Close
Buzdolabı Nasıl Temizlenir? Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Buzdolabı Temizlemenin Püf Noktaları

Buzdolabı Nasıl Temizlenir? Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Buzdolabı Temizlemenin Püf Noktaları

Buzdolabı Nasıl Temizlenir? Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Buzdolabı Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir? 

Buzdolabı temizliği, mutfak temizliğinin en önemli adımlarından biridir. Yiyeceklerin taze ve temiz kalması için buzdolabı düzenli olarak temizlenmelidir. 

Buzdolabı temizliğinde hem iç hem dış temizlik yapılmalıdır. Dökülen veya bozulan yiyecekler dolapta lekeler oluşturabilir. Bu lekelerin anında temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde, dolapta kötü kokuya neden olabilir. Bu koku diğer yemeklere sinebilir.

Haftalık temizlik rutininde yer alması gereken Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır? Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? İşte cevapları!

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabı Nasıl Temizlenir? Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Buzdolabı Temizlemenin Püf Noktaları

Buzdolabı temizliği hem gıdaların tazeliğini sağlamak, hem de kokmasını önlemek için yapılır. Gün içerisinde farklı kokuların karışması, unutulan veya tarihi geçmiş yiyecekler bir sorun haline gelebilir. Haftalık olarak buzdolabını temizleyerek, kötü koku ve bakteri oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Buzdolabı temizliğine başlamadan önce, buzdolabının fişini çekin. Bu durumda gıdaları başka bir soğutucuda bekletin. Dolabın fişi çekildiği için buzlar bir süre sonra eriyecektir. Eriyen buzları temizledikten sonra dolap içi ve dışını temizlemeye başlayabilirsiniz.

Buzdolabı İçi Nasıl Temizlenir?

Buzdolabı temizliği yaparken öncelik buzdolabının içinden başlayın. Hızlı ve Etkili temizlik için:

 1. Yiyecekleri Çıkarın. Eski veya son kullanma tarihi geçmiş yiyecekler varsa çöpe atın. İçerisindeki taze yiyecekleri ise temizlik esnasında bir soğutucuya koyun.
 2. Rafları Temizleyin. Çıkarılabilir raf ve çekmeceleri çıkarın. Bir bez yardımıyla ılık su ve deterjan kullanarak temizleyin. Rafları dilerseniz tek tek çıkararak, daha kolay yerine yerleştirebilirsiniz. Temizlerken en üst raftan başlayın. Böylece diğer raflardan kir bulaşmaz.
 3. Buzdolabının İç Kapağını Silin. Rafları sildikten sonra, bulaşık deterjanını beze dökün. Islak bezle kapağın içini silin. Başka bir bezle kurulayın.
 4. Yemekleri Tekrar Buzdolabına Yerleştirin. Rafları ve dolap içini kuruladıktan sonra yemekleri dolaba geri koyun.

Buzdolabı Dışı Nasıl Temizlenir?

Siyah Ve Gri Buzdolabı Dışı Nasıl Temizlenir?

Öncelikle siyah, gri veya beyaz buzdolabı dışı temizlerken, öncelikle kullanım talimatları ve uyarılarını okuyun. Herhangi bir ürünü test etmek için küçük bir bölgede deneme yapın. Ürün buzdolabına herhangi bir zarar vermiyorsa kullanmaya devam edin.

Buzdolabının içi gibi dışı da sıkça kirlenir. Yemek yaparken veya günün herhangi bi anı buzdolabı kapağını açarız. Bu da kirlenmesine neden olur.

Buzdolabının dışını temizlerken yüzeyi çizmemesi için yumuşak veya mikrofiber bez kullanın. Buzdolabı üzerindeki lekeler nasıl çıkar? Sabun ve ılık su ile temizleyin. Su lekeleri ve çizilmeleri bu sayede önleyebilirsiniz.

Dolabı yukarıdan aşağıya doğru silin. Kapının lastiklerinin iyice kurulandığından emin olun.

Çizilmeyi önlemek için, buzdolabını temizlerken için aşağıdaki malzemeleri kullanmayın:

 • Paslanmaz çelik temizleyiciler
 • Sabunlu bulaşık süngeri
 • Aşındırıcı temizleyiciler
 • Çamaşır suyu veya klorlu ürün
 • Kağıt havlu
 • Amonyak
 • Alkali temizleyiciler

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Buzdolabınızda istenmeyen kokular mı var? Kokuları önlemek için öncelikle yukarıdaki Buzdolabı Temizleme adımlarını uygulayın. Buzdolabınızın iç yüzeyini nemli bir bezle silip yumuşak bir bezle iyice kurulayarak düzenli olarak temizleyin. Dışını bulaşık deterjanı solüsyonuyla temizleyin, varsa metal parçaları nemli bir bezle silin. 

Buzdolabındaki kokuları gidermek için; sirke, mikrofiber bez, bulaşık sabunu yeterli olacaktır. Ayrıca, kokuların tekrar oluşmaması için yiyecekleri hava geçirmez kaplarda muhafaza edin. Buzdolabının içine açık bir kap bikarbonat soda bırakın. Diğer bi seçenek olarak buzdolabınız kokmaya başlıyorsa, duvarları, rafları 1 litre ılık suya 15 ml (1 yemek kaşığı) bikarbonat solüsyonu ilave ederek silmeyi deneyin. Buzdolabını haftalık olarak temizleyin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close