Close
Erkek Saçı Nasıl Kesilir? Evde Makine İle Erkek Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Erkek Saçı Nasıl Kesilir? Evde Makine İle Erkek Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Erkek Saçı Nasıl Kesilir? Evde Makine İle Erkek Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Evde Erkek Saçı Nasıl Kesilir? Evde Saç Nasıl Kesilir? Erkek Saç Kesimi Nasıl Yapılır? Saç Nasıl Kesilir? Makine İle 3 Numara Saç Nasıl Kesilir?

Son dönemlerde evde saç kesme oranları oldukça artış gösterdi. Pandemi ile beraber berberlerin kapanması ile ‘Evde Saç Nasıl Kesilir?’ sorusu Google’da en çok aratılan konulardan biri haline geldi.

2020 tüm dünya için oldukça farklı bir yıl oldu. Bu yıl ile birlikte artık birçok şeyi evde yapmak durumunda kaldık. Bunlardan biri de evde saç kesmek. Evde de olsak kendimizi daha iyi hissetmek için bakıma daha çok önem vermeye başladık. 

Kuaförlerin kapatılması kadınları etkilediği gibi berberlerin kapatılması da erkekleri oldukça etkiledi. Bu yazımızda Evde Erkek Saçı Nasıl Kesilir? Erkekler İçin Makine İle Saç Kesme Adımlarına yer verdik.

Saçını evde kesmeyi deneyecek erkekler veya erkek arkadaşının, eşinin saçını kesmeye hazırlanan kadınlar için, Evde Erkek Saçı Nasıl Kesilir? konusuna dair detaylar ve ipuçları !

Evde Erkeklerin Saçı Nasıl Kesilir?

1. Saçı Yıkayın.

Temiz saç, saç kesimini kolaylaştırır. Saçınızı yıkadıktan sonra tarayın ve kurutun. Islak saçı kestiğinizde saçınız kuruyunca daha farklı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu konuda deneyimli iseniz ıslak saçla da kesim yapabilirsiniz.

2. Saç Kesimini Banyoda Yapın ve Ayna Kullanın.

Saçınızı kız arkadaşınız ve kendiniz kesiyor olabilirsiniz. Yine de her zaman ayna olan bir yerde saçları kesmeye özen gösterin. Hatta hem saçların önünü hem de ense kısmını görebileceğiniz iki aynaya sahipseniz bu çok daha iyi olacaktır. duvar aynası veya el aynası tercih edebilirsiniz. Ayrıca üzerinize saç gelmemesi için bir önlük; yere de bir örtü sermenizi öneririz.

3. Saç Stilinizi Belirleyin.

Bu saç kesiminin en önemli adımlarından biridir. İstediğiniz saç modelini belirledikten sonra birkaç video izlemenizi öneririz. Bu şekilde makas veya saç kesme makinesini daha profesyonelce kullanabilirsiniz.

4. Kesim İçin Saç Aletlerini Hazırlayın.

Saç stilini belirledikten sonra saç kesimine başlayabilirsiniz. Makas, tarak ve tıraş makinesine ihtiyacınız olacak. Öncelikle favorileri ve saçın arka kısmını kesin. Aşağıdan yukarı doğru ilerleyin. Ense için makas yerine makine daha iyi bir tercih olacaktır. Yanlar için önce daha büyük numara kullanın daha sonra daha küçük numaralı başlık ile üzerinden geçin. Favorileri saç kesiminin son adımında da yapabilirsiniz.

5. Saçı Üst Kısımlarını Kesin.

Saçın arka ve yanlarını kestikten sonra başınızı ıslatın. Üst kısımdaki saçları önce elinizle düzeltin. Makas ve tarak yardımıyla kesin. Saçınızı kesecek kadar keskin olmadıkları için ev makası tercih etmeyin. Saç çizgisine paralel olacak şekilde başınızın üstünden saçlarını kesin. Asker tıraşı da denilen Buzzcut yöntemini tercih ediyorsanız, işiniz oldukça basit. Saçınızı 3 numaraya kesecekseniz, makas yerine tıraş makinesi sizin için yeterli olacaktır. 3 numara başlığı makineye taktıktan sonra, saç çizgisinden arkaya doğru makineyi hareket ettirin. 

6. Saçınızı Düzeltin.

Kesimi tamamladıktan sonra, saçın eşit kesildiğinden emin olmak için ayna kullanın. Saç kesme makinesi ile favorilerinizi isterseniz bu adımda da düzeltebilirsiniz. Aynı uzunlukla olduğunu anlamak için elmacık kemiklerinin bittiği noktaya bakabilirsiniz.

Evde Saç Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle de saçınızı kendiniz kesecekseniz işte Kendi Saçını Kesmek İçin İpuçları:

 • Kendi saçınızı kesmeye alışkın değilseniz,saçı keserken kontrollü ve yavaş hareket edin.
 • Baskın olarak kullandığınız elinizle kesim işlemini yapın.
 • Saçı uzama şekline ve yönüne göre kesin.
 • Saç makinesini ara ara temizleyin.
 • Saç kesme makinesi en iyi şekilde kuru saçta çalışır. 
 • Elektrikli saç kesme aletinin suyla temasından kaçının.
 • Saç derisinde yara, ben veya sivilce olan bölgeye makine ile kesme işlemi uygulamayın.

Evde Saç Kesmek İçin Gerekli Malzemeler 

 • Saç Makası
 • Saç Kesme Makinesi
 • Tarak
 • Ayna

Saç Kesme Makinesi Numaraları

Çoğu saç kesme aleti 1’den 12’ye kadar tarak numarasına sahiptir. Saçın uzunluğunu ayarlamanıza yarayan bu numaralarda, numara küçüldükçe saç da kısalır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close