Close
Highlighter Nasıl Sürülür? Toz, Krem, Likit Highlighter Nasıl Kullanılır?

Highlighter Nasıl Sürülür? Toz, Krem, Likit Highlighter Nasıl Kullanılır?

Highlighter Nasıl Sürülür? Toz, Krem, Likit Highlighter Nasıl Kullanılır?

Highlighter Nedir?

Highlighter veya aydınlatıcı, yüzü aydınlatarak daha parlak ve sağlıklı görünüm sağlayan makyaj ürünüdür. Highlighter likit, krem,stick veya toz formda olabilir. Yüzde elmacık kemikleri, çene kemiği, kaş gibi bölgeleri ön plana çıkarmak için tercih edilir. Işığı yansıtarak parlak bir cilt görünümü sağlar. 

Işığı yansıtan bu makyaj ürünü, elmacık kemiklerini belirginleştirirken teni daha canlı, parlak ve nemli göstermeye yardımcı olur. Donuk veya cansız cilt görünümünü anında doğal vurgularla giderir.

Highlighter Nereye Sürülür?

Highlight uygulaması, yüze aydınlık ve parlak bir görünüm vermektir. Yüze ışığın vurduğu bölgeleri daha belirgin hale getirmeyi sağlar. Peki yüze doğal bir ışıltı veren highlighter nereye uygulanmalı? Aydınlatıcı, yüzün yüksek noktalarına yani ışığın ilk geldiği yerlere uygulanır. 

Yüzde elmacık kemiği, kaş üstü, çene ucu ve burun kemiğine highlighter uygulayabilirsiniz. Dudakları daha dolgun göstermek için üst dudak çizgisine aydınlatıcı sürebilirsiniz. Rujunuzu sürdükten sonra dudağınızın tam ortasına da highlighter uygulamayı unutmayın. Ayrıca göz pınarına aydınlatıcı uygulayarak, gözlerinizi daha büyük gösterebilirsiniz. Highlighter kullanarak, daha keskin görünen elmacık kemikleri, daha dolgun görünen dudaklar, daha parlak görünen gözler ve daha dar görünen bir burun yaratabilirsiniz.

Highlighter Nasıl Sürülür?

Highlighter uygulaması, cilt tipine göre farklı formlarda ürünlerle yapılır. Highlighter’lar üç temel formda bulunur. Bunlar likit, toz ve krem formlu aydınlatıcılardır. Toz aydınlatıcılar biraz daha fazla pigment kazanımı sağlar, kolayca sürülür ve yağlı ciltler için idealdir. Krem veya sıvı aydınlatıcılar daha şeffaftır, karma veya kuru cilt tipleri için mükemmeldir. 

Cilt tipinize ve istediğiniz cilt görünümüne bağlı olarak, siz de evde bir profesyonel gibi aydınlatıcı uygulayabilirsiniz. İşte aydınlatıcı çeşitleri ve uygulanma şekilleri:

Likit Aydınlatıcı Nasıl Sürülür?

Likit Highlighter, parlak ve ıslak cilt makyajı için idealdir. Bu aydınlatıcıyı parmak uçlarınızla rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Özellikle burun ve dudak üstü için ince bir vurgu yapmanıza olanak sağlar. Sıvı veya krem formlu bir fondöten üzerine uygulayarak en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Gece makyajınızda aydınlatıcı kullanacaksanız likit formlu tercih edebilirsiniz. Bu sayede yüzünüze belirgin bir ışıltı kazandırabilirsiniz.

Likit aydınlatıcılar, daha aydınlık ve ışıltılı bir görünüm sunar. Az miktarda ürünle hafif nemli cilt görünümüne kavuşabilirsiniz. Bu uygulama için favori aydınlatıcılardan biri olan L’oreal Paris Glow Aydınlatıcı’yı tercih edebilirsiniz. Ürünü bir kaç damla parmağınıza sıkın ve parmak uçlarınızla yüzünüzde belirginleştirmek istediğiniz yüksek noktalara dağıtın. Ayrıca dilerseniz bu sıvı aydınlatıcıyı fondöteninizle karıştırarak da kullanabilirsiniz. 

Krem Highlighter Nasıl Sürülür?

Krem aydınlatıcılar, tam bir glam makyajı yapmak isteyenler için idealdir. Yoğun pigmentasyonu sayesinde dilediğiniz parlak cilt görünümünü elde edebilirsiniz. 

Krem formlu aydınlatıcı olarak Mac Strobe Cream kullanabilirsiniz. Özellikle gündüz makyajlarınız için ideal bir seçimdir. Gece makyajınızda ise Benefit Cosmetics Watt’s Up Champagne Cream Highlighter kullanabilirsiniz. Krem highlighter uygulaması için parma uçlarınızı kullanabilir veya bir sünger veya fırça tercih edebilirsiniz. Ürünü kademeli olarak yüzün yüksek noktalarına uygulayın. 

Toz Highlighter Nasıl Sürülür?

Toz(pudra) aydınlatıcılar, kolay ve pratik uygulama sağlar. Özellikle yağlı ciltler için idealdir. Günlük makyaj için tercih edilebilir. Yüze doğal bir görünüm sağlar.

Highlighter kullanmaya yeni başladıysanız, pudra aydınlatıcı sizler için uygun olacaktır. Toz Highlighter’ı uygulamak için ihtiyacınız olan bir fırça ve toz aydınlatıcı. Toz Aydınlatıcı olarak Nars Light Reflecting Pressed Powder tercih edebilirsiniz. Fırça seçiminde ise Real Techniques Aydınlatıcı Fırçası kullanabilirsiniz. Aydınlatıcıyı sürmek için, fırçanızı ürüne batırın ve fazla ürünü gidermek için fırçayı hafifçe vurun. Ardından fırçayı aşağıdan yukarıya doğru süpürme hareketi ile yüzünüzde vurgulamak istediğiniz elmacık kemiklerinizin üstüne, kaşlarınızın altına, gözünüzün iç köşesine, burnunuzun köprüsünün altına sürün. 

Highlighter Uygularken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

  • Cilt tipinize uygun bir aydınlatıcı formülü tercih edin. Yağlı ve karma bir cilde sahipseniz, cildiniz için en uygun pudra bir aydınlatıcıdır. Kuru cilde sahip biriyseniz, krem ​​veya sıvı formülasyon en iyi sonucu verir.
  • Ten renginiz için doğru gölgeyi veya tonu seçmeye özen gösterin. Açık ve orta tenliyseniz, pembe alt tonlu bir highlighter arayın. Altın tonları daha koyu tenler için ideal bir seçimdir. Şampanya tonları ise her cilt tonu ile uyumludur.
  • Sıvı veya krem highlighter kullanıyorsanız, sentetik fırçalar tercih edin. Bununla birlikte, pudra formlu ürün kullanıyorsanız, etkili bir sonuç için yelpaze fırça yardımıyla ürünü uygulayın. 
  • Sıvı bir aydınlatıcı kullanırken fondöteninizin bulaşmasını önlemek için, fondöteni uyguladıktan hemen sonra bir karıştırma süngeri veya parmaklarınızla cildinize uygulayın.
  • Olgun bir cilde sahipseniz, ince çizgi ve kırışıklıklara dolmayan kremsi ve nemli yapıya sahip aydınlatıcı kullanın. Bu sayede yüzünüz daha genç ve sağlıklı bir ışıltıya kavuşacaktır.
  • Göz bölgesini kaldırmak ve aydınlatmak için elmacık kemiklerinin üst kısımlarına yüz aydınlatıcı uygulayarak, kaş kemiğine ve kaş altlarına hafifçe vurarak ve karıştırarak başlayın.
  • Tüm yüzü merkezden aydınlatmak için aydınlatıcıyı burun kemiğine uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close