Close
Erkeklerde Saç Kabarması Neden Olur? Erkekte Kabarık Saç Nasıl Önlenir? Kabarık Saç İçin En İyi Ürün Önerileri

Erkeklerde Saç Kabarması Neden Olur? Erkekte Kabarık Saç Nasıl Önlenir? Kabarık Saç İçin En İyi Ürün Önerileri

Erkeklerde Saç Kabarması Neden Olur? Saç Kabarması Erkeklerde Nasıl Önlenir? Erkekte Kabarık Saç İçin En İyi Ürün Önerileri

Kabarık saçlar, hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunudur. Erkekler de kadınlar gibi kabaran ve elektriklenen saçlara sahip olabilir. Özellikle de saç boyu uzadıkça, saç elektriklenir. 

Kıvırcık, dalgalı ve uzun saçlar kurumaya ve kabarmaya meyillidir.  Kabarma, kuru ve uzun saçlı erkeklerin yaygın sorunları arasındadır. Kabarmaya eğilimli saçlar, saç bakım rutininde yapacağınız değişiklikler ile kontrol altına alınabilir. Sık sık saç yıkama, ısıya maruz kalma ve kullanılan ürünler saçın elektriklenmesine ve kabarmasına sebep olabilir.

Elektriklenen ve Kabaran Saçlar! Bunlarla savaşan sadece kadınlar değil. İşte erkeklerde saç kabarmasının yaygın nedenleri ve erkeklerde saç kabarmasını evde nasıl tedavi edebileceğinize dair ipuçları!

Erkeklerde Saç Kabarması Neden Olur?

Erkekte kabarık saç, kadınlar da olduğu gibi yaygın bir sorundur. Özellikle uzun ve kıvırcık saçlı erkekler saç kabarması ve elektriklenmesi ile karşılaşır. İşte saç kabarmasının erkeklerde yaygın nedenleri:

 1. Kuruluk: 

Nemsizlik, erkeklerde ve kadınlarda saç kabarmasının yaygın sebeplerindendir. Kuru saç, saçı sağlıklı gösteren doğal yağlardan ve nemden yoksundur. Bu nedenle dış ortamda tüm nemi emmeye çalışır. Bu da nemli bir günde saçınızın kabarması ve elektriklenmesi durumunu açıklar. Kıvırcık ve dalgalı saçlar kuruluğa yatkın saç tipleridir. Fakat düz saçlı erkeklerde de elektriklenme ve kabarma sorunu oluşabilir. Çok sık saç yıkamak ve yanlış ürün tercih etmek saçtaki yağı yok ederek nem dengesini bozabilir.

 1. Hava Koşulları 

Nem ve rüzgar saçların kabarmasının bir diğer nedenleri arasında yer alır. Sıcak, nemli veya rüzgarlı havada saç havadaki nemi emer. Bu da saçın şişmesine yani kabarmasına ve şeklinin bozulmasına sebep olabilir.

 1. Aşırı Yıkama

Erkeklerde saç kabarmasının yaygın nedenlerinden biri de saçı sürekli ve fazla ürün kullanarak yıkamaktır. Aşırı yıkama, saçın yapısına zarar verir. Doğal yağı yok ederek saçın kurumasına ve dolaşmasına sebep olabilir. 

 1. Kurutma veya Aşırı Isıya Maruz Bırakma

Saçın aşırı ısıya maruz kalması, saça zarar verebilir ve elektriklenmeye sebep olabilir.

 1. Sürtünmeye Maruz Kalma

Duştan çıkınca saçınızı havlu ile sertçe ovuyorsanız veya sürekli şapka takıyorsanız, saç kabarmasına yol açabilirsiniz. Saç kabarması erkeklerde sert pamuklu yastık kılıfları kullanmaktan da kaynaklanabilir. Pamuklu kumaşlar saçınıza zarar verebilir ve elektriklenmesine neden olabilir.

 1. Beslenme Bozuklukları

Yanlış beslenme de saçın yapısını bozabilir. Kuru ve kırılgan hale gelen saç elektriklenmeye ve kabarmaya eğilimlidir.  Beslenme yeme bozuklukları saçın sağlıklı olmasını sağlayan temel öğelerdendir.

Erkeklerde Saç Kabarması Neden Olur? Erkekte Kabarık Saç Nasıl Önlenir? Kabarık Saç İçin En İyi Ürün Önerileri

Erkeklerde Saç Kabarması Evde Nasıl Önlenir?

Erkekte Kabarık saçı önlemenin yolları:

1. Doğru Şampuan ve Saç Kremi Kullanmak

Erkeklerde saç kabarmasını evde önlemenin yollarından ilki doğru ürün tercihidir. Şampuan saçı temizlerken, kremlerde saçı nemlendirir. Saç kabarması nemsizlikten kaynaklanabilir. Doğru şampuan ve saç kremi ile elektriklenme ve kabarmanın önüne geçebilirsiniz. Saç bakım ürünü tercih ederken ‘ nemlendirici etkili’, ‘kuru saçlar için’, ‘kıvırcık saçlar için’ tasarlanmış, hindistan cevizi yağı, argan yağı, badem yağı içeren ürünler almaya özen gösterin. Şampuan seçerken sülfatsız şampuan kullanmak doğru bir tercih olacaktır.

2. Saç Bakımı Yapmak

Doğru şampuan tercihinin yanı sıra saç bakımı yapmak erkekte kabarık saçı evde önlemenin bir diğer yoludur.

a. Saç Serumu kullanmak

Evde saç kabarmasını önlemek için saç serumlarını tercih edebilirsiniz. Saçı kaplayarak zarar görmesini çnleyen serumlar, saçtaki nemi korur. Elektriklenme ve kabarıklığa veda edin.

Alo vera içerikli serumlar iyi bir seçim olabilir. Serumları duştan sonra saçınız ıslakken uygularsanız, en iyi verimi alabilirsiniz.

b. Saç Yağları Kullanmak

Erkeklerde saç kabarmasını önleyen bir diğer ürün de saç yağlarıdır. Kuru ve nemsiz kalan saçların elektriklenmesini önleyen yağlar, saçlarınızı kontrol altına almanızı sağlar.

Kuru ve mat saçlar için en sık kullanılan yağlar:

 • zeytinyağı
 • hindistan cevizi yağı
 • Avokado yağı
 • badem yağı
 • Argan Yağı
 • jojoba yağı

c. Saç Maskesi Yapmak

Saçların kabarmasının temel sebebi olan nemsizliği azaltmak için saç maskeleri tercih edebilirsiniz. Evde saç kabarmasını önlemek için kendiniz de maske yapabilirsiniz. 

3. Az Ürün Kullanmak

Az ürün kullanmak erkeklerde kabaran saçları kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Nemlendirici veya kuru saçlar için tasarlanmış şampuanlar aşırı kullanılmamalıdır. Aşırı kullanılırsa saçtaki doğal yağlar yok olabilir. Kuruluk, kabarma ve elektriklenmeyi azaltmak için saçlarınızı yağlı hissettiğinizde şampuanlayın. Saçınız kurumaya başladıysa, haftada 2 kere yıkamaya çalışın.

Kabarık Saçlı Erkekler! İşte Kabaran Saçlardan Kurtulmanız İçin İpuçları:

Erkekte Kabarık Saç sorunu oldukça can sıkıcı olabilir. Saçlarınız kabarıyorsa veya kurumaya, elektriklenmeye eğilimli ise bu ipuçlarını deneyin. 

 1. Saçlarınızı her gün yıkamaktan kaçının. Saçı sürekli şampuanlamak kurumasına ve elektriklenmesine sebep olabilir. 
 2. Yüksek sıcaklık ve ısıdan kaçının. Saçı yıkarken ılık veya soğuk su kullanın. Fön makinesi veya düzleştirici kullanımını azaltın. Kabaran saçlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 3. Saçın kendi kendine kurumasına izin verin. Kurutma makinesi kullanmak yerine mikrofiber havlu ile saçın suyunu alın ve doğal olarak kurumasını bekleyin.
 4. Haftada bir bakım yapın. Saç maskeleri, serum veya yağlar ile saçınızı nemlendirin ve elektriklenmesini önleyin.
 5. Saç Fırçalarını Bırakın. Sert ve sık kıllı fırçalar saçınızın daha çok kabarmasına sebep olabilir. Duştan sonra havlu ile saçınızı kurulayın ve geniş dişli bir tarak ile tarayın. 
 6. Saçınızı Düzenli Olarak Kestirin. Saçlarınızın yıpranan, işlem gören kısımlarını düzenli olarak kestirin. Bu şekilde bakımsız ve mat görünüm yerine canlı bir görünüm elde edebilirsiniz.
 7. Alkol İçerikli Ürünlerden Kaçının. Saç bakımı ve şekillendirme adımında alkolsüz ürünler tercih edebilirsiniz. Alkol saçın şişmesine ve daha çok kabarmasına sebep olabilir.
 8. Dengeli beslenin. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile saç kalitesini artırabilirsiniz. Özellikle biyorin ve protein saçın gelişimi için iki önemli besindir.

BONUS: Havuz sularındaki klor saçların kurumasına sebep olabilir. Yüzme havuzlarına girerken bone takarak saçlarınızı koruyabilirsiniz.

Erkekte Kabarık Saç İçin En İyi Ürün Önerileri


Erkekler İçin Cil Bakımı ve Ürün Önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close