Close
Mandelik Asit: Nedir, Ne İşe Yarar?

Mandelik Asit: Nedir, Ne İşe Yarar?

Mandelik Asit: Nedir, Ne İşe Yarar?

Mandelik Asit Nedir?

Mandelik asit, acı bademden elde edilen bir tür alfa-hidroksi asittir (AHA). Cilt bakımında diğer AHA’lar gibi kimyasal peeling olarak kullanılır. Cildin tonunu ve dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur. 

Mandelik Asit akne, melazma, kırışıklıklar ve hiperpigmentasyon tedavisinde kullanılan bir AHA’dır. Glikolik asit ve laktik asit gibi diğer AHA türleri gibi, cildi eksfoliye eder. Molekül boyutu, glikolik aside göre iki kat daha büyük olduğu için cilde nüfuz etmesi daha uzun sürer. Bu nedenle kızarıklık veya tahrişe neden olma olasılığı daha düşüktür. Bu özelliği,  bu bileşeni hassas ciltler için ideal hale getirir.

Mandelik Asit Ne İşe Yarar?

Mandelik asit, cildi pul pul dökerek nazikçe peeling yapar. Özellikle diğer AHA’lardan daha nazik soyma işlemi yapması ile hassas ciltler için idealdir. Mandelik asit düzenli kullanıldığında cilde fayda sağlar. İşte başlıca faydaları:

Mandelik Asit Faydaları

  • Nazik Bir Kimyasal Eksfoliyandır. Büyük molekül yapısı sayesinde cilde yavaş nüfuz eder. Cilt hücrelerini çözerek hücre dönüşümünü artırır. Cildi tahriş etme olasılığı daha düşüktür. 
  • İnce Çizgi ve Kırışıklık Görünümünü Azaltır. Mandelik asit, cilt bakımında yaşlanma karşıtı olarak kullanılan bir bileşendir. Ciltte doğal olarak bulunan ve cildi pürüzsüz ve dolgun tutmaktan sorumlu olan iki bileşen olan kolajen ve elastin üretimini uyarır. Bu sayede cilde dolgunluk ve sıkılık kazandırır, yaşlanma belirtilerini yumuşatır.
  • Akne Oluşumunu Önler. Antibakteriyel özelliğe sahip mandelik asit, sivilceleri tedavi etmeye ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Yağda çözünür bir bileşen olması sayesinde, cildin yüzeyine nüfuz eder ve gözenekleri tıkayan yağ, kir ve ölü deriyi temizler. Cildin sebum üretimini düzenlemeye ve sivilce oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Özellikle kistik akne tedavilerinde mandelik asit ve salisilik asit bir arada kullanılır.
  • Hiperpigmentasyon ve Renk Bozulmasını Azaltır. Kimyasal peelinglerde bulunan mandelik asit, peeling ve yüzey yenileme özellikleri ile koyu leke, melazma, sivilce izleri veya güneş hasarı gibi hiperpigmentasyon ve renk değişikliklerini gidermeye yardımcı olur.
  • Cildi Aydınlatır. Mat ve donuk görünen cilt yüzeyini peeling özelliği ile tazeler. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak daha parlak ve canlı cilt görünümü sunar.
  • Gözenek Görünümünü Azaltır. Komedojenik olmayan bu bileşen, gözeneklere nüfuz ederek fazla kir, yağ ve ölü cilt hücrelerinden cildi arındırır. Bu sayede gözenek görünümü ve siyah nokta oluşumunu azaltır. Ayrıca diğer cilt bakım ürünlerinin cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Özetle, mandelik asit peeling özelliğine sahip bir bileşendir. Cildi sıkılaştırmak, gözenekleri temizlemek ve cildi aydınlatmak için kullanılır. 

Mandelik Asit Nasıl Kullanılır?

Mandelik Asit: Nedir, Ne İşe Yarar?

Mandelik asit kullanımı, cilt tipi ve cilt endişesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yaşlanma belirtileri, akne, hiperpigmentasyon gibi nedenlerle tercih edilebilir. Cilt için mandelik asit kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı genel uygulamalar şunlardır:

Mandelik asit serum, peeling ve krem ​​şeklinde kullanılabilir. Farklı konsantrasyonlarda ve farklı cilt sorunları için kullanılabilir. Bu nedenle rutininize mandelik asit içeren ürün eklemeden önce bir dermatoloğa danışın. 

Öncelikle kullanacağınız ürünün kullanım talimatlarını okuyun. Bu bileşeni içeren bir ürünü yüzünüze uygulamadan en az 24 saat önce kolun iç kısmında yama testi yapın. Cildinizde herhangi bir soyulma, kabarma, tahriş olmaması halinde ürünü kullanın. Aksi halde, ürünün kullanımını durdurun ve bir hekime danışın.

İlk kez mandelik asit içerikli ürün kullanıyorsanız, düşük konsantrasyonla başlayın. Cildinizde tahriş veya herhangi bir olumsuz yan etki olmaması halinde konsantrasyonunu artırın.

Mandelik asit, gece cilt bakım rutinine eklenebilir. Cilt tipine uygun yüz temizleyici kullandıktan sonra ve nemlendiriciden önce uygulayabilirsiniz. Ürünü cilde hafifçe dairesel hareketlerle yayabilirsiniz. Mandelik asit içeren bakım ürünü, cildin nemlendirici kremi daha iyi emmesine yardımcı olacaktır. Göz çevresine uygulamaktan kaçının.

Mandelik asidi, glikolik asit veya salisilik asit gibi diğer eksfoliyatörlerle birlikte doktor onayı olmadan kullanmayın. Ciltte aşınma ve tahrişe neden olabilir. 

Diğer peeling ürünlerinde olduğu gibi, mandelik asidi retinol ile birlikte kullanmayın. Retinol içeren bir cilt tedavi süreciniz varsa mandelik asit kullanımına başlamadan önce en az 2 hafta bekleyin.

Bu peeling etkili bileşeni, tahriş olmuş, bronzlaşmış veya cilt yanığı olan cilde uygulamayın. 

Mutlaka güneş koruyucu kullanın. Herhangi bir AHA, cildi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Bu nedenle mandelik asit içeren bir ürün kullanıyorsanız, gece bakım rutininize ekleyin. Ayrıca gün içerisinde cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için SPF 30 veya üzeri güneş koruyucu kullanın.

Mandelik Asit Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Mandelik asidin etkisini göstermesini tedavi edilen cilt sorununa göre değişiklik gösterebilir.  Glikolik aside göre daha yavaş cilde nüfuz eder ve bu bileşenin etkilerinin görülme süresini uzatabilir. Mandelik asit kullanımının sonuçları yaklaşık 2-4 hafta içerisinde gözlemlenir. 

Genellikle düşük konsantrasyonlarda (%10)  günlük olarak kullanılabilir. Daha yüksek konsantrasyonların haftada 1-2 kez ve akşamları kullanılması önerilir. Ayrıca ürünün krem, serum gibi farklı formlarda olmasına bağlı olarak süre değişebilir.

Kimler Mandelik Asit Kullanmalıdır?

Mandelik asit, tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. Cilde nüfuz etmesi uzun sürdüğü için tahrişe neden olmaz. Bu özelliği ile hassas ciltler için de uygundur. Ayrıca akne lekeleri ve akne oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bu durum, bu bileşeni akneye meyilli ciltler için de ideal yapar. Daha koyu ve lekeli ciltler için de uygun olsa da, AHA’ların aşırı kullanımı ciltle reaksiyona girmesine neden olarak, iltihaplanmaya ve hiperpigmentasyona yol açabilir.

Mandelik Asit Yan Etkileri Nelerdir? 

Mandelik asit, genellikle cilt tarafından tolere edilebilir bir bileşendir. Yine de yanlış veya aşırı kullanımı bazı yan etkilere sebep olabilir. Kaşıntı, şişlik, kızarıklık ve tahriş bu yan etkiler arasındadır. Tüm asitler gibi, mandelik asit de cildi UVA ışınlarına duyarlı hale getirme eğilimindedir. Bu nedenle gün içerisinde SPF içerikli güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Tüm asitlerde olduğu gibi, daha önce hiç kullanmadıysanız cildinizde bir yama testi yapmanız önerilir. Ayrıca güneş yanığı veya hassasiyeti olan bireyler mandelik asit içeren ürünler kullanmamalıdır. 

Mandelik asidin olası yan etkilerini önlemek için kullanım öncesi bir hekime danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close