Close
Takma Kirpik Nasıl Takılır? Kirpik Kullanımına Dair Her Şey

Takma Kirpik Nasıl Takılır? Kirpik Kullanımına Dair Her Şey

Takma Kirpik Nasıl Takılır? Kirpik Kullanımına Dair Her Şey

Takma Kirpik Kullanımına dair merak ettiğiniz tüm detaylar!

Makyajın önemli detaylarından biri olan Takma kirpik, kullanımı zor güzellik ürünleri arasındadır. Takmak kirpik takmak ve çıkarmak biraz tecrübe isteyen bir durumdur. 

Kirpik takmak, günlük veya gece makyajında göz makyajını tamamlar ve etkili bakışlar sağlar. Dolgun ve hacimli kirpiklerle maskara görünümünü destekler. Göz makyajını üst seviyeye taşır.

Peki Takma Kirpik Nasıl Takılır, Nasıl Çıkarılır, Nasıl Temizlenir? Kirpik Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir? İşte cevapları!

Takma Kirpik Çeşitleri

 1. Bütün Kirpikler: Takma kirpik kullanmaya yeni başladıysanız, bütün şerit halinde kirpikler sizin için en iyi seçenek olacaktır. Esnek bantları ile kirpiklerinizde doğal bir görünüm elde etmenizi sağlar. 
 2. Tekli Kirpikler: Tekli kirpikler genellikle küme halindedir. Seyrek kirpiklerin olduğu alanları doldurmak ve kirpiklere uzunluk katmak için tercih edebilirsiniz. Tekli kirpikler, şerit kirpiklere göre günlük kullanıma daha uygundur.
 3. Manyetik Mıknatıslı Kirpikler: Mıknatıslı kirpikler özellikle kirpik yapıştırıcısı kullanmak istemeyen veya takma kirpik takmakta zorlananlar için idealdir. Üst ve alt 2 kirpik şeklindedir. 

Takma Kirpik Nasıl Takılır?

Takma Kirpik Nasıl Takılır? Kirpik Kullanımına Dair Her Şey

A. Bütün Kirpik Nasıl Takılır?

1. Göz Şeklinize Göre Kirpik Seçin.

Takma kirpik seçenekleri genellikle her göz şekline uygundur. Yine de istediğiniz mükemmel sonucu elde etmek için öncelikle göz şeklinizi belirlemelisiniz. Göz şeklini belirlemek için yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Eğer monolid göz şekline sahipseniz, gözü daha yukarıda göstermesi için dış kenarları daha dolgun kirpikler tercih edebilirsiniz.
 • Eğer düşük göz kapağına sahipseniz, uzun ve kıvrık kirpikler tercih edebilirsiniz. Fazla yoğun ve hacimli kirpikler gözlerinizin daha da düşük ve küçük görünmesine neden olabilir.
 • Eğer yuvarlak göz şekline sahipseniz, gözünüzü daha çekik gösterecek yoğun ve hacimli kirpikler tercih edebilirsiniz. İç kısımları daha kısa kenarları daha uzun kirpikler sizin için ideal olacaktır.
 • Eğer badem göz şekline sahipseniz, birçok takma kirpik sizin için ideal görünümü sunacaktır. 
 • Eğer birbirinden uzak göz şekline sahipseniz, orta kısmı kenarlardan daha uzun olan kirpikler tercih edebilirsiniz. Böyle gözlerinin birbirine daha yakın görünecektir. 
 • Eğer birbirine yakın göz şekline sahipseniz, kenarlara doğru uzayan kirpikler tercih edebilirsiniz. Başlangıç noktası kısa olan kirpikler sayesinde, göz kenarlarında daha derin ve yoğun bir görünüm elde edebilirsiniz.

2. Kirpiklerinizi Kıvırın.

Takma kirpik uygulamanın püf noktalarından biri kirpik kıvırıcı kullanmaktır. Bu sayede takma kirpikler ile doğal kirpikleriniz daha bütün görünüme kavuşur. Kirpik kıvırıcı uygulamadan önce maskara uygulamamaya dikkat edin. 

3. Kirpiklerin Boyutunu Ayarlayın.

Kirpiklerin boyutunu ayarlamadan önce kutudan yavaşça çıkarın. Dış köşesinden başlayarak kirpiği elinize alın. Bir aynanın karşısına geçin veya el aynası kullanın. Kirpiklere yapışkan sürmeden önce, gözünüz için boyutunu ölçün. Göz kapaklarınıza doğru tutun ve gerekiyorsa bir makas yardımıyla kısaltın. 

4. Kirpik Yapıştırıcısı Sürün. 

Kirpiği bir cımbız yardımıyla tutun. Takma kirpik yapıştırıcısını bir aplikatör ile dikişi boyunca uygulayın. Yapıştırıcıyı her noktaya eşit şekilde uygulamaya özen gösterin. Az veya fazla yapıştırıcı kullanmaya dikkat edin. Ardından bir süre yapıştırıcının kurumasını bekleyin. 

5. Takma Kirpiği Takın.

Takma kirpiğin doğal bir etki yaratması için, mümkün olduğunca kirpiklerinize yakın yerleştirin. Göz kapağının ortasından başlayarak, kirpik dibine yerleştirin. Nazikçe kenarlara ve göz pınarına yapıştırın. Yapıştırıcının iyice kuruması için 30 saniye bekleyin.

6. Rimel ve Eyeliner Uygulayın.

Takma kirpiklerin daha doğal görünmesi için rimel sürün. Kirpiklerinizi daha uzun ve dolgun göstermek için Rimel Önerileri yazımıza göz atabilirsiniz. Farklı bir görünüm elde etmek için farklı renkte maskaralar tercih edebilirsiniz. 

Ardından takma kirpik şeridinin belli olmaması için kirpik diplerine ince bir eyeliner uygulayın. Kolay Eyeliner Sürme Teknikleri ile istediğiniz eyeliner görünümünü elde edebilirsiniz.

B. Tekli Kirpik Nasıl Takılır?

Takma Kirpik Nasıl Takılır? Kirpik Kullanımına Dair Her Şey

Tekli kirpik uygulamak istiyorsanız,

1. Kirpiklerinizi Kıvırın.

Takma kirpik uygulamanın püf noktalarından biri kirpik kıvırıcı kullanmaktır. Bu sayede takma kirpikler ile doğal kirpikleriniz daha bütün görünüme kavuşur. Kirpik kıvırıcı uygulamadan önce maskara uygulamamaya dikkat edin.

2. Kirpikleri Ambalajından Çıkarın ve Yapıştırıcı Uygulayın. 

Kirpikleri bir cımbız yardımıyla veya parmağınızla yavaşça kutusundan çıkarın. Ardından takma kirpik yapıştırıcısını ince bir çizgi halinde uygulayın. 15-30 saniye yapıştırıcının kurumasını bekleyin.

3. Takma Kirpikleri Yapıştırın.

Doğal kirpiklerinizde seyrek olan bölgelere, kirpikleri yapıştırın. Kirpik çizginize yakın takmaya özen gösterin. Ardından seyrek yerlere aynı uygulamayı yapın. 

C. Manyetik Mıknatıslı Kirpik Nasıl Takılır?

1. Kirpiklerinizi Kıvırın.

Takma kirpik uygulamanın püf noktalarından biri kirpik kıvırıcı kullanmaktır. Bu sayede takma kirpikler ile doğal kirpikleriniz daha bütün görünüme kavuşur. Kirpik kıvırıcı uygulamadan önce maskara uygulamamaya dikkat edin.

2. Kirpikleri Takın.

Manyetik kirpikleri takmak için yapıştırıcıya ihtiyaç yoktur. Kutusundan 4 adet kirpik bulunmaktadır. İlke olarak üst mıknatıslı kirpiği kirpik çizgisinin hemen üzerine yerleştirin. Ardından alt kirpikleri kirpik çizgisine yaklaştırın. Mıknatısların birbirine yapıştığından emin olun. 

Takma Kirpik Alırken ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendinize en uygun takma kirpiği seçerken öncelikle göz şeklinize uygun olmasına özen göstermelisiniz. Yukarıda göz şekli belirleme ve göz şekline uygun kirpik seçimi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra, 

 • Takma kirpik alırken kirpik bandının boyutuna dikkat edin. Kalın bantlar kirpiklerin daha çabuk çıkmasına neden olabilir.
 • Satın aldığınız kirpikler sizin için uzunsa, bir makas yardımıyla gözünüz için uygun boyuta getirebilirsiniz.
 • Takma kirpik yapıştırıcısını mümkün olduğunca ince bir tabaka halinde uygulayın. Fazla yapıştırıcı sürmek, makyajınızı bozabilir ve takma kirpiğin sabitlenmesini zorlaştırabilir.
 • Kirpik yapıştırıcısını sürdükten sonra yaklaşık 30 saniye kurumasını bekleyin. Yapılan en sık hatalardan biri yapıştırıcı kurumadan takma kirpiği takmaya çalışmaktır.
 • Göz kapağının ortasından başlayarak kirpiği yapıştırın. Ardından göz kenarları ve göz pınarına doğru sabitleyin.
 • Uyumadan önce mutlaka kirpikleri çıkarın. Bunun için ılık su ve kirpik çıkarıcı losyon tercih edebilirsiniz.
 • Kirpikleri çıkarırken sertçe çekmekten kaçının. Aksi halde, doğal kirpiklerinize zarar verebilirsiniz. 
 • Gözde enfeksiyon riskini önlemek için takma kirpikleri kutusunda temiz ve kuru olarak saklayın.

Takma Kirpik Uygulama adımlarından bahsettikten sonra şimdi de Takma Kirpik Çıkarma adımlarından bahsedeceğiz.

Takma Kirpik Nasıl Çıkarılır?

Takma Kirpik Nasıl Takılır? Kirpik Kullanımına Dair Her Şey

Takma kirpikleri çıkarırken, öncelikle sert hareketlerden kaçınmalısınız. Kirpikleri çıkartmak için, takma kirpik çıkarıcı solüsyon veya göz makyaj temizleyici kullanabilirsiniz. 

Takma kirpikleri çıkarmak için tercih edebileceğiniz ilk ürün, kirpik çıkarıcı solüsyondur. En pratik yollardan biri olan bu yöntem sayesinde takma kirpik kirpik kolayca ve nazikçe çıkarılabilir. Takma kirpiğinizi çıkartmadan önce göz makyajınızı temizleyin. Ardından kirpik çıkarıcı solüsyonu kirpik diplerine dikkatlice sürün. 5-10 saniye bekledikten sonra kirpiği ucundan tutarak çıkarabilirsiniz. 

Diğer bir yöntem ise makyaj temizleyici kullanmaktır. Yağ bazlı ürün kullanmaya özen gösterin. Suya dayanıklı bir makyaj temizleyiciyi pamuğa dökün. Ardından Makyaj Pamuğunu 15 saniye gözlerinizin üzerinde bekletin. Ardından hafifçe aşağıya doğru bastırın. Takma kirpik yavaşça kirpiklerden ayrılacaktır. Dış köşesinden tutarak kirpiği çıkarın. 

Tekli Takma Kirpik Nasıl Çıkarılır?

Bütün takma kirpik yerine tekli kirpik kullanıyorsanız, tekrar tekrar kullanmamaya özen göstermelisiniz. Tekli kirpiklerin yapıştırıcıları genellikle daha güçlüdür ve temizlenmesi daha zordur. Tekli kirpikleri çıkarmak için:

 1. Göz makyajınızı çıkarın. Maskara, far veya göz kaleminizi temizleyin. 
 2. Ardından makyaj pamuğuna bir miktar yağ bazlı makyaj temizleyici sürün.
 3. Pamuğu bir süre gözünüzün üzerinde bekletin. 
 4. Pamuk yardımıyla gözünüzü aşağıya doğru nazikçe silin.
 5. Takma kirpiklerin çıktığını farkedeceksiniz.
 6. Son olarak yüzünüzü suyla yıkayın.

Mıknatıslı Takma Kirpik Nasıl Çıkarılır?

Diğer kirpik çeşitlerinin aksine mıknatıslı kirpikleri makyaj temizleyiciye gerek olmadan çıkarabilirsiniz. Kirpikleri parmağınızla yavaşça birbirinden uzaklaştırın ve çıkarın. Kirpikleri çekmeyin. Bu sayede doğal kirpiklere zarar vermeden mıknatısları ayırarak çıkarabilirsiniz.

Takma Kirpik Nasıl Temizlenir?

Takma kirpiklerinizi yeniden kullanabilmek için her kullanımdan sonra temizlemeye özen göstermelisiniz. Kirpikleri çıkardıktan sonra, bir kaseye ılık su ve bir miktar göz makyaj temizleyicisi ekleyin. yaklaşık 10 dakika takma kirpikleri suda bekletin. Ardından kirpikleri sudan çıkarın ve yumuşayan yapıştırıcı artıklarını temizleyin. Formunun bozulmasını önlemek için temiz bir maskara fırçası veya kaş fırçası ile kirpikleri tarayın. Makyaj kalıntıları ve yapıştırıcıları temizledikten sonra kurumalarını bekleyin. 

Takma Kirpik Tekrar Kullanılabilir Mi?

Evet. Takma kirpikleri yeniden kullanabilirsiniz. Fakat her kullanımdan sonra takma kirpikler yukarıda belirttiğimiz şekilde düzenli olarak temizlenmelidir. Bunun yanı sıra yoğun yapıştırıcı sürülmüş ve uzun süre kullanılmış takma kirpikleri kullanmamalısınız. Bu durum gözde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Takma kirpiği kaç kez kullanabileceğiniz, tercih edilen kirpik türüne ve kullanım şekline bağlıdır. Kirpikler doğru şekilde temizleniyorsa, 10-20 kez arasında kullanılabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close