Close
Su İçmek Kilo Verdirir Mi? Zayıflamak İçin Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Su İçmek Kilo Verdirir Mi? Zayıflamak İçin Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Su İçmek Kilo Verdirir Mi? Zayıflamak İçin Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Su İçmek Kilo Vermenize Yardımcı Olur Mu? Su İçmek Zayıflatır Mı? Kilo Vermek İçin Kaç Litre Su İçilmeli? Sıcak Su İçmek Kilo Verdirir Mi? Soğuk Su İçmek Kilo Verdirir Mi?

Her gün yeterli miktarda su içmemiz gerektiğini biliyoruz. Vücudun yaklaşık %60-65’i sudur. Vücut gün boyunca su kaybeder. Bunu genellikle ter, idrar ve nefes yoluyla yapar. Günde ortalama 2,5-3 litre su kaybeder.

Dehidrasyonu önlemek için her gün yeterli miktarda su içmeliyiz. Su içmenin birçok faydası vardır. Suyun tokluk hissi verdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Özellikle de fitness ile ilgilenenlere her zaman bol su içmesi tavsiye edilir.

Peki Su İçmek Zayıflatır Mı?

Bol Su İçmek Kilo Verdirir Mi? Evet, su içmek zayıflamaya, kilo vermeye yardımcı olabilir. Su içmek vücuttaki ısıyı artırır. Bu durum da metabolizma hızını arttırır ve iştahı azaltır.

Yemekten yaklaşık 30 dakika önce su içilmesi halinde, tükettiğiniz kalori miktarı azalabilir. Genel olarak, özellikle de yemeklerden önce su içmenin, iştahı azalttığı söylenebilir.

Diyet içecekleri yerine su tüketmek, insülin duyarlılığını artırır, ve obeziteyi azaltır. Ayrıca su, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. 

Özetle, su içmek kilo vermenize yardımcı olur. Gıda alımını ve insülin duyarlılığını artırarak, yağların parçalanmasını destekler.

Su Kalori Yakmaya Yardımcı Olur Mu?

Su içmek, kalori yakımını artırır. Metabolizma hızını artırarak vücut ağırlığını azaltabilir. Özellikle de su soğuk olduğunda, bu oran artış gösterebilir. Soğuk su içtiğinde, vücut suyu vücut sıcaklığına kadar ısıtmaya çalışır. Metabolizmayı hızlandırır. Bu da daha fazla kalori harcamasına neden olur. 

Ortalama 0.5 litre su içmek, bir saat içinde yakılan kalori miktarını artırabilir. Tabi ki su tek başına kilo verdirmez ve kalori yakmaz. Bunun için su içmenin yanı sıra beslenme düzeninize de dikkat etmelisiniz. Dengeli beslenme ve egzersizle desteklemelisiniz.

Soğuk Su Zayıflatır MI?

Su İçmek Kilo Verdirir Mi? Zayıflamak İçin Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Sıcak su mu soğuk su mu zayıflatır? sorusu sıkça sorulan sorulardandır. Aslında sıcak su ile soğuk su arasındaki fark, mideyi terk etme hızıdır. Soğuk su, sıcak suya göre mideyi daha hızlı terkeder. Ayrıca, vücut içilen suyu ısıtır. Soğuk su içildiğinde, vücut daha fazla kalori harcar. Yine de soğuk su veya sıcak su içerek de zayıflamayı destekleyebilirsiniz. 

Su İçmek İştahı Azaltır Mı?

Evet. Su içmek iştahı azaltabilir. Tokluk hissi yaratır. Çoğu zaman aç hissettiğimizde aslında suya ihtiyaç duyarız. Susuzluk ve açlık karıştırılır. Bu durum da daha fazla kalori alımına neden olabilir. 

Yemeklerden önce su içmek orta yaşlı ve yaşlı bireylerde iştahı azaltabilir. Kalori alımını azaltarak kilo kaybına neden olur. Fakat genç bireylerde bu durum aynı oranda etkili olmayabilir.

Yemekten 20-30 dakika önce ve sonra su içerek, daha tok hissedebilirsiniz. Bu sayede iştahınız azalır ve daha az kalori alırsınız. 

Kilo Vermek İçin Ne Kadar Su İçilmeli?

Genellikle birçok yerde ortalama 2 litre su içilmesi önerilir. Bu sayı ortalama bir rakamdır. 

Egzersiz yapmayan kadınlar ortalama 2 litre, erkekler ise 3 litre su tüketmelidir. Ancak gün içerisinde aktifseniz veya spor yapıyorsanız daha fazla su tüketmelisiniz. Egzersiz yapıyorsanız, ortalama yarım litre su fazla tüketmelisiniz.

Çok fazla terliyorsanız, su tüketimini arttırın. 

Kilo vermek için sadece su içmek, tek başına yeterli olmaz. Fakat egzersiz ve yeterli beslenme ile kilo verebilirsiniz. Gün içerisinde egzersiz yapmanın yanı sıra kilo vermek için, sağlıklı ve yüksek mineralli yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Kereviz, karpuz, salatalık, turp bu besinler arasındadır.

Ayrıca kahve, çay, sebze ve meyvelerden de gün içerisinde su alırsınız. Su tüketiminde bu durumu da göz önünde bulundurmalısınız. Az su tüketmek kadar fazla su tüketmek de zararlı olabilir.

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Yeterli miktarda su içmenin faydaları:

  • Sindirime yardımcı olur. 
  • Kan basıncını düzenler.
  • Stresi azaltmaya yardımcı olur.
  • Cildin yenilenmesini sağlar.
  • Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. 
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Kas kasılmalarını ve krampları önler.
  • Kabızlığı engeller.
  • Ağız kokusunu giderir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close