çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltan mükemmel bir yaşlanma karşıtı serumdur. Cilt tonu ve dokusunu eşitler. Hassas ciltlere kaybettiği ışıltıyı geri kazandırır. Sabahları yüze uygulanmalıdır. SPF 15 ve daha üzeri güneş koruyucu ürünlerle birlikte kullanılmalıdır. Göz çevresi ile temasından kaçınılmalıdır.

En İyi 5 C Vitamini Serumu: C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

3. Drunk Elephant C-Firma Day Serum

Parlak, sıkı ve pürüzsüz bir cilt görünümü sağlayan gündüz C vitamini serumudur. % 15 L-Askorbik Asit ve Ferulik Asit ve% 1 E Vitamininden oluşan güçlü antioksidan kompleksine sahiptir. Kirlilik ve diğer çevresel stres faktörlerinden kaynaklanan yaşlanma belirtilerini gözle görülür şekilde azaltır. pH düzeyi 3.3 olan serum, 72 saate kadar ciltte aktif kalır. Tüm cilt tipleri için uygundur. Sabahları temiz cilde uygulanabilir. Güneş koruyucu bir ürünle kullanılması tavsiye edilir. İnce çizgi, kırışıklık, donukluğu giderir. Parlak ve yenilenmiş cilt görünümü sağlar.

En İyi 5 C Vitamini Serumu: C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

4. Ole Henriksen Banana Bright™ Vitamin C Serum

Hafif yapılı bu serum, %15 C vitamini, %5 Polihidroksi asit ve hyaluronik asit içeren güçlü, yaşlanma belirtilerinde etkili bir serumdur. PHA’lar sayesinde soyma yöntemi ile cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Cilde anında parlaklık ve dolgunluk kazandırır. Koyu leke, gözenek ve kırışıklık görünümünü azaltır. Nemlendirici özelliği ile cildin nem bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur. Cildi kirliliğe karşı korur. 

En İyi 5 C Vitamini Serumu: C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

5. Kiehl’s Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate 12.5% Vitamin C

Hem gündüz hem gece kullanabileceğiniz Kiehl’s Vitamin C yüz serumu, ince çizgi ve kırışıklık görünümü azaltır. Bu serum, C vitamini ve hyaluronik asit ile formüle edilmiştir. %10 üzerinde içerdiği C vitamini sayesinde cilt dokusunun görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Hyaluronik asit içeriği ile cildi pürüzsüzleştirir. Tüm cilt tipleri için uygundur.

En İyi 5 C Vitamini Serumu: C Vitamini Serumu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

BONUS: Sunday Riley C.E.O. 15% Vitamin C Brightening Serum

Gözenek ve koyu lekelerin görünümünü azaltan Sunday Riley Serum, cilt tarafından hızla emilerek genç ve ışıltılı bir cilt sunar. İçeriğindeki %15 C vitamini sayesinde yaşlanma belirtilerini giderir ve cildi aydınlatır. Kuru ciltten yağlı cilde tüm cilt tipleri için idealdir. Koyu leke, yaşlanma belirtileri ve donuk cilt görünümünü hedefler. Daha sıkı ve nemli görünen bir cilt sağlar.

C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır?

C vitamini serumu kullanmadan önce olası yan etkilerin önüne geçmek için yapma testi yapmalısınız. Bunun için kolunuzun küçük bir alanına az miktarda ürün uygulayın. 24 saat bekleyin. Herhangi bir yan etki olmaması durumda ürünü yüzünüze uygulayabilirsiniz. Kızarıklık, tahriş gibi durumlarda ürün kullanmayı bırakın.

C vitamini serumu, genellikle günde bir veya iki kez uygulanır. C vitamini serumu uygulamak için en iyi zaman sabahtır. UV ışınlarından gün boyunca cildi korur. Temiz cilde uygulanmalıdır. Bu serumu nemlendiriciden önce sabah ve akşam kullanmanızı öneririz. Cilt bakımında uygulanış sırası temizleyici ve tonik sonrası, nemlendirici öncesi şeklindedir.

Cildinizi temizledikten sonra, birkaç damla serumu yüzünüze uygulayın. Masaj yaparak cildinize yayın. Ardından nemlendirici kreminizi uygulayın. Serumu sabah kullandıysanız, güneş kremi uygulamayı unutmayın. Kullandığınız ürünün kullanım talimatlarını mutlaka okuyun.

Kullandığınızın ürünün saklama koşulları ve son kullanım tarihini kontrol edin. Serumu nemden uzak serin ve karanlık bir yerde saklayın. Açıldıktan altı aydan fazla kullanmamaya özen gösterin.

C Vitamini Serumu Yan Etkileri Nelerdir?

C vitamini, genellikle cilt tarafından tolere edilen bir bileşendir. Bazı durumlarda nadir de olsa yan etkiye sebep olabilir. Bu nedenle uygulama öncesi yama testi yapmalısınız.

C vitamininin güçlü formları bazen hassas ciltlerde tahriş ve kaşıntıya sebep olabilir. Cildiniz hassas ise, askorbik asit içeren ürünler kullanmaktan kaçının. Magnezyum askorbil fosfat içeren serumlar daha az tahriş etme olasılığına sahiptir. Ayrıca göz çevresi serumlarında da kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Herhangi bir cilt bakımı ürünü kullanımda olduğu gibi C vitamini serumu kullanmadan önce de bir dermatoloğa danışmanızı öneririz. Bu sayede olası yan etkilerin önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close