Close
Shea Yağı Nedir, Karite Yağı Faydaları Nelerdir? Shea Yağı Saça ve Cilde Faydaları

Shea Yağı Nedir, Karite Yağı Faydaları Nelerdir? Shea Yağı Saça ve Cilde Faydaları

Shea Yağı Nedir, Karite Yağı Faydaları Nelerdir? Shea Yağı Saça ve Cilde Faydaları
Shea Yağı Faydaları

Shea Yağı Nedir? Karite Yağı Faydaları Nelerdir? Shea Yağı Nasıl Kullanılır? Shea Yağı Saça Faydaları ve Cilde Faydaları…

Kuru cildiniz veya saçınız için etkili bir doğal güzellik ürünü arıyorsanız, shea yağı harika bir seçenek!

Kuru bir cilde veya saç derisine sahipseniz, shea yağının nemlendirici mucizesi olduğunu biliyorsunuzdur. Yine de shea yağı faydaları nemlendirmenin çok ötesinde… 

Saç bakımı ve cilt bakımının vazgeçilmez yağlarından biri Shea Yağı! Shea yağı, karite ağacının fıstıklarından elde edilir. Kremsi bir kıvama sahip bu doğal yağ, cilt kuruluğu başta olmak üzere, ince çizgiler, kırışıklıklar, saç dökülmesi gibi birçok cilt ve saç sorununda etkilidir.  

Karite yağı olarak da bilinen shea yağı, özellikle kuru cilt ve kıvırcık saçlar için eşsiz bir bileşendir. Peki kozmetik sektöründe nemlendirme ve iyileştirme özellikleri ile ön plana çıkan shea yağı nedir, shea yağı faydaları nelerdir, shea yağı nasıl kullanılır? İşte shea yağı hakkında bilmeniz gerekenler.

Shea Yağı Nedir?

Shea yağı, Batı Afrika’ya özgü shea ağacı (Vitellaria paradoxa) cevizlerinden elde edilen bir yağdır. Yüzyıllardır kozmetik sektöründe kullanılan bu bileşen, sıcak havalarda katı formdadır. 

Vücut tarafından kolayca emilir. Shea yağının ana bileşenleri arasında oleik asit, stearik asit ve linoleik asit vardır. Bu yağ asitleri sayesinde shea butter, cildi nemlendirmek ve yatıştırmak için ideal bir yağdır.

Shea ağacı, birçok iyileştirici özelliği nedeniyle hayat ağacı anlamına gelen “karite ağacı” yani olarak da bilinir. Karite ağacındaki fındıkların yağı çıkarılarak, fildişi renginde shea butter yağı elde edilir. Bu doğal yağ, karite yağı olarak da bilinir.

Shea yağı, geleneksel tıpta kullanılmasının yanı sıra cilde ve saça sağladığı faydalar nedeniyle, güzellik bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özetle, gıdadan kozmetiğe birçok alanda shea butter tercih edilmektedir.

Shea Yağı Ne İşe Yarar?

Shea yağı, nemlendirme ve iyileştirme özellikleri ile bilinen bir doğal bitkisel yağdır. Oda sıcaklığında katı halde bulunur. Hem cilde hem de saça birçok faydası vardır. Cilde anında yumuşaklık ve nem sağlar. Özellikle kuru ciltler için en iyi nemlendirici bileşenlerden biridir. Nemlendirme özelliğinin yanı sıra, cilt lekeleri, kırışıklıklar ve çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Cilt iltihaplarını yatıştırmada etkilidir.

Karite yağı (shea yağı), vücuttaki kolajen üretimini artırma özelliğine sahiptir. Kolajen eksikliği, yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca A ve E vitamini açısından zengindir.

Shea Yağının Faydaları Nelerdir?

Shea yağının, saç ve cilt için nemlendirici, yaşlanmayı geciktirici ve saç dökülmesini önleyici etkiler dahil olmak üzere birçok faydası vardır. İşte Shea Butter Yağının Saç ve Cilt Üzerindeki Faydaları:

Shea Yağı Nedir, Karite Yağı Faydaları Nelerdir? Shea Yağı Saça ve Cilde Faydaları

Shea Yağı Saça Faydaları

 • Saçı Nemlendirir. Vitaminler ve esansiyel yağ asitleri açısından zengin olan karite yağı, saç kuruluğunu azaltmaya yardımcı olur. Saçın nemini koruyarak, saç kırılmalarını azaltır. Parlak ve sağlıklı saç görünümünü destekler.
 • Saç Dökülmelerini Azaltır. Karite yağında bulunan yağ asitleri saç derisini ve saçı yumuşatır ve besler. Bu sayede saç köklerini güçlendirir ve saç dökülmelerini azaltır. Shea yağının saç dökülmesini önleyebilecek bir diğer önemli özelliği de antienflamatuvar özellikleridir.
 • Hasarlı Saçları Onarır. Saça nemi geri kazandıran bu bitkisel yağ, saçı olumsuz hava koşullarında ve sudaki zararlı radikallerden korur. Ayrıca düşük oranda SPF içeriği ile saçı güneş hasarından korumaya yardımcı olur. Sert hava ve güneşin neden olduğu hasarı onarır.
 • Kepeği Azaltmaya Yardımcı Olur. Shea Butter Yağı, nem tuma özellikliği ile saç derisini besler ve kepeğin oluşmasını önler. Düzenli kullanıldığında, saç ve saç derisini kir ve tozdan korur.
 • Saç ve Saç Derisine Bakım Yapar. Kaşıntılı saç derisini yatıştırır, gözenekleri tıkamadan saçı besler. A ve E vitaminleri içeriği sayesinde saç tellerini güçlendirir. Doğal bir saç kremi görevi görür. Yağlı olmayan yapısı ile saçı yağlandırmadan ipeksi ve parlak saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.

Shea Yağı Cilde Faydaları

 • Cildi Nemlendirir. Shea yağı hem yüz hem de vücut için mükemmel bir nemlendirici yağdır. Günlük kullanımda cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur. Ciltteki nemi hapseder ve cilt kuruluğunu önler. Özellikle kuru ciltler için etkili doğal bir nemlendiricidir.
 • Akne ve Leke Oluşumunu Önler. Çeşitli yağ asitleri içeriği ile iyileştirici özelliğe sahip olan shea yağı, içerdiği A vitamini sayesinde sivilce ve akne oluşumlarını önelemeye, cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olur.
 • Yaşlanma Karşıtıdır. Doğal karite yağı, cildi yumuşatır, kolajen üretimini destekleyerek hücreleri yeniler. Bu sayede yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Düzenli kullanıldığında, ince çizgi ve kırışıklık görünümünü giderir.
 • Çatlakları ve Selülitleri Azaltır. Çatlak ve selülit kremlerinde baz olarak kullanılan shea yağı, cilde doğal elastikiyetini geri kazandırır. Kolajen üretimini artırarak, selülitlerin düzenli kullanımda azalmasına yardımcı olur. Kalça ve bacak bölgesine shea yağı ile masaj yapılarak, çatlaklar azaltılabilir.
 • Cildi Yatıştırır. Kaşıntılı ciltlerde shea yağı, hem nemlendirici hem de antienflamatuar özelliği ile etkilidir. Cilt tahrişini azaltır. Ayrıca nemlendirici ve yatıştırıcı özelliği,  jilet kullanımı ile oluşan tahriş ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Cilde tıraş bıçağı sürmeden bir gün önce bu yağı uygulayarak cildi yumuşatabilirsiniz. Güneş yanıkları, kızarıklıklar  ve kesikler üzerinde de etkilidir.
 • Kuru ve Çatlamış Dudaklara Bakım Yapar. Shea yağı, soğuk havalarda kuruyan ve çatlayan dudaklara nem sağlar. Dudak kremi görevi görür. Nem bariyeri sayesinde dudakları soğuk ve kuru hava koşullarına karşı korur.

KURU CİLTLER İÇİN EN İYİ VÜCUT NEMLENDİRİCİLERİ


Shea Yağı Nasıl Kullanılır?

Shea Yağı Nedir, Karite Yağı Faydaları Nelerdir? Shea Yağı Saça ve Cilde Faydaları

Shea yağı, doğru kullanıldığında cilt ve saç için oldukça faydalı bir bileşendir. Nemlendiriciler, kremler, losyonlar ve saç bakım kremleri gibi birçok kozmetik ürününde yaygın olarak kullanılır. 

Ham shea yağı, cildi nemlendirmek ve cilt bariyerini korumak için cilde sürülür. Rafine shea yağı ise ruj, dudak balmları, vücut kremleri gibi ürünlere nemlendirici içerik olarak eklenir.  

Shea Yağı Ciltte Nasıl Kullanılır? 

 • Shea yağı yüze sürülür. Fakat bu noktada hangi formda ve miktarda yağ kullanıldığına dikkat edilmelidir. Bu nedenle yüz için karite yağını kullanmanın en kolay ve güvenli yolu shea yağı içeren krem kullanmaktır. 
 • Karite yağını yüze doğrudan uygulamak istiyorsanız, öncelikle yama testi yapmalısınız. Cildinizin reaksiyon göstermemesi durumunda shea yağını yüzünüze uygulayabilirsiniz. 
 • Shea yağını uyumadan önce uygulamalısınız. Aksi takdirde gün içinde makyaj yapmanız zorlaşabilir.
 • Yağı yüzünüze uygularken miktarına dikkat etmelisiniz. Yağın aşırı kullanımı ciltte akneye sebep olabilir.
 • Shea yağı içeren ürün tercih ederken, cilt tipinize uygun olduğundan emin olmalısınız.

Evde kendiniz de shea yağı ile maske veya nemlendirici hazırlayabilirsiniz. Eğer hassas veya çabuk yağlanan bir cildiniz varsa, shea yağını cilde doğrudan uygulamak yerine bu yağı içeren bakım ürünleri kullanmanızı öneririz.

Shea Yağı Saçta Nasıl Kullanılır? 

Shea yağı saça farklı şekillerde uygulanabilir. Şampuan, saç kremi veya maske olarak shea yağı sürülebilir.

 • Kuru ve ince telli saçlar için, shea yağı içeren şampuan haftada 1-2 kez kullanılabilir. Yağlı saç derisine sahipseniz şampuan yerine bakım kreminde bu yağı tercih edebilirsiniz.
 • Karite yağını saç kreminde kullanmayı tercih ediyorsanız, saç uçlarına uygulamaya özen göstermelisiniz. Özellikle dalgalı ve kıvırcık saçlar için ideal bir seçimdir. Saçı yumuşatarak, tarama kolaylığı sağlar.
 • Shea yağı içeren saç maskesini ıslak veya kuru saça uygulayabilirsiniz. Haftada 1 kez uygulama yeterli olacaktır. Yine de saç bakım maskelerinin kullanım talimatlarını göz atarak, belirtilen sıklıkta kullanarak, en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. 

Shea yağını saça doğrudan uygulamak istiyorsanız, az miktarda ürünü saçlarınıza masaj yaparak sürmelisiniz. Kuru veya kıvırcık saçlarınız varsa saçlarınızda 30-45 dakika beklettikten sonra şampuan ile yıkayabilirsiniz. Bu noktada shea yağının yan etkilerini göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Shea Butter Yağı Yan Etkileri Nelerdir?

Shea yağı,düşük riskli bir topikal bileşendir. Karite yağına karşı alerjik reaksiyonlar nadir de olsa görülür. Bu yan etkiler arasında kaşıntı, soyulma veya tahriş görülebilir.

Aşırı kullanımda özellikle akneye eğilimli ciltlerde gözenekleri tıkayarak, sivilce oluşumuna neden olabilir. Ayrıca fındık, ceviz gibi kabuklu kuruyemişlere alerjiniz varsa shea yağını kullanırken dikkat etmelisiniz, alerjiniz olabilir. 

Daha önce shea yağı kullanmadıysanız, kolunuzda küçük bir alanda yama testi yapabilirsiniz. Herhangi bir yan etki olması halinde doktora danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close