Close
Rustik Dekorasyon Nedir? Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir? Rustik Ev Dekorasyon Fikirleri

Rustik Dekorasyon Nedir? Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir? Rustik Ev Dekorasyon Fikirleri

Çiftlik evi veya kırsal evlerin cazibesini tanımlayan kelime: ‘Rustik Dekorasyon’. Peki Rustik Dekor Nedir? 

Doğal ve sofistike, iddiasız ve çevreye uyumlu bir görünümdür. Rustik Dekorasyon rahat, geleneksel ve samimi bir duruş sergiler. Nötr ve doğal tonların, ahşap, mermer ve taşlarla bir araya gelmesiyle oluşur. Tabi ki sadece kır evlerinde değil bu tarzı şehir evlerinde yansıtmak da mümkün! Peki nasıl?

Rustik Dekorasyon ile nasıl hem zevkli, hem doğal, hem de sofistike bir görünüm yaratabiliriz? Rustik bir ev için illa bir taş veya ahşap eve ihtiyacınız yok. Doğal ve organik kelimelerini vurgulayarak siz de şehir hayatında hayal ettiğiniz rustik iç dekorasyonu sağlayabilirsiniz. 

Odun, hasır ve ahşap detaylar ile ön plana çıkan Rustik Dekorasyon ve Öne Çıkan Özellikleri!

Rustik Dekorasyon(Tasarım) Nedir?

Rustik, doğal, eskitilmiş tarzdır. Çiftlik evi, Toskana evleri veya kıyı evleri genellikle rustik olarak tanımlanır. Modern ve çağdaş detaylardan uzak geleneksel bir tarzdır.

Rustik mekanların ortak noktası ahşap, taş ve organik elementlerin kullanımıdır. Rahat bir atmosfer sunar ve doğal görünümlüdür. Bej, kahverengi ve gibi gibi doğal ve nötr renkler Rustik Dekorasyonun tamamlayıcısıdır. Sıcak tonlar da oldukça tercih edilir.

Çok yönlü bir tasarım stili olan Rustik Dekorasyon, oturma odasından banyoya evin tüm iç mekanlarında kullanılır. Özellikle Avrupa’da kırsal bölgelerde sıkça tercih edilir.

Rustik Dekorasyonun Öne Çıkan Özellikleri

Rustik Dekorasyon Nedir? Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir? Rustik Ev Dekorasyon Fikirleri

Rustik Dekorasyonun öne çıkan en önemli özellik, kullanılan dokulardır. Doğal malzemelerle oluşturulan rustik dekorlarda dokular oldukça önemlidir. Ahşap parkeler, taş şömineler, suni hayvan postları ve kilimler rustik dekorun ana unsurlarıdır.

Ahşap, rustik bir evin olmazsa olmazıdır. Gerçek ve yıpranmış ahşap, rustik kır evlerinin dekoruna kusursuz uyum sağlar. Bu malzemeler tasarımın temel malzemelerindendir. Yapılan tasarımın öne çıkan özelliği kullanılan ahşaptır.

Rustik dekor benzersiz parçalardan oluşur. Çoğunlukla el yapımı parçalar tercih edilir. Bu da eve bir karakter katar. Ayrıca Rustik tasarımda öne çıkan kullanılan malzemelerdir. Modern dokunuşlardan uzaktır.

Rustik Ev Dekorasyonu İçin Öneriler

Doğadaki ham maddelerin bir araya gelmesi ile oluşan Rustik dekorasyonu, evinizde hissetmenizi sağlayacak Öneriler:

  1. Boyanmış, verniklenmiş ahşap bir parça kullanın. Masa veya orta sehpa bu noktada doğru tercih olcaktır. Antika objelerle tarzı tamamlayın.
  2. Rustik bir atmosfer için, deri mobilyalar tercih edin. 
  3. Evinizde mermer, seramik ve taş görünümlü detaylara yer verin. Seramik vazo, mermer sehpa, taş görünümlü şömine ile bu görünümü  yaratabilirsiniz.
  4. Ağaç dalları veya odun parçalarını dekor olarak kullanın.
  5. Renkli kilimler ile şömine alanını dekore edin. 
  6. Parkelerde doğal taş veya ahşap kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close